10 رمز موفقیت کارآفرینان از زبان پیتر دراکر
10 رمز موفقیت کارآفرینان از زبان پیتر دراکر
4.3
(14)

پیتر دراکر یکی از برجسته‌ترین نویسندگان عصر حاضر در حوزه مدیریت بود. نوشته‌های او در حوزه مدیریت باعث معروفیت او شد. تاکید وی بیشتر روی مسئله روابط انسانی در مدیریت است و دیدگاه‌های او در مورد مدیریت در سراسر جهان مورد استقبال واقع ‌شده است.

پیتر دراکر «پدر علم مدیریت نوین» تئوری مدیریت را به یک شاخه جدی تبدیل کرد. او در طول زندگی حرفه‌اش که تقریبا به ۷۰ سال می‌رسید، انقلابی را در شیوه‌های نوین کسب‌وکار به وجود آورد که تحولات دور از دسترس همچون غیر متمرکزسازی، خصوصی‌سازی و توانمندسازی را تحت تاثیر قرار می‌داد. دراکر جزو اولین افرادی بود که در مورد ظهور جامعه اطلاعاتی سخنرانی کرد و در سال ۱۹۵۹ اصطلاح «دانش ورزان» را ابداع نمود. سبک وی در ساده‌گویی و استفاده از زبان ساده برای بیان استراتژی‌های پیچیده کسب‌وکار، از سوی مدیران کسب‌وکار و نهادهای اجتماعی در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفت.

تاثیر نظرات و دیدگاه‌های وی هرروز در تعداد بی‌شماری از کسب‌وکارها و تصمیم‌گیری‌های سیاسی در تمام جهان احساس می‌شود؛ اما درس‌هایی که پیتر دراکر «پدر مدیریت نوین» به کارآفرینان می‌آموزد:

 

١. خود توسعه‌ای را تمرین کنید

خود توسعه‌ای موضوع اصلی تمام نوشته‌ها و آموزه‌های دراکر است. او می‌نویسد «مهم این است که دانش ورز وقتی به سن میان‌سالی رسید از خود یک انسان بسازد و پرورش دهد نه یک حسابدار مالیاتی با یک مهندس هیدرولیک.» در مورد زندگی‌تان فکر کنید، هم به زمان حال و هم به‌جایی که قرار است در آینده بروید. فقط به کارتان فکر نکنید، به زندگی خارج از کار هم فکر کنید. ببینید چه چیزی کار می‌کند، چه چیزی کار نمی‌کند، چه چیزهایی را احتمالا باید اضافه یا حذف کنید.

 

۲. مراقب کارمندانتان باشید

مراقب افرادی که برای شما کار می‌کنند باشید، چراکه هر کسب‌وکاری فارغ از نوع فعالیتش، درنهایت به «کسب‌وکار مردم» ختم می‌شود.

 

٣. شغل دوم یا شغل موازی داشته باشید

دراکر حامی و مدافع داشتن شغل دوم در زمینه‌هایی مثل تدریس، نوشتن یا کار کردن در سازمان‌های غیرانتفاعی است. او افراد را تشویق می‌کند تا کارهایی مشابه کار اصلی خود را در یک محیط متفاوت توسعه دهند. برای مثال، یک وکیل می‌تواند از یک شرکت حقوقی سنتی به سراغ یک شرکت حقوقی غیردولتی برود. ضمن این‌که همچنان در شغل اصلی خود هستید، به احتمالات داشتن شغل دوم با شغلی موازی با شغل اصلی خود فکر کنید. ببینید که چقدر این احتمالات با ارزش‌ها، تجربیات و تحصیلات شما جور درمی‌آیند و برای پشتیبانی از چنین تغییراتی به چه روش‌ها و تغییر جهت‌هایی در زندگی خود نیاز دارید.

 

۴. خود را درگیر کار با تیمتان کنید

وقتی می‌خواهید تیمی برای خودتان تشکیل دهید، بهترین استعدادها را انتخاب کنید. افراد بااستعداد از ضروریات هر سازمان موفقی هستند. دست‌به‌کار شوید و اعضای جدید تیم را انتخاب و استخدام نمایید.

 

۵. نقاط قوت منحصربه‌فرد خود را شناسایی و توسعه دهید

مفهوم «شایستگی‌های اصلی» ممکن است برای سازمان‌ها ساخته‌ شده باشد، اما برای افراد هم کاربرد دارد. دراکر می‌گوید با توجه به تجربه‌ای که دارد، تعداد کمی از افراد قادر به بیان نقاط قوت خود هستند. ببینید در انجام چه‌کارهایی منحصربه‌فرد هستید و در کار و خارج از کار در چه زمینه‌هایی می‌توانید بهتر عمل کنید و نقش داشته باشید. روی نقاط قوت خود (یا شایستگی‌های اصلی خود) تمرکز کنید و روش‌های جدیدی برای گرامی داشتن و بهره بردن از آن‌ها بیابید

 

۶. سخاوت خود را به کار بگیرید

به باور دراکر، لازمه هر زندگی، نشان دادن حس سخاوت و بخشش است. به اشتراک گذاشتن زمان و استعدادهایتان در زمینه‌هایی همچون فعالیت‌های داوطلبانه، کارآفرینی اجتماعی و راهنمایی کردن، فرصت‌هایی را برای کمک کردن به دیگران فراهم می‌سازد. این کارها مزایای شخصی هم دارد، از گسترش دایره دوستان و همکارانتان گرفته تا عمیق‌تر شدن تجربه زندگی. به هر آنچه خارج از محل کارتان رخ می‌دهد، فکر کنید، سپس به راه‌هایی فکر کنید که می‌توانید سخاوت خود را در آن‌ها به نمایش بگذارید.

 

۷. توسعه اختلاف‌ها به‌جای توافق‌ها

تا وقتی اختلاف‌نظر وجود دارد، تصمیم‌گیری نکنید. اختلافات، گزینه‌ها و گریزراه‌هایی را پیش پای ما می‌گذارند، باعث تحریک تخیل می‌شوند و کمک می‌کنند تا از تصورات از پیش پنداشته بگریزیم. به راه‌های جایگزین توجه کنید. بدانید چرا افراد اختلاف‌نظر دارند. از هر دو طرف مسائل سر دربیاورید.

 

٨. بدانید زمان شما را کجا می‌برد

برای مدیریت زمانتان، لازم است بدانید زمان صرف چه‌کارهایی می‌شود. تنها راه برای آن‌که مطمئن شوید زمان خود را کجا صرف می‌کنید این است که آن را ثبت کنید. حافظه‌تان به شما می‌گوید که زمان خود را درجایی صرف کرده‌اید که به ظن خودتان باید صرف می‌کردید، اما این اشتباه است.

 

۹. آموزش و یادگیری

از دید دراکر آموزش‌وپرورش نقش کلیدی در یک جامعه قوی و کاربردی ایفا می‌کند. او باور دارد که دانش ورزان باید یادگیری را از زمان تحصیلات رسمی خود آغاز کنند و آن را در طول زندگی خود ادامه دهند. دراکر می‌گوید این به خودشان بستگی دارد تا یادگیری مستمر را جزئی از روزمرگی‌های زندگی خود کنند. اولویت‌ها و همچنین بهترین راه‌های یادگیری را مدنظر قرار دهید.

ممکن است بخواهید چیزی را آموزش دهید. همان‌طور که دراکر اشاره می‌کند «هیچ‌کس به‌اندازه کسی که مجبور است مطلبی را آموزش دهد، آن را یاد نمی‌گیرد.» بهترین راه برای پیش‌بینی آینده، ساختن آن است.» پس نفس عمیق بکشید، از هر کجا که هستید شروع کنید و به‌سوی زندگی کامل پیش بروید، هر بار یک قدم.

 

۱۰. رهایی برنامه‌ریزی‌ شده

برای یک پایان برنامه‌ریزی کنید. مدت‌زمان تعهد خود را مشخص کنید و خط و مرزهایی را برای آن تعیین نمایید. اگر زمان کافی برای تمام کردن آن ندارید، اصلا آن را انجام ندهید. یک مکانیزم بازبینی آماده کنید آنگاه می‌توانید برای ادامه، تغییر مسیر یا توقف تصمیم‌گیری کنید. وقتی کاری را متوقف می‌کنید مجال کافی برای کارهای دیگر را پیدا خواهید کرد.

 

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 14

ترجمه: shabakeh-mag.com

منبع: مدیر سبز
دانلود PDF

1 دیدگاه برای “10 رمز موفقیت کارآفرینان از زبان پیتر دراکر

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
کتاب کسب‌وکار همین است!

کتاب کسب‌وکار همین است!

نگاهی ساده به اجزای کلیدی کسب‌وکار

80،000 تومان

فقط 56،000 تومان