بازآفرینی اطلاعات چیست؟

5
(1)

بازآفرینی اطلاعات، مفهومی بسیار مهم در صنعت آموزش است. قبل از آنکه به تعریف بازآفرینی اطلاعات بپردازیم بهتر است با چهار گروه از یادگیرندگان آشنا شویم!

 

دسته‌بندی افراد در یادگیری

1. خواننده: این گروه بیشتر دوست دارند کتاب و متن بخوانند. اگر فقط به آموزش حضوری می‌پردازید این گروه را از دست خواهید داد. کتاب، کتاب الکترونیکی و مقالات سایت شما برای این گروه جذاب است.

2. شنونده: این دسته دوست دارند سی‌دی‌های آموزشی گوش کنند. شاید این افراد را نتوانید قانع کنید که کتاب‌های شما را بخوانند. محصولات صوتی برای این گروه جذابیت خاصی دارد. آن‌ها دوست دارند هنگام انجام کارهای دیگر به آموزش‌های صوتی گوش کنند.

3. بیننده: برای این افراد شنیدن و خواندن کافی نیست. آن‌‌ها بیشتر به ویدیو، فیلم‌های آموزشی و وبینار علاقه دارند. وبینار سمیناری است که از طریق وب برگزار می‌شود. در فصل دوم درباره وبینار و روش برگزاری آن صحبت کردیم.

4. عمل‌کننده: این گروه ترجیح می‌دهند با تعامل و ایجاد ارتباط با دیگران به یادگیری بپردازند. پس بیشتر دوست دارند در کلاس‌های حضوری و همایش‌ها شرکت کنند یا در جلسات مشاوره حاضر شوند.
البته شاید فکر کنید خودتان را نمی‌توانید دقیقا در یکی از این چهار گروه قرار دهید، چون هم گاهی کتاب می‌خوانید و هم کتاب صوتی گوش می‌دهید. خیلی‌ها دقیقا همین‌طور هستند. موضوع آن است که احتمالا یکی از این چهار مورد را بیشتر ترجیح می‌دهید و حس بهتری نسبت به آن روش یادگیری دارید. پس اگر برای این چهار گروه، آموزش‌های مناسبی نداشته باشید بخشی از مخاطبان را از دست خواهید داد. مدرس مرجع به این نکته مهم پی برده است.
حالا این سوال مهم پیش می‌آید که چگونه به تمامی این چهار گروه آموزش بدهیم و هیچ‌کدام را از دست ندهیم. بهترین راهکار، «بازآفرینی اطلاعات» است.

فرض کنید قبلا یک مقاله نوشته‌اید و در سایت‌تان منتشر کرده‌اید. اگر مقاله را به صوت تبدیل کنید آن را بازآفرینی کرده‌اید. در این حالت فقط فرمت را تغییر داده‌اید. اگر صوتی که تولید می‌کنید خلاصه نکات مهم مقاله باشد، در این حالت هم فرمت را تغییر داده‌اید و هم عمق را. در واقع عمق آن را کم‌تر کرده‌اید.

 

سه روش بازآفرینی اطلاعات

1. تغییر فرمت

تغییر فرمت محتوا، یکی از ترفندهای مهم مدرس‌ مرجع است. مدرس مرجع می‌داند همه به خواندن کتاب علاقه ندارند. پس نسخه صوتی کتاب خود را هم تولید می‌کند. همچنین می‌داند همه دوست ندارند ویدیوی آموزشی ببینند. پس شاید نسخه صوتی آموزش خود را هم تولید کند.
با تغییر فرمت، گروه بیشتری از یادگیرندگان را به مطالب آموزشی خود علاقه‌مند می‌سازیم.

 

2. تغییر عمق

حالت دیگر بازآفرینی اطلاعات آن است که بدون تغییر فرمت، عمق مطلب را تغییر دهیم.
فرض کنید یک آموزش ویدیویی یک‌ساعته تولید کرده‌اید. می‌توانید بخش‌های مهم و کلیدی ویدیو را انتخاب کرده، آن قسمت‌ها را جدا کنید و در کنار هم قرار بدهید. در این حالت شاید یک ویدیوی 10 دقیقه‌ای درست کنید که تمام نکات کلیدی فیلم اصلی را در خود دارد. سپس می‌توانید این فیلم را به‌عنوان هدیه در کنار محصول اصلی خود قرار دهید.
آیا همیشه باید عمق را کاهش دهیم؟ خیر. گاهی می‌توان عمق مطلب را افزایش داد. اگر کارگاهی آموزشی برگزار کرده‌اید و از آن فیلم‌برداری کرده‌اید، اکنون شاید بتوانید در کنار فیلم کارگاه، چند فیلم کوتاه جداگانه ضبط کنید که مطالب کارگاه را با مثال‌های بیشتری بیان می‌کند. در این حالت عمق محتوا را بیشتر کرده‌اید.

 

3. تغییر فرمت و عمق

یک حالت دیگر که مدرسان دنیا از آن زیاد استفاده می‌کنند تغییر هم‌زمان فرمت و عمق محتوا است؛ مثلا یک کتاب 232 صفحه‌ای نوشته‌ایم. اگر یک آموزش صوتی یک‌ساعته درست کنیم که نکات مهم کتاب در آن گفته شده است، در این حالت عمق و فرمت را تغییر داده‌ایم. بد نیست بدانید اگر کل یک کتاب 232 صفحه‌ای را به صوت تبدیل کنیم، زمان آن چیزی حدود 5 تا 7 ساعت خواهد شد.

 

این مقاله بخشی از «کتاب مدرس مرجع» است. برای تهیه کتاب کامل لطفا بر عکس زیر کلیک کنید.

۲۹,۰۰۰ تومان۵۹,۰۰۰ تومان

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

نویسنده: ژان بقوسیان

منبع: مدیر سبز
دانلود PDF

3 دیدگاه برای “بازآفرینی اطلاعات چیست؟

  1. مهدی نوروزی گفته:

    جناب بقوسیان عزیز واقعا اطلاعات کاربردی در اختیار مخاطبین قرار می‌دهید بنده کتاب مدرس مرجع و دوره کارخانه تولید اطلاعات شما رو تهیه کردم واقعا مباحث عالی توضیح داده‌اید که کسب و کار خود من رو که متحول کرده خصوصا کمپین تبلیغاتی که در دوره کارخانه تولید اطلاعات توضیح دادید عالی و کاربردی بود و الان تقریبا دو سال هست که هر روز به این دوره شما مراجعه میکنم و هربار ایده‌های جدیدی به ذهنم می‌رسه که همه این‌ها رو مدیون شما استاد گران‌قدر هستم. واقعا ممنون به خاطر اطلاعات عالی و با کیفیت شما. در ضمن دوره تبلیغ نویسی‌تون هم خیلی با کیفیت و عالی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *