چگونه کتاب بنویسیم؟ فقط در ۳۰ روز!
چگونه کتاب بنویسیم
4.4
(271)


به شما تبریک می‌گویم. قرار است به‌زودی نویسنده کتاب شوید. حتی شاید ماه بعد نوشتن کتابتان تمام شده باشد! اگر این موضوع برایتان جذاب است به خواندن این مقاله ادامه بدهید! در این مقاله تمامی مراحل نوشتن کتاب تا چاپ قدم به قدم توضیح داده می‌شود.

هدف از نوشتن کتاب

یکی از سوالات مهم قبل از نوشتن کتاب آن است که هدف از نوشتن کتاب چیست. در زنجیره محصولات، کتاب می‌تواند جزو محصولات ارزان شما باشد. حتی می‌تواند محصولی رایگان باشد! یک استراتژی بسیار عالی این است که به کتاب به‌عنوان محصولی برای ایجاد سود نگاه نکنیم! اگر تعداد زیادی از کتابمان را حتی با قیمت تمام شده بفروشیم، مسیر تبدیل شدن به مدرس مرجع را با سرعت بسیار بیشتری طی خواهیم کرد. کسانی که با خواندن کتاب، به آموزش‌های ما علاقه‌مند می‌شوند، خیلی راحت حاضر می‌شوند مبالغ بسیار بیشتری بپردازند و از آموزش‌های تخصصی‌تر ما استفاده کنند.

حتی می‌توانید در خود کتاب، تبلیغ محصولات دیگر را انجام دهید و مثلا توصیه کنید یک ویدیوی آموزشی را تهیه کنند. به این ترتیب کتاب ابزاری عالی برای بازاریابی آن فیلم آموزشی خواهد بود. پس یکی از قوی‌ترین استراتژی‌ها این است که کتاب را با سود بسیار ناچیزی بفروشید و از آن به‌عنوان ابزاری برای بازاریابی محصولات و خدمات گران‌تر استفاده کنید.

 

مراحل تولید کتاب
چگونه کتاب بنویسیم

مراحل نوشتن کتاب توسط نویسنده

امیدوارم با توضیحاتی که دادم انگیزه کافی ایجاد شده باشد تا پروژه نوشتن کتابتان را هرچه زودتر شروع کنید. در پاسخ این سوال که چگونه کتاب بنویسیم ، برای نوشتن و انتشار کتاب باید کارهایی انجام شود.
بخشی از کارها را شما به‌عنوان نویسنده انجام می‌دهید و برخی دیگر را ناشر شما. البته خودتان می‌توانید هم ناشر باشید و هم مولف؛ ولی شاید برای شروع، گزینه راحت‌تر این باشد که فقط بر نوشتن تمرکز کنید و انتشار کتاب را به یک ناشر واگذار کنید.

چهار مرحله از کار باید توسط شما یا تیمتان انجام شود، قبل از اینکه کتاب به ناشر تحویل داده شود.

1. نوشتن متن کتاب

بهتر است نوشتن متن را با تایپ در نرم‌افزار ورد انجام دهید. کل کتاب را در یک فایل ننویسید. برای هر فصل یک فایل جدید ورد باز کنید و مطالب آن فصل را بنویسید. یک فایل را هم به صفحات اولیه کتاب و فهرست و مقدمه اختصاص بدهید. هنگام نوشتن کتاب بهتر است بر جزئیات و اشتباهات نگارشی و … کمتر تمرکز کنید چون سرعت نوشتن را کاهش می‌دهد. بعدا می‌توان این موارد را تصحیح کرد.

2. ویرایش

بعد از نوشتن متن، نوبت ویرایش است. ویرایش کاری تخصصی است. باید نکات لازم را یاد بگیرید یا این کار را به یک ویراستار حرفه‌ای محول کنید. در این مرحله، جملات ساده‌تر و قابل‌فهم‌تر می‌شوند. همچنین اشتباهات املایی، نگارشی، نقطه‌گذاری و … تصحیح می‌شود.

البته توجه کنید که پس از تصحیح متن توسط نرم‌افزار لازم است ویرایش بیشتری انجام شود. این نرم‌افزار بخش عمده‌ای از کار ویرایش را انجام می‌دهد، ولی در هر صورت متن باید توسط شما یا یک متخصص، نهایی شود.

3. صفحه‌آرایی

مرحله بعدی صفحه‌آرایی کتاب است. منظور از صفحه‌آرایی تبدیل کردن متن به قالب کتاب است. در صفحه‌آرایی دقیقا نسخه نهایی قابل چاپ را درست می‌کنیم. ابعاد کتاب را تعریف می‌کنیم. شماره صفحات و عکس‌ها را اضافه می‌کنیم و کارهای دیگری که کتاب را آماده چاپ می‌سازد.
صفحه‌آرایی را می‌توان با نرم‌افزار ورد انجام داد، ولی افراد حرفه‌ای از نرم‌افزار Adobe InDesign استفاده می‌کنند.
نکات ریزی وجود دارد که باید هنگام صفحه‌آرایی رعایت شود؛ مثلا بهتر است اولین صفحه هر فصل در صفحات فرد قرار گیرد. همچنین اولین سطر یک صفحه نباید نصفه باشد. فاصله عمودی خطوط هم مهم است و در زیبایی متن بسیار اهمیت دارد.
در نهایت از کتاب با فرمت پی‌دی‌اف خروجی گرفته می‌شود. این خروجی فایلی است که برای چاپ کتاب در چاپخانه استفاده خواهد شد.

4. طراحی جلد

طراحی جلد معمولا با نرم‌افزار فتوشاپ انجام می‌شود. جلد کتاب سه قسمت دارد. جلد، عطف و پشت جلد. منظور از عطف قسمتی از جلد است که جلد و پشت جلد را به هم متصل می‌کند. چون ضخامت کتاب‌ها متفاوت است، ضخامت عطف با توجه به تعداد صفحات تعیین می‌شود. وقتی کتاب در کتابخانه قرار می‌گیرد جلد و پشت جلد دیده نمی‌شود و فقط قسمت عطف آن دیده می‌شود. در طراحی جلد معمولا یک فایل مسطح طراحی می‌شود که جلد، عطف و پشت جلد روی آن قرار دارد.

برخی از ناشران شاید خودشان کارهای ویرایش، صفحه‌آرایی و طراحی جلد را به‌عهده بگیرند. آن‌ها اغلب معیارهای مشخصی دارند که باید در طراحی جلد و صفحه‌آرایی رعایت شود.
پس باید یک تصمیم مهم بگیرید. آیا می‌خواهید سلیقه‌های شما دقیقا اعمال شود؟ یا ناشر طراحی جلد و صفحه‌آرایی را با معیارهای خودش انجام دهد؟ من ترجیح می‌دهم تمام مراحلی که گفتم توسط خودمان انجام شود.

پس از انجام مراحلی که توضیح دادم، فایل پی‌دی‌اف نهایی کتاب را همراه فایل فتوشاپ جلد به ناشر تحویل می‌دهید تا کارهای بعدی را انجام دهد. ناشر شما 4 کار مهم انجام می‌دهد.

 

مراحل تولید کتاب توسط ناشر

1. ثبت در کتابخانه ملی

اولین کار ناشر ثبت کتاب شما در کتابخانه ملی ایران است. هر کتابی در جهان یک کد یا شماره استاندارد دارد که شابک نامیده می‌شود. قبلا ناشر به شما یک شماره «شابک» داده است و این شماره را در صفحات ابتدایی کتاب در بخش شناسنامه کتاب درج کرده‌اید؛ مثلا شماره شابک کتاب «مدرس مرجع» 9786002741479 است.

ثبت کتاب در کتابخانه ملی که توسط ناشر انجام می‌شود، فرایندی آنلاین است و در سایت کتابخانه ملی با آدرس nlai.ir انجام می‌شود. هنگام ثبت کتاب اطلاعات نویسنده هم ثبت می‌شود، اطلاعاتی مانند سال تولد، کد ملی و …

2. تایید وزارت ارشاد

پس از ثبت کتاب توسط کتابخانه ملی، نسخه نهایی کتاب برای وزارت ارشاد ارسال می‌شود تا بررسی شود. این فرایند هم با توجه به محتوای کتاب شاید تا چند هفته طول بکشد. پس از اینکه کتاب توسط وزارت ارشاد تایید شد، دیگر نباید کوچک‌ترین تغییری در محتوای آن ایجاد کنید. اکنون ناشر می‌تواند با مجوزی که از وزارت ارشاد گرفته کتابتان را برای چاپ به چاپخانه تحویل بدهد.

3. چاپ کتاب

چاپخانه‌ها فقط زمانی حق دارند کتاب را چاپ کنند که مجوز وزارت ارشاد آن صادر شده باشد. تیراژ کتاب در قیمت تمام‌ شده کتاب بسیار موثر است. شاید کمترین تیراژ مناسب 2000 نسخه باشد. اگر بخواهید از کتابتان 1000 نسخه چاپ کنید، قیمت تمام شده هر کتاب افزایش چشم‌گیری خواهد داشت.
البته امکان چاپ دیجیتال هم وجود دارد و می‌توان کتاب را حتی با تیراژ 10 عدد چاپ کرد؛ ولی یادتان باشد شما می‌خواهید مدرس مرجع شوید! پس از همین الان سعی کنید کتاب را به تعداد کافی چاپ کنید.
چاپ کتاب حدود یک هفته تا ده روز طول می‌کشد. البته چاپ احتمالا در یک یا دو روز انجام می‌شود؛ ولی برای صحافی کتاب‌ها به چند روز زمان نیاز است.

4. اعلام وصول

مرحله آخر کار که توسط ناشر انجام می‌شود «اعلام وصول» کتاب است. در این قدم کتاب چاپ‌شده برای وزارت ارشاد ارسال می‌شود. همین‌طور معمولا تیراژ کتاب بررسی می‌شود که با تعداد اعلام‌شده در کتاب مطابقت داشته باشد. پس از طی شدن این مرحله کتاب شما می‌تواند عرضه شود تا فروش آغاز شود.
تبریک می‌گوییم. کتابتان چاپ شده و آماده فروش است. البته فعلا فقط مراحل کار را توضیح دادیم. احتمالا دقیقا نمی‌دانید نوشتن کتاب را چطور آغاز کنید و چگونه در 30 روز آن را به پایان برسانید. پس بخش بعدی را مطالعه کنید.

 

چگونه کتاب نویسیم؟ مراحل قدم به قدم

در این قسمت یک تکنیک نوشتن کتاب توضیح می‌دهیم که بسیار ساده و کاربردی است. این روش فقط برای نوشتن کتاب‌های آموزشی قابل استفاده است. با این روش نمی‌توانید کتاب داستان بنویسید. البته شما یک مدرس مرجع هستید، پس کارتان آموزش به دیگران است.

1. انتخاب موضوع کتاب

اولین قدم انتخاب موضوع کتاب است. در دوره «کارخانه تولید اطلاعات» به شرکت‌کنندگان توصیه می‌کنم بیشتر دنبال انتخاب نتیجه باشند تا موضوع. افراد کتاب می‌خوانند تا به نتیجه مورد نظرشان برسند یا حداقل به آن نزدیک‌تر شوند.

اوایل کار هرچه موضوع انتخابی شما خاص‌تر باشد، احتمال موفقیت بیشتر است؛ مثلا «مدیریت زمان» موضوع خوبی برای کتاب نیست، چون خیلی کلی است. اگر کمی در گوگل و سایت‌های دیگر تحقیق کنید شاید متوجه شوید افراد در حوزه مدیریت زمان دنبال چه نتایج دقیق‌تری هستند و به این موضوع‌ها بپردازید.

با یک جستجوی ساده در گوگل متوجه می‌شوید اغلب جستجوکنندگان دنبال چه چیزی هستند. کافی است عبارت «مدیریت زمان» را جستجو کنید. گوگل در قسمت پایین نتایج جستجو، نشان می‌دهد افراد چه عبارت‌های مرتبط دیگری را جستجو کرده‌اند؛ مثلا یکی از توصیه‌های گوگل «مدیریت زمان با استفاده از موبایل» است! عالی نیست؟ یک نتیجه بسیار جذاب پیدا کردیم تا درباره‌اش کتاب بنویسیم. کافی است در کتاب آموزش ‌دهیم چگونه می‌توان با کمک موبایل و اپلیکیشن‌های مناسب مدیریت زمان را بهبود داد.

حتی این موضوع یا نتیجه را باز هم می‌توان خاص‌تر کرد. یکی از راه‌ها انتخاب مخاطب خاص است؛ مثلا: «مدیریت زمان با موبایل برای مدیران». توجه کنید که اکنون در حال انتخاب نام کتاب نیستیم. نام کتاب می‌تواند بسیار جذاب‌تر باشد. فعلا فقط موضوع کتاب را انتخاب می‌کنیم.

2. انتخاب شش موضوع اصلی

قدم بعدی آن است که 6 زیرمجموعه برای موضوع کتاب انتخاب کنیم. در واقع قفسه‌های اتاق ذهن خواننده را تعریف می‌کنیم. اگر جمله قبل برایتان عجیب بود لطفا یک بار دیگر فصل سوم را با دقت بیشتری بخوانید. اگر ساده‌تر بگویم، سعی می‌کنیم پاسخ این پرسش را بیابیم: کدام 6 موضوع را نمی‌توان از کتاب حذف کرد؟ اگر در حوزه‌ای خاصی تخصص داریم تشخیص این شش موضوع کار خیلی سختی نیست.

اگر به مثال خودمان برگردیم، در کتاب «مدیریت زمان با موبایل برای مدیران» کدام شش موضوع حتما باید در کتاب وجود داشته باشد. شاید شش موضوع اصلی چیزی شبیه مثال صفحه بعد باشد.

شش موضوع اصلی کتاب
1. هدف‌گذاری
2. تبدیل اهداف به برنامه اجرایی
3. ساخت برنامه ماهانه و روزانه
4. مدیریت زمان با گوشی موبایل
5. حذف عوامل مزاحم در مدیریت زمان
6. مدیریت پروژه‌ها و کارهای بزرگ‌تر

البته این شش موردی که عنوان کردم فقط یک مثال است و جنبه آموزشی دارد. در دنیای واقعی برای انتخاب این 6 موضوع تحقیقات بیشتری لازم است.

3. انتخاب سه زیرمجموعه

حالا باید برای هرکدام از این شش موضوع، سه موضوع فرعی تعیین کنیم. در واقع برای هر موضوع اصلی سه زیرمجموعه مشخص می‌کنیم؛ مثلا اولین موضوع اصلی «هدف‌گذاری» است. می‌توانیم برای این موضوع، سه موضوع فرعی زیر را تعیین کنیم:
1. انتخاب اهداف مهم
2. ارزیابی اهداف
3. اشتباهات رایج در هدف‌گذاری

همین کار را برای موضوع‌های اصلی دیگر تکرار می‌کنیم. تا اینجا 18 موضوع داریم که باید در کتاب به‌ آن‌ها بپردازیم.

4. نوشتن شش سوال

حالا برای هرکدام از این موضوع‌های فرعی شش سوال مطرح می‌کنیم؛ مثلا یکی از موضوع‌های فرعی «ارزیابی اهداف» است. برای این مورد باید شش سوال مشخص و دقیق بنویسیم.

1. چرا باید پس از انتخاب اهداف آن‌ها را ارزیابی کنیم؟
2. چگونه بفهمیم هدف انتخاب شده با شخصیت ما سازگاری دارد؟
3. چگونه مطمئن شویم هدفی که انتخاب کرده‌ایم ارزشمند است؟
4. اگر هدفی که انتخاب کردیم در ارزیابی رد شود قدم بعدی چیست؟
5. آیا در ارزیابی اهداف، نظر اطرافیان مهم است یا خیر؟
6. آیا هدفی که همه با آن مخالفند می‌تواند مناسب باشد؟

با نوشتن سوالات، در نهایت به 108 سوال می‌رسیم که باید پاسخ‌ها را بنویسیم. به شما تبریک می‌گویم. بخش سخت نوشتن کتاب تمام شد! شاید تمام این مراحلی که تا اینجا توضیح دادم در یک روز کاری قابل انجام باشد. کافی است یک روز را به این کار اختصاص دهید و با تحقیق در اینترنت و منابع دیگر و حتی نظرسنجی، به 108 سوال کلیدی برسید که زیربنای کتاب شما را تشکیل می‌دهد.

5. یافتن پاسخ 108 سوال

قدم بعدی پاسخگویی به سوالات است. شاید این قدم سخت به‌نظر برسد ولی خیلی هم سخت نیست. روش‌های مختلفی برای پاسخگویی به سوالات وجود دارد. بهتر است ترکیبی از این روش‌ها را استفاده کنید تا کتاب متنوع‌تر و جذاب‌تر شود.

5 روش برای پاسخگویی به سوالات

1. بینش و تجربیات خودتان
2. تحقیق در اینترنت
3. کتاب‌های معتبر
4. مصاحبه با افراد اثرگذار
5. نظرسنجی

 

6. تبدیل 108 پرسش و پاسخ به کتاب!

تا اینجا 108 پرسش و پاسخ دارید. حالا باید این مطالب را به کتاب تبدیل کنید. دستتان کاملا باز است. می‌توانید برخی از سوالات و پاسخ‌ها را حذف کنید. همچنین این شما هستید که انتخاب می‌کنید کدام قسمت‌ها کنار هم قرار بگیرند و یک فصل کتاب را شکل بدهند. در این قسمت کار ابهاماتی وجود دارد. در دوره‌های قبلی «کارخانه تولید اطلاعات» وقتی این روش نوشتن کتاب را توضیح می‌دادم حضار سوالاتی می‌پرسیدند. در بخش بعد به پاسخ سوالات رایج می‌پردازم.

شاید احساس کنید روشی که توضیح دادم شما را تا حدی محدود می‌کند؛ ولی این‌طور نیست! بعد از اینکه 108 سوال و پاسخ‌ها را نوشتید، نیازی نیست به مراحل قبل و تقسیم‌بندی قبلی برگردید. از این لحظه فکر کنید که 108 قطعه ارزشمند از کتاب را دارید و کافی است برخی را حذف کنید، حتی شاید مطالبی خارج از این موارد به آن اضافه کنید و از اول فکر کنید کدام قسمت‌ها کنار هم قرار گیرند. روشی که توضیح دادم فقط یک آلگوریتم ساده است که محتوای زیادی در کمترین زمان تهیه شود.

 

۳ نکته درباره نوشتن کتاب در ۳۰ روز

بگذارید سه مورد که معمولا ابهام ایجاد می‌کند را بیشتر توضیح ‌دهم.

1. کتاب لزوما 6 فصل نیست!

کتابی که با این روش می‌نویسید لازم نیست 6 فصل باشد. درست است که شما شش موضوع اصلی انتخاب کردید و کار را پیش بردید؛ ولی شاید تصمیم بگیرید یک موضوع اصلی را به دو فصل تقسیم کنید یا حتی شاید دو موضوع اصلی را ادغام کنید و در یک فصل توضیح بدهید. بعد از تهیه 108 پرسش و پاسخ می‌توانید فکر کنید که کتاب چند فصل باشد و موضوع هر فصل چه باشد. در واقع ساختار محتوا را از اول طراحی می‌کنید.

2. لزومی ندارد از همه 108 مطلب استفاده کنید!

نکته دیگر این است که لزومی ندارد از تمام سوالات استفاده کنید و گاهی 2 یا 3 سوال را می‌توان تلفیق کرد. برخی از سوالات شاید کلا از کتاب حذف شود. همچنین شاید هنگام تهیه 108 پرسش و پاسخ، نکاتی به ذهنتان برسد که در هیچ‌کدام از آن 108 مورد وجود ندارد. این موارد را می‌توانید به کتاب اضافه کنید.
هدف استفاده از روش 6-3-6 فقط یافتن ایده‌هایی برای محتوای کتاب است تا با پرورش آن‌ها تبدیل به یک کتاب خوب شود.

3. تمام سوالات را در کتاب ننویسید!

کتابی که با این روش تهیه کردیم مجموعه‌‌ای از پرسش و پاسخ نیست! پس این‌طور عمل نمی‌کنیم که به‌ترتیب اول سوال را مطرح کنیم و سپس پاسخ را بنویسیم. شاید بتوان بسیاری از سوالات را به یک عنوان خبری تبدیل کرد.

 

اگر به اندازه کافی مصمم باشید و نوشتن کتاب را همین الان شروع کنید، ماه بعد متن کتابتان تمام شده است و می‌توانید مراحل چاپ کتاب را آغاز کنید!

 

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 271

نویسنده: ژان بقوسیان، نویسنده کتاب مدرس مرجع

منبع: مدیر سبز
دانلود PDF

113 دیدگاه برای “چگونه کتاب بنویسیم؟ فقط در ۳۰ روز!

 1. هاجر تحویل زاده گفته:

  با سلام و سپاس از شما جهت ویدیو چگونه در کمتر از 30 روز کتاب بنویسیم
  امکانش هست نرمافزارهایی که غیر از ورد برای تایپ و دسته بندی اطلاعات کتاب میتونیم استفاده کنیم بفرمایید. مخصوصا برای کتابی که حاوی تصاویر باشه جانمایی تصاویر و نوشته ها در ورد کمی مشکل ساز میشه.
  سپاس
  تحویل زاده

 2. حسین رستمی زاده گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  اینجانب کارشناسی ارشد شیمی آلی دارم ومدت حدود 15 سال را در آزمایشگاههای مختلف کار کرده ام. بسیار مشتاقم بدانم چگونه می توان کتابی در زمینه رشته خود و تجربیاتم بنویسم.با توجه به فیلم آموزشی جنابعالی ،چگونه سوالاتی را باید برای نوشتن یک کتاب علمی مطرح نمود.

  با تشکر

  • fatemeh khaleghi گفته:

   سلام.وقت بخیر.استاد ژان بقوسیان من ۱۷سالمه و الان تصمیم به نوشتن کتاب انگیزشی دارم،اطلاعات کافی برای نوشتن کتاب ندارم ولی چندتا کتاب و مقاله رو دارم مطالعه میکنم .عناوین کتابم رو مشخص کردم و درحال مطرح کردن سوال های هر زیرمجموعه از عناوینم هستم.الان به نظرشما کتاب بیشتری مطالعه کنم و بعدش شروع به نوشتن کنم یا با اطلاعاتی که دارم شروع به نوشتن کنم و همزمان تحقیقات و مطالعم رو ادامه بدهم؟

  • مدیر سبز گفته:

   دقیقا مراحل را دنبال کنید.
   شش موضوع، سه زیرمجموعه و شش سوال.
   البته در کارهای فنی شاید این اعداد کمی تغییر کنند و مثلا 7 موضوع انتخاب کنید که همه موارد مهم پوشش داده شود.

   موفق باشید

 3. مهدی عباسی گفته:

  باسلام وخسته نباشید.
  من یک نوجوان16ساله هستم و به توشتن کتاب به شدت علاقه مندم.اینطور که شما در ویدیو اول گفتید،حتما باید اطلاعاتی داشته باشیم تا اون هارو تبدیل به کتاب کنیم.اگه بخوام کتاب رمان بنویسم چی کار کنم؟یا بخوام کتابی بنویسم ولی اطلاعات کافی نداشته باشم چطور؟
  اگه سریع تر جواب بدید متشکر میشم…

  با سپاس فراوان…

  • مدیر سبز گفته:

   سلام
   آفرین به انگیزه شما در این سن و همین که در نوجوانی مطالب تخصصی مطالعه می‌کنید نشان می‌دهد آینده درخشانی دارید.
   روشی که اینجا آموزش می‌دهیم فقط برای نوشتن کتاب‌های آموزشی کاربرد دارد.
   با این روش‌ها نمی‌توان رمان نوشت.

   موفق باشید

  • مدیر سبز گفته:

   سلام
   تحصیلات عالی خیلی خوب است ولی مسلما در کنار آن باید تحقیقات عمیق و گسترده در حوزه تخصصی خود داشته باشید.
   درضمن در نوشتن و انتشار کتاب تحصیلات افراد بررسی نمی‌شود.

   موفق باشید

 4. حمید رضا فاخر گفته:

  درود جناب بقوسیان عزیز و گرامی. من بینهایت از لطف ، محبت ومناعت طبع شما متشکرم که این چنین با تواضع و فروتنی و مهربانی اطلاعات و دانش خود را با دیگران به اشتراک می گذارید. به امید شادکامی و بهروزی حضرتعالی و تیم همراهتان و همه دوستانی که از مطالب علمی شما بهره می برند.

 5. رزگار ارجمندی گفته:

  سلام خدمت استاد بزرگوار
  ارشد مدیریت اجرایی هستم با سابقه ی15سال کار مالی و مالیاتی,خواستم حاصل تجربیاتم را در قالب کتابی تحت عنوان حسابداری کاربردی مالیاتی بنویسم.خواستم برای شروع کار از محضرتون فیض ببرم.سپاس

 6. eesam.blog.ir گفته:

  مقاله بسيار جالبي بود
  قبلاً البته فايل ويدئويي اين رو ديده بودم
  نكته طلايي اينجاست كه بخش اعظم وقت صرف شده براي نگارش كتاب ها
  وقت پرت است
  صرفا تحقيق و مطالعه منابع نمي شود
  پس مي شود صرفه جويي شان كرد
  ممنونم جناب بقوسيان

 7. Hanieh گفته:

  سلام ممنونم از مقاله مفیدتون
  میشه لطفا توضیحی در مورد شرایطی که برای مجوز گرفتن نیاز هست بدید؟
  من ۱۴ سالم هست و به شدت به مطالعه کتاب و نوشتن علاقه دارم اما دقیقا نمیدونم که چه نکاتی رو باید رعایت کنم تا بتونم مجوز کتاب که بصورت رمان هست رو بگیرم،ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. نادیا کلانتر گفته:

  سلام ممنون از مطلب خوبتون
  آیا من می تونم که بر اساس تخیلات خودم از اسم های آشنایانم در کتاب استفاده کنم یا باید از شخص هایی که در کتاب نام برده ام اجازه بکیرم؟

 9. Negar گفته:

  سلام استاد بقوسیان عزیز من نگار هستم و ۱۳ سالمه ، در حال حاضر دارم یک کتاب ترسناک مینویسم و میخواستم نظرتون رو در مورد اینکه برای نوشتن کتاب ترسناک رو بدونم و اینکه برای همسن من نباید کتاب و رمان های ترسناک بنویسم و یا اینکه برای نوشتن کتاب ترسناک محدودیتی وجود داره؟ اگر جواب من رو بدید ممنونتون میشم

 10. چیا دژم «بیرکار» گفته:

  سلام استاد عرض ادب و احترام و خسته نباشید دارم خدمتتون .
  خیلی مطلبِ عالی و پر کاربردی هستش و به امید خداوند با این که باید واسه کنکورم بخونم ، ولی شروع به نوشتن کتابم می کنم.

 11. نگین گفته:

  سلام به استاد گرامی. من کتابی دارم که چندین سال پیش اون رو به ناشر دادم. کتاب من ترجمه بود. خودم ترجمه کرده بودم. حروفچین کتاب خودم بودم و همینطور پول کاغذ رو هم خودم پرداخت کردم. قرارداد هم نوشتم. قرار شد ظرف سه ماه کارهای مربوط به شابک و فهرست نویسی و غیره انجام بشه. حتی فورا هم مجوز ارشاد گرفت. یکبار با شماره من تماس گرفتند که بنا به دلایلی امکان پاسخگویی نداشتم. بعد از چند روز که تماس گرفتم گفتند داشتیم کتاب شمارو چاپ می کردیم و میخواستیم بپرسیم که این کتاب را به چه کسی می خواهید تقدیم کنید ولی چون جواب ندادید فعلا درحال چاپ کتاب دیگری هستیم. از سال ۸۶ تا الان هنوز هم با اینکه پول کاغذ رو دادم. قرارداد نوشته شده، همه ی کارها انجام شده، اما هنوز این کتاب چاپ نشده که نشده. حتی اگر نام کتاب را هم سرچ کنید در اینترنت با تمام مشخصات( شابک، رده بندی دیوی، رده بندی کنگره، فهرست نویسی فیپا، شماره ی کتابشناسی ملی و…) هر آنچه که برای مقدمات چاپ کتاب لازم است وجود دارد. وقتی به شورای حل اختلاف در ارشاد مراجعه کردم دیدم که یک پرونده ی بسیار قطور از شاکیان وی موجود می باشد. ولی حتی ارشاد تا آنموقع حاضر نشده بود کوچکترین قدمی بردارد. نام ناشر شهاب شهرزاد، و نام انتشاراتی شوکا است. این آقا نه حاضر است از طریق انتشاراتی اش که حالا دست برادرش است کتاب را چاپ کنند و نه به خودم اجازه ی چاپ می دهد. کتاب حبس معنوی شده و رجوع من به دادگاه و شکایتم هم به جایی نرسیده. آقای شهاب شهرزاد هم اکنون بعنوان کارشناس ادبی در شبکه ی چهار تلویزیون و شبکه های رادیویی در حال جولان دادن است! دلیل من از این پرگویی این بود که: اولا: به هر ناشری اعتماد نکنید. دوما: اگر راه میانبر و ساده ای برای گرفتن حقم از این مار خوش خط و خال سراغ دارید، پیش رویم قرار دهید، چون ظاهرا تا الان که از راه قانونی به نتیجه که نرسیدم هیچ، با زرنگ بازی طرف ( به گفته امروزیها) فقط پیچونده و چلونده شدم و از نوشتن و چاپ کتاب هم بیزار شدم…ضمنا لطفا ناشر خوبی رو معرفی کنید که از راه منطقی با این فرد وارد مذاکره بشه و لا اقل کتاب من بعد از اینهمه سختیهایی که کشیدم به چاپ برسه حتی شده به صورت الکترونیکی.

 12. محمدرضا گفته:

  سلام جناب استاد عزیز
  مطلب خیلی خوب بود و امیدوارم در نگارش کتاب بتونم از اون استفاده کنم
  بعد از آماده شدن کتاب برای چاپ؛ برای هزینه های انتشار کتاب هم طرح و ایده ای دارید؟

 13. Aseman گفته:

  سلام من ي نويسنده ١٧ساله هستم كه از سال ٩٧شروع به نوشتن رمان ولي تا الان نتونستم تمومش كنم و انگيزي براي نوشتن ندارم و خيلي خيلي ناراحتم از اين موضوع و بيشتر از ٢٠ وبلاگ خوندم اما تاثيري نداشته

 14. م گفته:

  سلام و خسته نباشید و وقت بخیر
  شرمنده بنده ایده های طراحی داستان های کودکانه ی بسیاری در مخیله دارم اما از طریقه ی ارائه ی داستان و نحوه ی ارتباط با ذی ربطان آگاه نیستم .
  امکانش هست راهنمایی بفرمایید .

 15. امین بهرامی نژاد گفته:

  سلام و درود.
  من یک سوال داشتم. آیا امکان دارد که کتاب توسط ما نوشته بشه و هزینه‌ها توسط ناشر انجام بشه؟ قبلا این موارد بود و کتاب توسط ناشر خریده یا درصد روی جلد به مولف داده می‌شد . ممنونم از پاسخ‌تون.

  من این سوال رو پرسیدم چون خودم متخصص چاپ در یک انتشارات بسیار بزرگ هستم. اما خوب این نشر ما کتاب‌های بسیار معروف چاپ می‌کنه و لاین‌هاش متفاوت هست.

  سپاس از شما

 16. سجاد گفته:

  سلام بنده استعداد عجیبی در خلق داستان های علمی تخیلی همچون فیلم میان ستاره ای دارم نمی دانم چکار کنم چگونه از این استعداد استفاده کنم بالای ۵ داستان جذاب نوشتم ولی خیلی خلاصه باید آن هارا ویرایش و کامل کرد چگونه می توان از این استعدا د استفاده کرد

 17. زهرا گفته:

  سلام وقت بخیر. ممنون از راهنمایی های خوبتون. در خصوص شش موضوع اصلی ، من فقط چهار موضوع اصلی دارم یعنی چهار فصل در ذهن طراحی کردم و بقیه مطالب در ضمن یکی از فصل ها قرار دارند. چگونه شش موضوع تعیین کنم؟؟؟

 18. امین گفته:

  با سلام خدمت استاد بقوسیان
  من دانشجوی رشته کاردرمانی هستم
  و الان به مدت ۵۰ سال است که این رشته در ایران بوجود آمده ولی کماکان از داشتن دو کتاب به نام های اصول توانبخشی ومبانی کاردرمانی (کتاب هایی با این نام وجود دارند که مرجع مطالعاتی دانشگاه ها نیستند)محروم هستیم ،این مسئله وعلاقه شخصی در زمینه کتاب نویسی علمی باعث تصمیم جدی من در این امر شده ولی سوالی که از شما داشتم اين است که چگونه می‌توان کتابی نوشت که بعنوان کتاب منبع در دانشگاه ها تدریس شود ؟؟در ضمن من دانشجوی ترم اول هستم ومدرک تحصیلی بالایی ندارم .با تشكر از زحمات شما

 19. ناجی گفته:

  سلام و خسته نباشید
  من در حال نوشتن کتابی در زمینه حقوق تجارت هستم و در اصل تقریبا 30 درصد کتابی که در حال نگارش آن هستم برگرفته از کتاب های اساتید بنام این رشته می باشد، سوالی که دارم : چه موارد و اصولی را باید رعایت کنم که به حقوق تالیفی این اساتید تجاوز نکرده باشم ؟ آیا احتیاج به اخذ اجازه دارد یا اگر در شروع کتابم این نکته را قید کنم کفایت می کند ؟
  ممنون

 20. والاها سیاره گیمرها گفته:

  سلام و درود بر شما من تقریبا یک سال و نیم مشغول نوشتن یک کتاب هستم و خیلی دوست داشتم بعد از اینکه منتشر شد یک نسخه برای شما ارسال کنم و نظرتون رو بدونم فقط امیدوارم که زودتر تمومش کنم.

 21. Amirstati گفته:

  سلام
  من کتابم را نوشتم. اولین سایتی که خوندم سایت شما بود البته کتاب من متفاوت از آموزش سایت بود چون هدف مشخص داشتم کتابی با عنوان(باور تعصب و جهل) ولی در کل از سایت شما ممنون هستم.
  میشه بگم کتاب را تو سی روز نوشتم نه اینکه تمام وقت من را بگیرد، روزی دو ساعت
  حیقیتا کار بسیار سختی هستش و بیشتر امکان وقت گذاشتن را نداشتم و سر درد میگرفتم
  خلاصه الان فرستادم انتشارات تا ببینم نظرشون چیه

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
کتاب مدرس مرجع

کتاب مدرس مرجع

چگونه بهترین مدرس حوزه خود باشیم و زندگی دیگران را متحول کنیم؟

98.000 تومان

فقط 49،000 تومان