10 خصوصيت مهم مدير وب‌سايت
5
(4)

1. پشتيبانی كاربران و تعامل با آن‌ها

بعضي از مديران سايت‌ها يا دغدغه پشتيباني از كاربران ندارند يا در تعامل با مردم خجالتي هستند. دلیلش آن است که اغلب مدیران سایت افراد فنی هستند که بیشتر ترجیح می‌دهند پشت کامپیوتر باشند تا با کسی صحبت کنند. اگر مي‌خواهيد سايت موفقي داشته باشيد، ترديد را كنار بگذاريد. گوش شنوا براي مشكلات و نظرات کاربران داشته باشيد و به آن‌ها پاسخ مناسب بدهيد. مطمئن باشيد اين «شنیدن نظرات» برايتان هم نفع معنوی دارد و هم وضعيت اقتصادی سايتتان را بهتر مي‌كند.

 

2. استقلال از پلاتفرم

برخي از گردانندگان يا مديران سايت‌ها نسبت به فناوری خاصی تعصبات جانبدارانه دارند؛ اما برخي ديگر فقط يك چيز برايشان مهم است: سايت خوب و موفقي داشته باشند. خودتان را به فناوری‌ها و فايل‌ها گره نزنيد. اجرای ايده‌ها و روياهايتان را موكول به انجام شدن اين يا آن تغيير فني در سايت يا ظاهر گرافيكي آن نكنيد. بعضي از صاحبان سايت‌ وسواس عجيبي نسبت به يك جور منو يا افكت خاص يا يك انيميشن فلش دارند. اين سايت‌ها هيچ‌گاه در رديف سايت‌هاي موفق و كامياب قرار نمی‌گيرند. مهم تامین علائق كامپيوتری و گرافيكی شما نيست، مهم رضايت مردم است. مستقل باشيد. دورانديش و با برنامه باشيد. خودتان را به اين آبجكت و آن فايل و اين تكنيك گره نزنيد. همیشه آمادگی پذیرش ایده‌های بهتر و ایجاد تغییر را داشته باشید. من خودم سال‌ها از فناوری‌های مایکروسافت استفاده کردم ولی حالا می‌بینم سایت‌های PHP هم حتی می‌توانند بهتر و کم‌ دردسرتر باشند.

 

3. انگيزه

بدترين سم برای به شكست كشاندن يك سايت، به كار گماشتن يك مدير بی‌انگيزه است. اگر خودتان مدير سايت خودتان هستيد واقعا از خودتان بپرسيد هدفتان از ورود به اينترنت چيست و اين اقدام چه فايده‌ای برای زندگي و كسب‌و‌كار شما دارد؟ اگر می‌خواهيد فرد ديگری را به مديريت سايت منصوب كنيد، مطمئن شوید او به اندازه كافی انگيزه داشته باشد. او را در سود و زيان مادی و معنوی سايت سهيم كنيد. داشتن مهارت‌های فنی كافي نيست. اگر مدير يك سايت دورنمايی براي كار خويش نبيند، به کارش دل نخواهد بست. بهترين نرم‌افزار و زيباترين سايت هم زير دست چنين مديری به گل خواهد نشست.

 

4. مهارت در انتخاب محتوای خوب

اينترنت عرصه ارائه محتوای ديجيتال است. خواه اين محتوا معرفی يك كالای فيزيكی باشد، خواه يك مقاله جديد، در هر صورت داشتن سطح قابل قبولی از مهارت در نوشتن و توليد مطلب لازم است. يك كار بد و ناشيانه آن است كه محتوای سايت خود را با مطالبی كه از سايت‌های ديگران كپی كرده‌ايد پر كنيد. رك و راست بگويم: خودتان را گول می‌زنيد. كاربران اينترنت افرادی هستند كه دست كم سطح متوسطی از هوشمندی را دارند. چرا به سايت شما بيايند؟ به سايتی می‌روند كه توليدكننده اصلي محتوا است. بهترين كار آن است كه وقت بگذاريد و كمی خلاقيت به خرج دهيد. مطمئن باشید پاداش مطالبی كه خودتان با زحمت تهيه كرده‌ايد را با افزايش فروش و درآمد سايت خواهيد گرفت، به شرطی كه برنامه‌ای برای كسب درآمد از سايت داشته باشيد. محتوای اصیل و دست اول يكي از مهم‌ترين عوامل موفقيت يك وب‌سایت است.

 

5. اصول بازاريابی و تبليغ

در زمينه بازاريابي و تبليغ بی‌اطلاع نباشيد. بعضی از مديران سايت‌ا خيلي ساده‌لوحانه فكر می‌كنند و اطلاع درستي از ماهيت پيچيده مبارزه بی‌امان سايت‌ها براي ربودن ميدان موفقيت از يكديگر ندارند. كافی است گاهي سری به موتور جست‌وجوی گوگل بزنيد و همان واژه ديروز يا پريروز را جست‌وجو كنيد تا بالا و پايين شدن رتبه سايت‌ها را به چشم خود ببينيد. براي موفقيت سايتتان بايد با چشمان باز و آگاهي كامل از اصول بازاريابی حركت كنيد. همچینین کسب مهارت «تبلیغ‌نویسی در وی» برای مدیران سایت ضروری است. این مهارتی است که سال‌ها آن را تدریس می‌کنم و سعی می‌کنم در مقالات بعدی به آن بپردازم.

 

6. اختصاص وقت کافی

برخي از صاحبان سايت‌ها تصور ساده‌انگارانه‌ای از مكانيزم عملكرد يك سايت دارند. آن‌ها فكر می‌كنند همين‌كه مطالب خوب و نرم‌افزار خوبی برای مديريت محتوای سايت داشته باشيم، كار تمام است و سايت خود به خود موفق می‌شود. برای مديريت سايت خود باید هر روز وقت کافی اختصاص دهید. منظور از مديريت، مطلب گذاشتن نيست، منظور بررسی و تحليل اوضاع است. بايد مدام از خودتان بپرسيد چگونه می‌توانم فلان كار را بهتر و سريع‌تر انجام دهم؟ چطور می‌توانم درآمد سايت را افزايش دهم؟ چرا فلان مكانيزم تبليغی يا بازاريابی نتايج دلخواه را به بار نمی‌آورد؟ آيا كاربران از خدمات سايت راضی هستد؟ آيا پيشنهادات آن‌ها را بررسی كرده‌ام؟ هیچ راه میانبری وجود ندارد. برای كاميابی سايتتان وقت بگذاريد.

 

7. طرح و برنامه‌ای برای توسعه سايت

يكي از نكات ظريفی كه سايت‌های موفق رعايت می‌كنند، داشتن طرح و برنامه‌ای برای توسعه سايت است. توسعه جزء ذاتي يك وب‌سایت است. يك سايت بدون توسعه حتی با بهترين مطالب و خدمات، به زودی روندی نزولی را آغاز خواهد كرد. مردم سايت‌هایی كه مرتب تغيير و تحولاتي در آن صورت می‌گيرد و تلاش می‌كنند بهتر شوند را دوست دارند. داشتن نرخ رشد منظم، يكي از استراتژيك‌ترين روش‌ها برای موفقيت يك وب‌سایت است.

 

8. بررسی سايت‌های رقيب

مگر می‌شود موفق بود و رقيب نداشت؟ موفقيت يك وضعيت نسبی است و در قياس با وضعيت سايت‌های ديگر قابل اندازه‌گيری است. پس اگر می‌خواهيد سايت موفقی داشته باشيد، رقبای خود را بشناسيد. مغرور نباشيد و به سايت آن‌ها سربزنيد. از رقبای خود بياموزيد. بررسي سايت‌های رقيب يكی از بهترين و موثرترين روش‌ها برای تدوين برنامه توسعه سايت خودتان است. یک روش ساده برای یافتن سایت‌های رقیب استفاده از دستور related در جست‌وجوی گوگل است. اگر می‌خواهید رقبای سایت johnboghossian.com را بیابید کافی است در گوگل عبارت related:johnboghossian.com را جست‌وجو کنید.

 

9. مصرف‌كننده خوبی باشيد

يك سايت در حقيقت يك كارگاه توليد اطلاعات است. بعضي از مردم تصور درستي از ماهيت «مفهوم توليد» ندارند و با خيال‌پردازي‌های خود در اين زمينه زندگي می‌کنند. واقعيت آن است كه تا مصرف‌كننده خوبی نباشيد، امکان ندارد توليدكننده خوبی باشيد. اين يك اصل مهم در زندگي است؛ مثلا اگر می‌خواهيد آهنگساز خوبی باشيد بايد ابتدا چند سال موسيقی خوب و با كيفيت بشنويد تا آرشيو ذهنی قوی داشته باشيد. اگر می‌خواهيد نويسنده خوبی بشويد بايد چند سال کتاب‌ها و آثار نويسندگان معروف را بخوانيد و بياموزيد. بايد كالای پديدآورندگان موفق را مصرف كنيد تا راز موفقيت آن را حس كنيد. خيلی‌ها دلشان می‌خواهد يك فروشگاه آنلاين داشته باشند اما تاكنون حتی يك بار هم آنلاين خريد نكرده‌اند! اگر می‌ترسيد آنلاين خريد كنيد، چه توقعی از مردم داريد؟!

 

10. دانش فنی و مطالعه

حتی اگر می‌خواهید مدیریت سایت‌ را به فرد دیگری واگذار کنید، بکوشید دست‌کم در ماه‌های نخست بخشی از وقت خود را صرف کلنجار رفتن با سایت‌تان و بهبود آن کنید. اگر حاضر نیستید از ساعات اصلی کار روزانه برای سایت‌تان صرف کنید و اوقات فراغت و زمان استراحت در منزل را برای این کار در نظر گرفته‌اید، به این معنی است که هنوز نقش وب‌سایت را در کسب‌و‌کارتان جدی نگرفته‌اید. در این صورت وب‌سایت هم به همان اندازه به شما خروجی خواهد داد. وب‌سایت‌تان هم شما را جدی نخواهد گرفت! برای خروج از این دور باطل وقت بگذارید. دانش فنی خود را بالا ببرید. بر ترس‌های خود درباره بی‌اطلاعی از فناوری غلبه کنید. در اینترنت مدیرانی که دانش فنی کم یا غیرقابل اتکایی درباره فناوری وب دارند اغلب شکست می‌خورند. البته مواظب باشید از در این کار افراط نکنید. اگر بیش از حد درگیر جزئیات فنی شوید از موارد بسیار مهم‌تری مانند بازاریابی و رشد کسب‌و‌کارتان باز می‌مانید!

 

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 4

کتاب بازاریابی عصبی

کتاب بازاریابی عصبی

23 ترفند جدید برای افزایش فروش با شناخت عملکرد مغز

80.000 تومان

فقط 56،000 تومان