آموزش تولید محتوا با موبایل
آموزش تولید محتوا با موبایل

فهرست مقاله

4.3
(75)

شما در جیب‌تان یک استودیوی مجهز برای تولید محتوا با موبایل دارید!

تا کی می‌خواهید از وسیله‌ای به این ارزشمندی فقط برای وقت تلف کردن در رسانه‌های اجتماعی و تماشای فیلم‌هایی استفاده کنید که هیچ کمکی به پیشرفت شما نمی‌کند؟ حتما متوجه شدید منظورم از «وسیله ارزشمند» موبایلتان است.

اگر موبایل هوشمند دارید، تمام امکانات لازم برای شروع کسب درآمد مهیا است! در این مقاله می‌آموزید که چگونه با تولید محتوا با موبایل به درآمد برسید.

برای این کاری که می‌خواهم به شما پیشنهاد بدهم، نیازی به دفتر کار و تجهیزات گران ندارید. حتما می‌خواهید هرچه زودتر بدانید چگونه می‌توان این کار را انجام داد. پس برویم سراغ ایده من برای کسب درآمد از موبایل.

 

تولید محتوا با موبایل

 

کارخانه تولید اطلاعات بسازید!

یکی از پرسودترین کارخانه‌های دنیا «کارخانه تولید اطلاعات» است! این کارخانه نیازی به اجاره دفتر و تجهیزات گران ندارد. حتی هیچ دستگاه خاصی برای تولید محصولات خود لازم ندارید. همانطور که گفتم کافی است یک موبایل خوب داشته باشید! شما از همین الان خودتان را صاحب کارخانه‌ای بدانید که محتوای آموزشی تولید می‌کند و محصولات شما می‌تواند سال‌ها فروخته شود و درآمد ایجاد کند.

تولیدات کارخانه شما کتاب الکترونیکی، فیلم‌های آموزشی، فایل‌های صوتی، دوره‌های آنلاین و … هستند. تمام این‌ها با موبایل‌تان تولید می‌شوند. البته اگر نخواهید تمام این محصولات را تولید کنید می‌توانید فقط فیلم و صوت تولید کنید.

 

تولیدات این کارخانه دقیقا چیست؟

تمام این محصولات را می‌توان با موبایل تولید کرد. در کارخانه تولید اطلاعات به طور کلی سه دسته محصول تولید می‌کنیم:

۱. محصولات متنی

محصولات متنی می‌تواند کتاب چاپی، کتاب الکترونیکی، جزوه‌های آموزشی، دستورالعمل و … باشد.

۲. محصولات صوتی

محصولات صوتی می‌تواند در قالب آموزش‌های صوتی، مصاحبه‌های صوتی، صوت کارگاه آموزشی و همایش و … باشد. برای تولید محصولات صوتی کافی است یک موبایل خوب داشته باشید تا صدا را توسط آن ضبط کنید.

۳. محصولات تصویری

شما می‌توانید فقط با یک موبایل، فیلم‌های آموزشی با کیفیت عالی تهیه کنید. زمانی این موضوع رویایی بیش نبود. ولی اکنون هر جایی که هستید کافی است اراده کنید، موبایلتان را از جیب درآورید و چند دقیقه فیلم تهیه کنید.

 

چند مثال از محصولات

1. کتاب کاغذی
2. کتاب الکترونیکی
3. سی‌دی صوتی
4. فایل صوتی دانلودی
4. دی‌وی‌دی فیلم
5. فیلم دانلودی
6. جزوه آموزشی
7. دوره آنلاین
8. کارگاه آموزشی
8. همایش
۹. بسته آموزشی
۱۰. مشاوره
۱۱. کارت آموزشی
۱۲. خبرنامه
۱۳. مقاله
۱۴. وبینار
۱۵. عضویت پولی در سایت
۱۶. برنامه موبایل

 

تولید محتوا با موبایل - ساخت محصول آموزشی

 

 

اگر نمی‌دانید چه چیزی را آموزش بدهید!

در این قسمت می‌خواهم یک راهکار ساده ارائه کنم تا بتوانید موضوع تدریس خود را مشخص کنید. شما حتما به حوزه‌های مختلفی علاقه دارید و شاید این حوزه‌ها را به‌صورت تفریحی دنبال می‌کنید.

همچنین احتمالا تخصص‌هایی دارید. مثلا شاید دوستانتان می‌گویند در درست کردن کباب بسیار عالی عمل می‌کنید!
احتمالا حوزه‌ای که باید تدریس کنید، باید وجه اشتراک علاقه‌ها و تخصص‌های شما باشد. علاقه شاید از تخصص مهم‌تر باشد و باعث شود با پشتکار در یادگیری به یک متخصص تبدیل شوید.

برای شما ویدیویی تهیه کرده‌ام که در آن قدم به قدم توضیح می‌دهم چگونه حوزه تدریس خودتان را انتخاب کنید! همین الان فیلم را ببینید.

 

 

من چیزی بلد نیستم که آموزش بدهم!

من شما را نمی‌شناسم. ولی مطمئن هستم مطالبی را می‌دانید که از دید خودتان ارزشمند نیست ولی اگر همین مطالب را تبدیل به یک ویدیوی آموزشی کنید، افرادی حاضرند پول بپردازند و آن را تهیه کنند! از کجا مطمئنم؟ چون تاکنون به بیش از 2800 نفر در دوره‌هایم آموزش داده‌ام تا این‌ کار را انجام دهند و نتیجه کار را دیده‌ام.

 

شما هم می‌توانید!

اگر خانم خانه‌دار هستید احتمالا مطالب زیادی درباره تهیه غذا، پخت کیک، خرید خانه، رسیدگی به کارهای روزمره خانه و … می‌دانید که برای خانمی که به‌تازگی ازدواج کرده شاید بسیار ارزشمند باشد.

اگر مادر هستید حتما نکات زیادی درباره نگهداری از کودکان می‌دانید که برای کسی که به‌تازگی صاحب فرزند شده می‌تواند بسیار مفید و کارگشا باشد.

اگر کارمند هستید، در محل کارتان فعالیت‌هایی انجام می‌دهید که شاید دیگران بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند. مثلا با نرم‌افزاری کار می‌کنید و نکات و ترفندهایی بلدید که می‌توان به دیگران آموزش داد.

اگر متخصص هستید شاید بتوانید علاوه بر استفاده از تخصص خود، آن را به دیگران آموزش بدهید. مثلا برنامه‌نویس هستید. علاوه بر انجام پروژه‌های برنامه‌نویسی می‌توانید این تخصص را به دیگران آموزش بدهید.

اگر مدرس هستید، کارتان دقیقا تدریس است. پس می‌توانید علاوه بر تدریس حضوری، محصولاتی تولید کنید و آن‌ها را به‌فروش برسانید. در این‌صورت حتی زمانی که در مسافرت هستید می‌توانید محصولات‌تان را به فروش برسانید.

شاید دانشجو هستید. پس احتمالا کار با نرم‌افزارهایی را بلد هستید که فکر می‌کنید خیلی ساده هستند و هیچکس دنبال یادگیری آن نیست. ولی می‌توان از همین موارد درآمد کسب کرد.

اگر دانش‌آموز باهوش و زرنگی هستید احتمالا در کارهای کامپیوتری و موبایلی مثل نصب ویندوز و … مهارت دارید. شاید اقوام شما هر وقت به مشکل فنی برخورد می‌کنند به شما مراجعه می‌کنند. پس توانایی آموزش مهارت‌هایتان را دارید.

البته شاید هم تخصص بسیار بالایی دارید ولی تا به حال به فکر آموزش تخصص خود به دیگران نبوده‌اید. اگر تخصص بالایی دارید برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم. شما می‌توانید در «دوره یک‌ساله کارخانه تولید اطلاعات» شرکت کنید. بسیاری از افراد در کارشان تخصص‌هایی دارند؛ مثل سیم‌کشی، لوله‌کشی، تعمیر اتومبیل، نصب ویندوز روی کامپیوتر، آرایشگری، فروش، پرورش گیاه و … آیا فکر نمی‌کنید افراد زیادی حاضر باشند پول بدهند تا شما به آن‌ها کمک کنید سریع‌تر پیشرفت کنند و از دانسته‌ها و تجربیات شما استفاده کنند؟

بسیاری از مردم تخصص و دانسته‌های خودشان را بسیار کم‌ارزش می‌دانند، درصورتی که خودشان قبلا برای کسب همین تجربیات زحمت زیادی کشیده‌اند و گاهی بارها سعی و خطا کرده‌اند.

 

این جمله را همیشه به‌خاطر داشته باشید:

افرادی در جایگاه قبلی شما هستند و دوست دارند به جایگاه کنونی برسند.

 

فرض کنید یک سال پیش ساختن اکانت اینستاگرام بلد نبودید و اکنون می‌توانید این کار را انجام بدهید. افراد زیادی وجود دارند که در جایگاه یک سال پیش شما هستند و دوست دارند به جایگاه کنونی شما برسند و خودشان اکانت اینستاگرام درست کنند.

 

5 مزیت «کارخانه تولید اطلاعات»

این کار یعنی تولید محتوا نسبت به بسیاری از کسب‌و‌کارهای دیگر چندین مزیت بزرگ دارد.

 

1. کار در خانه

برای شروع کارتان به دفتر، میز و صندلی و تجهیزات اداری نیاز ندارید. می‌توانید در خانه کار کنید و محصولات آموزشی خود را تولید کنید. حتی لزومی ندارد کامپیوتر داشته باشید. همین موبایلی که دارید کافی است!

البته بعدها که کارتان خیلی رشد کرد می‌توانید دفتر اجاره کنید و کارتان را توسعه بدهید.

 

2. سود قابل‌توجه

سود این کار بسیار قابل‌توجه است. تولید محصولات آموزشی، هزینه بسیار کمی دارد و می‌تواند سود زیادی ایجاد کند. البته مشخص است که باید وقت زیادی اختصاص دهید.

شما اگر یک موبایل یک میلیون تومانی بفروشید شاید با فروشش 50 هزار تومان یا حداکثر 100 هزار تومان سود کنید. ولی با فروش یک محصول آموزشی 60 هزار تومانی شاید بتوانید حداقل 50 هزار تومان سود ‌کنید!

البته حالتی را مثال زدیم که آموزش خود را روی دی‌وی‌دی ارائه می‌کنید و با پست برای خریدار ارسال می‌کنید. آموزش شما می‌تواند به‌صورت یک فایل برای خریدار ارسال شود. در این حالت هزینه دی‌وی‌دی و پست هم حذف می‌شود و فقط هزینه اینترنت مصرف‌شده باقی می‌ماند.

 

3. ‌بی‌نیازی به کارمند

شما تا رسیدن به درآمد چند ‌میلیون تومانی در ماه، می‌توانید تمام کارها را خودتان انجام دهید. کافی است روزی دو ساعت وقت بگذارید. در بخش بعد توضیح خواهم داد که دقیقا بر چه مواردی وقت اختصاص دهید. اگر رشد کسب‌و‌کارتان خیلی زیاد بود، در آن‌صورت شاید به یک یا دو کارمند برای پشتیبانی و پاسخگویی و … نیاز داشته باشید.

 

4. مواد اولیه در دسترس

یکی از مشکلات کارخانه‌های مختلف تامین مواد اولیه است. ولی در «کارخانه تولید اطلاعات» با چنین مشکلی مواجه نیستید. به‌راحتی می‌توانید جدیدترین مطالب در حوزه کارتان را از اینترنت تهیه کنید. همچنین مطالعه کتاب‌های مختلف به شما کمک می‌کند اطلاعات خودتان را افزایش بدهید.

همچنین موادی که برای تولید محصول نیاز دارید مانند اینترنت، دی‌وی‌دی، قاب دی‌وی‌دی، کاغذ و … همیشه در دسترس هستند.

 

5. رقابت کم در حوزه شما

آخرین نکته اینکه رقابت در این حوزه بسیار ضعیف است. در هر حوزه‌ای مثل آشپزی، کنکور، تناسب اندام، بازاریابی، باغبانی و … رقبای زیادی وجود دارند ولی اغلب آن‌ها کارخانه‌دار اطلاعات نیستند. کارخانه‌دار اطلاعات کسی ‌است که کارش فقط تدریس حضوری نیست، بلکه همیشه در حال تولید محتوای آموزشی به صورت فیلم، صوت و … است.

 

برنامه روزانه شما

کافی است روزی 2 ساعت کار کنید. منظور ما کار خالص با بازده بسیار بالا است. یعنی در حال کار به هیچ مورد دیگری مانند ایمیل‌ها، رسانه‌های اجتماعی و … توجه نکنید. اگر با جدیت کامل کار کنید می‌توانید به نتایج خوبی برسید.

کافی است در برنامه روزانه خود فقط بر انجام سه کار مهم تمرکز کنید. در ادامه این سه فعالیت مهم را توضیح می‌دهیم.

پس شروع کنیم…

 

1. یادگیری

هر روز حداقل نیم ساعت را به یادگیری اطلاعاتی که می‌خواهید تولید کنید اختصاص دهید. بهترین منبع برای یادگیری کتاب‌ها هستند. البته مسلما خودتان مطالبی بلدید که ارزشمند است. ولی هیچگاه یادگیری را متوقف نکنید تا همیشه مطالب جدیدی برای آموزش داشته باشید.

هرگز این فریب را نخوریم که با خواندن چند مقاله اینترنتی می‌توانیم متخصص بشویم. باید کتاب‌های خوب آن حوزه را بخوانیم. پیشنهاد می‌کنم حداقل روزی نیم ساعت کتاب بخوانید. با این روش در سال حداقل 25 کتاب خواهید خواند و پس از مدتی در کارتان بی‌رقیب می‌شوید.

ده سال پیش با آقای برایان تریسی مصاحبه‌ای داشتم و از ایشان پرسیدم که چه کاری انجام بدهم تا بهترین مشاور بازاریابی ایران بشوم. ایشان پاسخ داد: «جواب واضح است، هفته‌ای یک کتاب بخوانید، کتابی که به‌سختی انتخاب کرده‌اید، نه هر کتابی که در دسترس‌تان است.»

 

 

 

۲. تولید محتوا

همچنین روزی یک ساعت را به تولید محصول بپردازید. تولید محتوا، اختراع محتوا نیست!

بسیاری از افراد می‌گویند همین اطلاعاتی که من می‌خواهم مثلا 50 هزار تومان بفروشم در یک کتاب 10 هزار تومانی هم موجود است! هنر شما آن است که همین اطلاعاتِ در دسترس را ساده‌سازی کنید، حجم آن را کاهش بدهید و به دیگران کمک کنید در کمترین زمان نتیجه بگیرند. مردم حاضرند برای چنین آموزش‌هایی پول بپردازند.

دیدگاه اشتباه رایجی که وجود دارد این است که افراد فکر می‌کنند آموزش‌ها هرچه حجمش بیشتر باشد بهتر است.

 

اکنون معیارها عوض شده و مردم بابت آموزشی پول می‌پردازند که اصل موضوع را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه دهد.

 

شاید تا ۱۰ سال پیش ‌چنین بود. در آن زمان وقتی به نمایشگاه می‌رفتند مثلا می‌پرسیدند این سی‌دی آموزشی چند ساعت است و فروشنده پاسخ می‌داد: ۲ ساعت. مشتری می‌گفت: بابت ۲ ساعت صوت ۱۰ هزار تومان بدهم؟ ولی اگر به آن شخص گفته می‌شد این سی‌دی ۳۰ ساعت است آن را می‌خرید!

نگران این موضوع نباشید که آموزش‌هایتان باید طولانی باشد.

 

 

۳. رشد و توسعه کارخانه

هر روز نیم ساعت را به بازاریابی و رشد کسب‌وکارتان اختصاص بدهید. درآمد شما به این کار وابسته است. هیچگاه فکر نکنید چون محتوای خوبی دارید، دیر یا زود همه متوجه این موضوع خواهند شد!

 

اگر بهترین مطالب دنیا را هم تولید کنید ولی بر بازاریابی متمرکز نشوید هیچ اتفاقی نمی‌افتد!

 

 

بازاریابی شامل ساختن مطالب آموزشی رایگان و انتشار آن در تلگرام، اینستاگرام، سایت و … است. همچنین پس از مدتی می‌توانید مبلغی را به تبلیغات اختصاص دهید تا افراد بیشتری شما را بشناسند و محصولات شما را خریداری کنند.

استفاده از استودیوی جیبی!

شما در جیبتان دستگاهی دارید که شاید حدود 30 سال قبل حتی در فیلم‌های تخیلی قابل‌تصور نبود! اکنون می‌‌توانید با موبایل خود هر لحظه که اراده کنید فیلم‌هایی با کیفیت استاندارد سینمایی ضبط و منتشر کنید.

اغلب موبایل‌های هوشمند میکروفن داخلی قوی و بسیار خوبی دارند که می‌توانید آموزش‌های صوتی باکیفیتی تولید کنید.

همچنین برای موبایل‌های هوشمند اپلیکیشن‌های بسیار زیادی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید فیلم خود را ویرایش کنید، نوشته یا لوگوی موردنظر را بر آن اضافه کنید و یک آموزش حرفه‌ای بسازید!

 

تولید آموزش‌ ویدیویی با موبایل

آموزش ویدیویی محبوب‌ترین فرمت آموزش است. بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند به‌جای خواندن روش تهیه یک کیک، ویدیوی کوتاهی ببینند که در آن مراحل تهیه کیک نشان داده می‌شود.

 

 

سه راه تهیه ویدیوی آموزشی

 

تولید محتوا با موبایل - تهیه ویدیو آموزشی

 

 

1. صحبت جلوی دوربین

برای بسیاری از افراد این‌کار کمی سخت است و شاید جلوی دوربین دچار اضطراب شوند.

توصیه می‌کنم فقط یک هفته تمرین کنید و روزی 10 دقیقه جلوی دوربین صحبت کنید. در بدترین حالت، از آن فیلم هیچ استفاده‌ای نخواهید کرد. ولی همین تمرین باعث می‌شود تا اضطراب از بین برود و به‌راحتی جلوی دوربین صحبت کنید.

 

 

البته هنگام ضبط فیلم شاید مطالبی را اشتباه بگویید و لازم باشد پس از پایان فیلم‌برداری، فیلم با اپلیکیشن‌های موبایل ویرایش شود.

اگر مبتدی هستید، برای صحبت جلوی دوربین بهتر است بایستید تا راحت‌تر باشید و اضطراب کمتر باشد.

به دوربین موبایل نگاه کنید و در ذهن‌تان تصور کنید می‌خواهید موضوع جذابی را برای بهترین دوست‌تان تعریف کنید.

لبخند بزنید و از حرکت دست‌ها استفاده کنید تا برای مخاطبان لذت‌بخش‌تر باشد.

البته هنگام ضبط فیلم شاید مطالبی را اشتباه بگویید و لازم باشد پس از پایان فیلم‌برداری، فیلم با اپلیکیشن‌های موبایل ویرایش شود.

اگر مبتدی هستید، برای صحبت جلوی دوربین بهتر است بایستید تا راحت‌تر باشید و اضطراب کمتر باشد.

به دوربین موبایل نگاه کنید و در ذهن‌تان تصور کنید می‌خواهید موضوع جذابی را برای بهترین دوست‌تان تعریف کنید.

لبخند بزنید و از حرکت دست‌ها استفاده کنید تا برای مخاطبان لذت‌بخش‌تر باشد.

 

 

2. فیلم‌برداری از سوژه

در این حالت خودتان در فیلم دیده نمی‌شوید ولی توضیحاتی می‌دهید که به مخاطب کمک می‌کند.

مثلا دوربین را در جای ثابتی قرار داده‌اید و دارید کیک تهیه می‌کنید. بینندگان به‌جای دیدن شما، مراحل ساخته‌شدن کیک را می‌بینند و همزمان به صحبت‌های شما گوش می‌کنند. این کار ساده‌تر است و شاید برای شروع گزینه خوبی باشد.

 

تولید محتوا با موبایل - فیلم برداری از سوژه

 

 

3. فیلم‌برداری از صفحه موبایل

اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که توسط آن‌ها می‌توانید بدون استفاده از دوربین، از صفحه موبایل‌تان فیلم تهیه کنید.

برای اینکه کارهایی که روی موبایل انجام می‌دهید به‌صورت یک فیلم ذخیره شود می‌توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید.

 

تولید محتوا با موبایل - فیلم برداری از صفحه موبایل

 

 

اگر گوشی شما اندرویدی است از اپلیکیشن Mobizen برای ضبط فیلم از صفحه موبایل استفاده کنید. توسط همین اپلیکیشن می‌توانید فیلم گرفته‌شده را ویرایش کنید، لوگوی خودتان را اضافه کنید و خروجی نهایی را به صورت MP4 آماده کنید و منتشر کنید.

اگر گوشی شما آیفون است، به هیچ اپلیکیشنی نیاز ندارید. آیفون این امکان را دارد که از صفحه موبایل فیلم‌برداری کند!

اگر استفاده از این امکان آیفون را بلد نیستید، کافی است به لینک زیر مراجعه کنید:
https://support.apple.com/en-us/HT207935

 

کاربرد فیلم‌برداری از صفحه موبایل

مثلا می‌توانید با موبایل چند عکس بگیرید و عکس‌ها را به‌ترتیب باز کنید و همزمان با نمایش عکس توضیحاتی صوتی بدهید. حاصل این کار یک فیلم آموزشی خواهد شد که همان عکس‌هایتان هستند و صوت شما به آن اضافه شده است.

شما می‌توانید یک پاورپوینت درست کنید و پاورپوینت را روی موبایل نمایش بدهید و توضیحات صوتی خودتان را به آن اضافه کنید. در «دوره یک‌ساله کارخانه تولید اطلاعات» جزئیات این کار را قدم به قدم آموزش می‌دهم.

 

 

فیلم‌برداری با موبایل

در این قسمت می‌خواهم شما را با چند نکته و ترفند ساده آشنا کنم که باعث می‌شود ویدیوهایی که با موبایل ضبط می‌کنید بسیار بهتر و حرفه‌ای‌تر به‌نظر برسد.

1. زاویه دوربین

یکی از این موارد زاویه دوربین موبایل است. درواقع باید یاد بگیریم موبایل را چگونه و با چه زاویه‌ای در دست بگیریم تا تصویری حرفه‌ای داشته باشیم.

2. تنظیم قاب

نکته بعدی کادر یا در اصطلاح تصویربرداران قاب ما است. سوژه‌ای که معمولا خودمان هستیم و در حال آموزش هستیم باید در محل مناسبی در کادر قرار بگیرد.

3. نورپردازی

همچنین نورپردازی مناسب بسیار اهمیت دارد و می‌تواند باعث شود فیلم شما بسیار باکیفیت باشد.

 

برای تسلط بر این نکات حتما فیلم زیر را ببینید.

 

KineMaster

این اپلیکیشن هم برای گوشی‌های اندرویدی و هم آیفون موجود است. کار با آن بسیار ساده است. با این اپلیکیشن به‌راحتی می‌توانید ویدیوهای حرفه‌ای بسازید. مثلا می‌توانید نوشته‌ای را روی فیلم بنویسید، لوگوی خودتان را اضافه کنید، قسمت‌های نامناسب را از فیلم حذف کنید و از فیلم نهایی خروجی بگیرید.

 

 

تولید محتوا با موبایل - kinmaster

 

 

ویرایش فیلم با موبایل

فیلمی که با موبایل ضبط ‌می‌شود نیاز به تغییراتی دارد. مثلا شاید بخواهید چند ثانیه اول را حذف کنید یا می‌خواهید نوشته‌ای را روی فیلم اضافه کنید. همچنین شاید بخواهید لوگوی خودتان را اضافه کنید. تمام این موارد با اپلیکیشن‌های موبایل امکان‌پذیر است. برخی از اپلیکشین‌های موبایل کمی پیچیده هستند و کار با آن‌ها راحت نیست.

 

 

 

صدابرداری با موبایل

صدابرداری موضوع حساسی است و باید در جایی این کار را انجام بدهید که سکوت کافی وجود دارد.

بهتر است فاصله موبایل یا میکروفن از شما حدود 20 تا 30 سانتی‌متر باشد. اگر موبایل را روبروی خودتان بگذارید و در جایی قرار دهید که کمی بالاتر از دهان شما باشد، باعث می‌شود صدای تنفس در صوت کمتر باشد که بهتر است.

بهترین کار آن است که روبروی شما یک کتابخانه باشد و موبایل را روی کتابخانه قرار بدهید و خودتان در فاصله 30 سانتی‌متری آن بنشینید و صحبت کنید.

هنگام ضبط صوت کل مطالب را از روی کاغذ نخوانید. سعی کنید یک نکته کلیدی انتخاب کنید و حدود 3 تا 5 دقیقه درباره آن صحبت کنید. اگر جمله‌ای را اشتباه گفتید، چند ثانیه مکث کنید و همان جمله را تکرار کنید. بعدا آن را ویرایش خواهید کرد!

 

 

 

تولید محتوا با موبایل - صدابرداری با موبایل

تولید آموزش‌ صوتی با موبایل

شما می‌توانید آموز‌ش‌های صوتی تولید کنید. البته آموزش‌های صوتی برای هر حوزه‌ای مناسب نیست. فقط مواردی را می‌توان به‌صورت صوتی آموزش داد که نیازی به تصویر نداشته باشد. مثلا درباره بهبود فردی، مدیریت زمان، برنامه‌ریزی کنکور و … شاید بتوانید آموزش‌هایی صوتی تولید کنید. برای این‌کار کافی است از موبایل خود به‌عنوان دستگاه صدابرداری استفاده کنید. اغلب موبایل‌ها به صورت پیش‌فرض اپلیکیشن‌هایی دارند که می‌توانید صدا را ضبط کنید. البته یک راه حرفه‌ای‌تر وجود دارد که از میکروفنی استفاده کنید که به موبایل متصل کرده‌اید. در ادامه روش کار را توضیح خواهم داد.

 

تولید محتوا با موبایل - تولید آموزش صوتی

 

 

ویرایش صوت

توصیه می‌کنم برای ویرایش صوت از اپلیکیشن Lexis Audio Editor استفاده کنید. این اپلیکشین هم برای گوشی‌های اندرویدی و هم آیفون موجود است. کارهای مهمی که می‌توانید توسط این اپلیکیشن انجام دهید: حذف قسمت‌های اشتباه از صوت، حذف نویز، افزودن افکت‌های صوتی و … است.

 

 

آموزش صدابرداری با موبایل

یکی از بزرگترین ضعف‌های فیلم‌هایی که با موبایل تهیه می‌شود صدای آن‌ است.

با توجه به اینکه معمولا در فضای آزاد فیلم‌برداری می‌کنیم و موبایل چند متر از ما فاصله دارد، وقتی صحبت می‌کنیم صدا به اندازه کافی شفاف و تمیز نیست.

برای حل این مشکل می‌توانیم از یک میکروفن جانبی استفاده کنیم و با اتصال آن‌ به موبایل صدای قابل‌قبولی داشته باشیم.
این میکروفن می‌تواند بی‌سیم یا با سیم باشد. مسلما میکروفن‌های یقه‌ای با سیم بسیار ارزان‌تر هستند و شاید بتوانید یکی از آن‌ها را با مبلغ کمتر از 50 هزار تومان از فروشگاه‌های کامپیوتری تهیه کنید.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و حرفه‌ای در این زمینه توصیه می‌کنم حتما فیلم زیر را ببینید. در این فیلم میکروفن‌های بی‌سیم حرفه‌ای را هم معرفی می‌کنم.

برای آموزش صدابرداری با موبایل، فیلم زیر را ببینید.

 

 

 

چگونه یک محصول آموزشی با محتوای عالی بسازیم

 

تولید محتوا با موبایل - طراحی محصول آموزشی

 

حالا که مصمم هستید یک محتوای آموزشی خوب درست کنید شاید برایتان خیلی سخت باشد که تصمیم بگیرید در آموزش‌تان دقیقا چه بگویید. برای کمک به شما یک ویدیوی کوتاه ضبط کرده‌ام و در این ویدیوی کاملا رایگان آموزش می‌دهم چگونه محتوای محصول آموزشی خودتان را طراحی کنید. درواقع فرمول بسیار راحتی ارائه می‌دهم تا در چند دقیقه بتوانید محتوای آموزش خودتان را طراحی کنید.
این فیلم کمتر از 7 دقیقه است و به شما کمک می‌کند یک محصول آموزشی یک‌ساعته را به‌راحتی و در چند دقیقه طراحی کنید.

مهم‌ترین نکته در طراحی محتوای محصول آموزشی این است که به مهم‌ترین و کلیدی‌ترین سوالات مخاطب پاسخ بدهید.
پس کار اصلی شما یافتن سوالات کلیدی و پاسخگویی به آن‌ها است.

 

برای آموزش طراحی محتوای محصول آموزشی، فیلم زیر را ببینید.

 

 

 

بدون داشتن سایت، آموزش‌ها را بفروشید!

اگر می‌خواهید خیلی حرفه‌ای در کار تولید محتوا و فروش آموزش فعالیت کنید باید یک وب‌سایت داشته باشید. ولی اگر فعلا قصد داشتن سایت ندارید بقیه مطلب را بخوانید.

سایت‌هایی وجود دارند که کارشان به‌صورت تخصصی فروش فایل‌های آموزشی است. این سایت‌ها بازدیدکننده‌هایی دارند که دنبال خرید آموزش‌های مختلف هستند.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شروع فروش آموزش‌هایتان عضویت در این سایت‌ها و آپلود فایل‌های آموزشی برای آغاز فروش است.

 

با ساختن اکانت رایگان در این سایت و آپلود ویدیوهای خود می‌توانید فروش محصولات خود را آغاز کنید!                                                                                   www.faranesh.com

تمام کارهای لازم توسط سایت انجام می‌شود و مبلغ شما پس از کسر کارمزد به حساب شما واریز می‌شود.

 

چگونه یک وب‌سایت حرفه‌ای بسازیم؟

مهم‌ترین بخش سایت فروشگاه آنلاین است که باید امکان فروش محصولات دانلودی، پرداخت آنلاین، ارسال ایمیل و پیامک به خریداران را داشته باشد. من تمام این موارد را در دوره‌ای با نام «ساخت کسب‌و‌کار آنلاین» آموزش می‌دهم.

 

بازاریابی دیجیتال وردپرس

آموزش می‌دهم بدون هیچ برنامه‌نویسی و کار پیچیده به کمک سایت‌ساز «وردپرس» یک وب‌سایت بسیار حرفه‌ای با تمام امکانات لازم درست کنید و به بازاریابی اینترنتی بپردازید، ایمیل بفرستید، رتبه سایت را در گوگل بهبود دهید، متن‌های تبلیغاتی حرفه‌ای بنویسید، سرعت سایت را افزایش دهید و تقریبا هر چیز دیگری که برای فروش اطلاعات به آن نیاز دارید.

اطلاعات بیشتر در صفحه زیر موجود است:
www.modiresabz.com/online

 

ساختن این سایت چقدر هزینه دارد؟

خود سیستم «وردپرس» کاملا رایگان است. نسخه فارسی آن هم وجود دارد. ولی راه‌اندازی سایت نیاز به هاست و دامنه دارد. همچنین به پلاگین‌ها یا افزونه‌هایی نیاز دارید که امکانات خاصی را به سایت اضافه می‌کنند که باید خریداری شود.

در کل می‌توان گفت با مبلغی حدود 500 هزار تا یک میلیون می‌توانید سایت حرفه‌ای خود را راه‌اندازی کنید. البته این به شرطی است که یاد بگیرید و خودتان سایت را راه‌اندازی کنید.

البته با زیاد شدن کاربران و بازدید سایت لازم است هاست را ارتقا دهید و مبلغ بیشتری بپردازید که آن هم هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند چون فروشتان آغاز شده و از سایت درآمد کسب می‌کنید.

 

بازاریابی محصولات آموزشی شما

شما باید هوادارانی را بیابید تا مطالب شما را دنبال کنند. پس از مدتی این افراد به شما اعتماد می‌کنند و محصولات آموزشی شما را خریداری خواهند کرد.
احتمالا خودتان هم از طریق همین مطالب رایگان با من آشنا شده‌اید!

 

ساده‌ترین راه برای جمع کردن هوادار آن است که در رسانه‌های اجتماعی مطالب آموزشی رایگان منتشر کنید.

 

این مطالب می‌تواند بخشی از همان آموزش‌های پولی شما باشد!

این مطالب رایگان کم‌کم باعث جلب هواداران می‌شود و کار به جایی می‌رسد که از شما سوالاتی خواهند پرسید. این نشانه بسیار خوبی است و نشان می‌دهد شما را به‌عنوان مشاور خودشان قبول کرده‌اند!

تمام 2000 نسخه کتابم «شکستن مرزهای عملکرد» در کمتر از یک ماه به فروش رسید!

روش کار این بود که بخش‌هایی از کتاب را به صورت صوتی و تصویری در اختیار علاقه‌مندان قرار دادیم. در واقع فروش کتاب قبل از چاپ آن اتفاق افتاده بود و همه منتظر چاپ شدن کتاب بودند.

 

تولید محتوا با موبایل

 

 

رویای شیرین تولید اطلاعات

چیزی لذت‌بخش‌تر از این وجود ندارد که هر روز صبح با انگیزه کارتان را شروع می‌کنید، چون می‌دانید کارتان بسیار شیرین است.

شما به یادگیری مداوم درباره مبحث مورد‌علاقه‌تان می‌پردازید. هر روز محتوای آموزشی تولید می‌کنید و همچنین به بازاریابی اینترنتی می‌پردازید و در حالی که کاملا از کارتان لذت می‌برید درآمد خوبی هم کسب می‌کنید.

البته لازم نیست در همین حد باقی بمانید و فقط محتوای ویدیویی و صوتی تولید کنید!

 

قدم بعدی چیست؟

قدم بعدی آن است که شما یک کسب‌و‌کار جدی در زمینه آموزش راه‌اندازی کنید؛ یعنی علاوه بر تولید محتوا، کارگاه‌ها و کلاس‌های حضوری برگزار کنید، مشاوره بدهید، کلاس‌های آنلاین داشته باشید و چندین کتاب چاپ‌شده داشته باشید!

من ده سال است که به مدرس‌ها و سخنرانان و متخصصان کمک می‌کنم بتوانند یک کسب‌و‌کار آموزشی بسیار موفق راه‌اندازی کنند و تبدیل به یک مدرس مطرح و اثرگذار شوند.

مطالبی که در این دوره آموزش داده می‌شود بسیار گسترده و زیاد هستند ولی به چند مورد اشاره می‌کنم: روش‌های حرفه‌ای بازاریابی کتاب، ساخت کتاب الکترونیکی، ضبط صدا در حد استودیو، روش فیلمبرداری و نورپردازی، ویرایش صوت و فیلم، روش برگزاری کلاس و سمینارهای حضوری و دوره‌های آنلاین، آموزش سخنرانی حرفه‌ای، ترفندهای بازاریابی محصولات آموزشی، نوشتن متون تبلیغاتی حرفه‌ای، بازاریابی اینترنتی و موبایل مارکتینگ، گرافیک حرفه‌ای، برندسازی شخصی، روش‌های مشاوره و …

اگر مصمم هستید در کار آموزش به موفقیت‌های بزرگ برسید توصیه می‌کنم اطلاعات بیشتر درباره این دوره کسب کنید.
این دوره آموزشی یک‌ساله که حضوری برگزار می‌شود «کارخانه تولید اطلاعات» نام دارد.

 

دوره یک‌ساله کارخانه تولید اطلاعات

 

 

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 75

نویسنده: ژان بقوسیان - تیم مدیرسبز

منبع: مدیر سبز

36 دیدگاه برای “آموزش تولید محتوا با موبایل

 1. ابراهیم رضوانی گفته:

  سلام من خط خیلی خوبی دارم و نستعلیق و حتی کتابی‌ونسخ را خیلی خوب می‌نویسم وبارها به فکرم رسیده که کارم روبه‌ادارات ‌‌‌‌‌‌ارائه‌بدم برای خوشخطی کارکنان ولی هنوز اینکارروشروع نکرده‌ام

 2. ایزانلو گفته:

  سلام من لیسانس حقوق هستم ایا میتوانم تولید محتوای حقوقی کنم؟
  و همچنین معلم دبستان ایا میتوانم تولید محتوای آموزشی و روانشناسی کودک انجام بدم؟
  از کجا باید شروع کنم؟

 3. رضا بوالحسنی گفته:

  سلام.من مطالعات زیادی در زمینه های آموزشی داشتم اما سایت و مطالب شما بسیار قوی و کامل بود ،مشخصه حسابی وقت گذاشتید ،به نوبه‌ی خودم تشکر میکنم از همت والاتون???
  ضمنا چطور میشه به اون سایت برای فروش فیلم آموزشی اعتماد داشت؟

 4. علی گفته:

  سلام ممنون از مقاله مفیدتون
  من mobizen رو نصب کردم ولی متاسفانه حجم ویدیو هایی که تحویل میده خیلی خیلی بالاست.. آیا نرم افزاری برای فیلمبرداری از اسلاید و پاورپوینت هست که حجم ویدیو ها اینقدر بالا نباشه؟

  • مدیر سبز گفته:

   سلام
   این که فیلم‌ها با حجم بالایی ذخیره می‌شود دلیلش آن است که توسط اپ فشرده‌سازی انجام نمی‌شود تا منابع کمتری از موبایل مصرف شود.
   شما می‌توانید با اپلیکیشن‌های مختلف، حجم فایل فیلم را کم کنید. اگر کار را با کامپیوتر انجام بدهید، نرم‌افزار Handbrake بسیار عالی است.

   موفق باشید

 5. محمد گفته:

  سلام علیکم
  خیلی خلاصه، عالی و ثمربخش و کاربردی مطالب رو توضیح دادید. اینقدر مطالب کم فایده در مجازی و حتی در پیج های آموزشی زیاد شده که آدم وقتی مطلب خوب و خلاصه و مفید میبیند تعجب میکند

 6. طاهره زارع جوان گفته:

  عالییییی بود استاد، بنده روانشناس بالینی هستم و خیلی دوست دارم در عرصه ی مجازی رشته ی خودم بیشتر فعالیت داشته باشم. ممنون میشوم راهنمایی های خوبتان را همچنان ادامه دهید.

 7. علی اکبر اسداللهی گفته:

  قسمت توصیه برایان تریسی ، در خصوص خواندن کتاب، اما نه هر کتابی به نظرم خیلی ارزشمندی زمان و انتخاب رو مورد تاکید قرار داده. یقینا توجه به این امر در انتخاب استاد بقوسیان هم خیلی موثرتر خواهد بود برای هر نویسنده و سخنران و اهل کتابخوانی و اثر گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
دانلود تمام مطالب این صفحه!

📘 کتاب الکترونیکی استودیوی جیبی + 📺 4 ویدیوی آموزشی رایگان

بعدا با حوصله مطالب این صفحه را مطالعه کنید!