آینده وردپرس از زبان جوزفا هادن مدیر اجرایی وردپرس
آینده وردپرس از زبان جوزفا هادن مدیر اجرایی وردپرس

فهرست مقاله

4.5
(17)

1. وردپرس تقریبا نیمی از وب را در اختیار دارد. پس به‌عنوان یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) در سال آینده با چه چالش‌هایی مواجه است و می‌خواهد چطور بر آن‌ها غلبه کند؟

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستیم، بازنویسی کل پایگاه کد وردپرس است، اما همچنان به‌عنوان یک نرم‌افزار کارآمد به رشد خود ادامه می‌دهیم. اغلب می‌بینید نرم‌افزارها هیچ مشارکتی را از مخاطبان خود نمی‌پذیرند، همه‌چیز را بدون دخالت دیگران طراحی مجدد می‌کنند و برای بررسی عملکرد نرم‌افزار از یک مدل بسته و محدود استفاده می‌کنند. ما پنج سال از این پروژه ده‌ساله را سپری کرده‌ایم و بنابراین در سال آینده هم می‌خواهیم مانند همه‌ سال‌های گذشته و مطابق انتظار مردم، یک CMS پایدار و توانمند باشیم. همچنین می‌خواهیم روشی جدیدتر و مدرن‌تر برای مدیریت محتوای آنلاین ارائه دهیم.

 

2. من در مورد ابتکار «پنج درصد برای آینده» مطالبی شنیده‌ام که هدف آن حل چالش‌های پشتیبانی از وردپرس است و شرکت‌ها باید 5 درصد درآمد خود را به ارتقای وردپرس اختصاص دهند. عملکرد آن را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا واکنش مطلوبی از سوی کاربران داشته‌اید؟

ابتکار «پنج درصد برای آینده» از سال 2014 وجود داشته است و مدت زیادی از آن می‌گذرد. سال 2016 یا 2017 بود که برنامه‌ای برای آن نوشتیم که در آن افراد می‌توانستند در تیم‌های تخصصی عضو شوند و آن تیم‌ها می‌دانستند که ما یک سری کارهای داوطلبانه داریم که می‌توانیم آن را به علاقه‌مندان واگذار کنیم. در نتیجه افراد داوطلب وقت کافی داشتند که بگویند به انجام چه کارهایی علاقه دارند و تیم‌های تخصصی هم می‌توانستند افراد علاقه‌مند را راحت‌تر پیدا کنند. همچنین تیمی بنام «پنج درصد برای آینده» هم ایجاد کردیم و برنامه را گسترش دادیم. من فکر می‌کنم که شرکت‌های بزرگ باید به پروژه وردپرس کمک کنند، به‌ویژه اگر به خاطر استفاده از وردپرس درآمد قابل‌توجهی کسب کرده‌اند. ما هم از سوی کاربران و هم از طرف شرکای اقتصادی خود واکنش خوبی دریافت کرده‌ایم. سیستم مدیریت محتوای وردپرس در همه‌جا مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما کمتر از 1 درصد افراد ذینفع از آن درست استفاده می‌کنند. بنابراین، همیشه می‌خواهم افراد بیشتری از آن استفاده کنند.

 

3. آیا تغییراتی مثل پولی شدن وردپرس را پیش‌بینی می‌کنید؟

پیش‌بینی آینده سخت است، اما بعید می‌‌دانم چنین اتفاقی روی دهد. ما همیشه دوست داریم به همه یادآوری کنیم که این نرم‌افزار رایگان است و این موضوع اهمیت زیادی برای ما دارد.

 

4. چه چیزی باعث شده وردپرس همچنان متمایز و برتر از رقبای خود باشد؟ آینده وردپرس را چطور می‌بینید؟

فکر می‌کنم چیزی که وردپرس را از رقبای خود متمایز می‌کند، قدرت کاربران ما است. همچنین رویدادهای حضوری ما در مقایسه با رقبا بسیار جذاب است که متاسفانه در دو سال اخیر از آن‌ها بی‌بهره بوده‌ایم. در آخرین رویداد ما بیش از 800 نفر از شرکا حضور داشتند که حضور و همکاری آن‌ها به ما قدرت می‌بخشد. روش ما برای سرمایه‌گذاری روی شرکا، وارد کردن آن‌ها به این اکوسیستم و نشان دادن روش بهبود کارها به آن‌ها، نویدبخش آینده‌ای روشن برای ما است. برای من همیشه مهم است که بدانم شرکت بعد از رهبران فعلی چطور دوام می‌آورد، زیرا سازمان دیر یا زود رهبران فعلی خود را از دست می‌دهد. بنابراین، مدام در حال آموزش افرادی هستم که در ادامه راه با وردپرس همکاری کنند و من نباید تنها فردی باشم که روش انجام این کارها را بلد است.

 

5. بازار CMS روز به روز رقابتی‌تر می‌شود. آیا شاهد کاهش سهم بازار وردپرس هستید یا این سهم در حال رشد است؟

سهم ما در بازار کمی کاهش یافته است، اما جای نگرانی نیست و شاخص سهم بازار W3 TECH گاهی به دلایل فنی اعدادی را نشان می‌دهد که نمی‌توان چندان به آن‌ها اطمینان کرد.

 

6. شکایاتی از سوی کاربران وجود داشت مبنی بر اینکه وردپرس با معرفی ابزار ویرایش کامل سایت، بیش‌ازحد تغییر کرده و افراد باید زمان/منابع زیادی را صرف یادگیری مجدد آن و تعمیر قسمت‌های خراب وب‌سایت‌ها کنند، بااینکه تا پیش‌ازاین وب‌سایتشان عملکرد عالی داشته است. برای این کاربران چه پیامی دارید؟

می‌دانم که یادگیری مجدد چیزی که برای یادگیری اولیه آن‌ وقت زیادی صرف کرده‌اید بسیار ناامیدکننده است، اما تصمیم ما برای تحول کلی وردپرس به‌جای تغییرات کوچک به این دلیل بود که افراد بتوانند نسخه جدید نرم‌افزار را به‌تدریج و اصولی یاد بگیرند و با یادگیری این اصول از سایر نرم‌افزار‌های  CMSهم به‌راحتی استفاده کنند.

اگر از نسخه بتا استفاده ‌کنید، هر دو هفته یک نسخه جدید دریافت می‌کنید، اما اگر از نسخه بتا استفاده نکنید، سالی سه نسخه جدید دریافت می‌کنید که تفاوت قابل‌توجهی است. پس برای به‌روز کردن نسخه مورداستفاده خیلی منتظر نمانید، چون مجبور می‌شوید ناگهان مطالب زیادی را با هم یاد بگیرید.

 

7. برای افرادی که می‌خواهند از نسخه قدیمی وردپرس استفاده کنند هنوز افزونه‌های ویرایشگر کلاسیک در دسترس است. آیا فکر می‌کنید این افزونه‌ها برای مدت طولانی استفاده می‌شوند؟ یا آن‌ها را محدود خواهید کرد؟

ما هر سال بر اساس نیاز مردم این افزونه‌ها را مدیریت می‌کنیم و فکر نمی‌کنم در آینده آن‌ها را حذف کنیم. اما بهتر است همیشه با تغییرات کوچک همراه شوید تا ناگهان با مشکل بزرگ و کلی روبه‌رو نشوید.

 

8. چطور تصمیم می‌گیرید که کدام ویژگی‌ها را به نسخه‌های جدید هم منتقل کنید؟ این فرایند چگونه است؟

این یک فرایند عمومی است و خوشبختانه از دوستانمان کمک می‌گیریم. بنابراین، هر هفته گفتگو داریم و همه درباره مولفه‌های اصلی بحث می‌کنند و افراد درباره تیکت‌‌ها و قابلیت‌هایی که روی آن‌ها کار می‌کنند و باگ‌هایی که نمی‌توانند حل کنند با هم گفتگو می‌کنند و این موارد را بر اساس اثری که بر کاربران دارد و قابلیت گنجاندن آن‌ها در نسخه جدید، اولویت‌بندی می‌کنند. ما ویژگی‌هایی که در حال حاضر آماده هستند و اثر کلی آن‌ها را بررسی می‌کنیم و آن‌ها را در نسخه جدید قرار می‌دهیم.

 

9. چه پیشرفت بزرگی را برای وردپرس آرزو دارید؟

نیاز بزرگ بعدی ما تمرکز زیاد روی منوها و پیمایش است که موضوع بسیار پیچیده‌ای است. طراحی یک نسخه خوب که توسط کاربر آزمایش و تایید شده باشد، بهترین روش ادامه کار و پیشرفت است.

 

10. تقریبا همه کاربران وردپرس از قابلیت جستجوی درون نرم‌افزار شکایت دارند. آیا برنامه‌ای برای بهبود آن دارید؟ مثلا این اختیار را به صاحبان وب‌سایت‌ها بدهید که کدام مقاله‌ها را از نتایج جستجو خارج کنند یا عوامل خاصی را برای رتبه‌بندی نتایج جستجو اضافه کنند؟

بله، مشغول تحقیق در این حوزه هستیم، اما هنوز راه‌حل کاربردی و مناسبی پیدا نکرده‌ایم.

 

11. گوتنبرگ دارای قابلیت ویرایش کامل سایت (FSE) است، اما هنوز نسخه بتای آن در دسترس است. آیا قانونی برای استفاده از نسخه بتا وجود دارد؟

نمی‌دانم قانونی برای آن وجود دارد یا نه، اما در پروژه وردپرس، ما از این قوانین به‌ روش متفاوتی استفاده می‌کنیم. ما از نسخه بتای پویا استفاده می‌کنیم، نه از نسخه بتای بی‌ثبات. حداقل در مرحله فعلی از بتا استفاده می‌کنیم، نه به این خاطر که استفاده از آن خطرناک است، بلکه به این دلیل که مدام تغییر می‌کند.

 

12. فکر می‌کنم وردپرس یک تیم عملکرد دارد که روی بهبود هسته اصلی کار می‌کند تا نرم‌افزار عملکرد سریعی داشته باشد و این فوق‌العاده است. اما صرف‌نظر از طراحی سریع هسته اصلی، یک تم بی‌ربط کافی است تا همه کارهای خوبتان را هدر دهد. پس به نظر می‌رسد قدم بعدی به‌کارگیری طراحان تم و افزونه است. آیا برای این کار برنامه‌ای دارید؟

تم‌‌های وردپرس خاص و بسیار مهم هستند. اکثر کاربران اعتقاد دارند که از تم وردپرس استفاده می‌کنند و اغلب تجربه بدی در این مورد نداشته‌اند که بخواهند آن را تغییر دهند. تم‌ها بخشی جدانشدنی از وردپرس هستند که باید آن‌ها را جزء ویژگی‌های اصلی بدانیم. ما می‌خواهیم که تم‌ها و افزونه‌ها هم به عملکرد نرم‌افزار کمک کنند، اما متاسفانه فعلا قوانینی برای آن‌ها نداریم. تم‌ها همزمان با ویژگی‌های اصلی کمی تغییر کرده‌اند، زیرا قابلیت‌های جدیدی ارائه کرده‌ایم و سعی می‌کنیم برداشت شما از زیبا و کاربردی بودن تم‌‌ها را تغییر دهیم. باید افزونه‌‌ها و قابلیت افزونه‌ها را هم با قابلیت‌‌های اصلی همسو کنیم و قوانینی هم در این مورد وضع کنیم، اما فعلا هیچ‌کس درباره آن بحث نمی‌کند، زیرا همچنان همه سعی می‌کنند همه کارها را با گوتنبرگ انجام دهند.

 

13. آیا برنامه‌ای برای معرفی نشان‌ مخصوص وردپرس دارید؟ که مثلا اعضای تیم بتوانند با گذراندن یک آزمون یا مصاحبه با تیم اصلی وردپرس، این نشان‌ها را دریافت کنند و آن را در انظار عمومی به لباس خود بزنند تا همه بفهمند که مانند اعضای تیم اصلی وردپرس توانمند هستند؟

چه جالب که این سوال را پرسیدید، زیرا اخیرا درباره آن بحث کرده بودیم. ما در گذشته هیچ گواهینامه‌ای به اعضا نمی‌دادیم، زیرا تدارکات برای چنین کاری دشوار بود، اما اخیرا دوباره به این مورد فکر کرده‌ایم، زیرا در learn.wordpress.org مشغول آموزش افراد هستیم. در نتیجه، اگر برای استفاده از CMS وردپرس به اطلاعات زیادی نیاز دارید، می‌توانید آن را نه تنها از طریق اسناد مکتوب، بلکه از طریق کارگاه‌ها و فضاهای یادگیری اجتماعی نیز به‌دست آورید.

 

14. افزونه Redirection روی بیش از 2 میلیون وب‌سایت نصب شده است. پس واضح است که همه به آن نیاز داشته‌اند. بنابراین آیا ممکن است یک ریدایرکشن شبیه افزونه در هسته اصلی نرم‌افزار گنجانده شود؟ و اگر جوابتان منفی است، دلیلش چیست؟ آیا گنجاندن آن با هدف اصلی وردپرس؛ یعنی ساده‌سازی نرم‌افزار برای همه تضاد دارد؟

من گمان نمی‌کنم که ویژگی‌های بهتر وردپرس، استفاده از آن را سخت کند و اگر اینطور است نباید از آن‌ها استفاده کنیم. اما فعلا در این مورد بحثی نداشته‌ایم. پیشنهاد دادن افزونه فرایندی دارد که افراد می‌توانند قابلیت‌های هر افزونه را بررسی کنند و آن را برای گنجاندن در هسته اصلی نرم‌افزار پیشنهاد دهند.

امیدواریم از این مصاحبه درباره برنامه‌های فعلی و آینده وردپرس لذت برده باشید. یادتان باشد که پروژه وردپرس بر اساس مشارکت کاربران به پیشرفت خود ادامه می‌دهد. پس به شرکت وردپرس کمک کنید و با آن‌ها مشارکت کنید.

 

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 17

نویسنده: searchenginejournal.com - ترجمه: بنفشه عطرسائی - تیم تحریریه مدیرسبز

منبع: مدیر سبز
دانلود PDF

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
کتاب بازاریابی عصبی

کتاب بازاریابی عصبی

23 ترفند جدید برای افزایش فروش با شناخت عملکرد مغز

80.000 تومان

فقط 56،000 تومان