15 راه حفظ انگیزه شخصی
4.1
(8)

 

اغلب ما خواهان تغییر هستیم؛ اما در اقدام به‌منظور تغییر با دشواری روبه‌رو هستیم. اشکال اینجا است که برای لذت کوتاه‌مدت بیش از لذت بلندمدت ارزش قائل هستیم. در ادامه مطلب به نکاتی اشاره کرده‌ام که با رعایت آن بر میزان انگیزه خود می‌افزایید.

 

1. نتیجه تغییر نکردن را در ذهن خود تصور کنید

اشخاص اغلب فکر می‌کنند که ناراحتی تغییر کردن یا دست‌به‌کار شدن از کاری صورت ندادن بیشتر است. ازاین‌رو برای تغییر کردن باید این طرز فکر را تغییر دهیم. به این فکر کنید یا این صحنه را در ذهنتان مجسم کنید که اگر تغییر نکنید چه اتفاقی می‌افتد. این صحنه را به‌قدری جدی ببینید و نتیجه را چنان هراسناک تصویر کنید که ناراحتی آن از ناراحتی ناشی از دست‌به‌کار شدن و کاری صورت دادن بیشتر باشد.

 

2. نتیجه تغییر کردن را در ذهن خود تصور کنید

نتیجه بعد از تغییر کردن را در ذهن خود تصور کنید. ببینید که چگونه به نظر خواهید رسید، چه احساسی خواهید داشت، چگونه خود را خواهید دید و دیگران درباره شما چه نظری پیدا خواهند کرد. فایده و حاصل این فرایند به‌قدر کافی دلیلی فراهم می‌کنند که فورا در رفتار خود تجدیدنظر کنید.

 

3. تن به خطر بدهید،‌ کار متفاوتی صورت دهید

اگر به رفتار سابق خود ادامه دهید نباید انتظار تغییری داشته باشید. تغییر در صورت داشتن انگیزه حاصل می‌شود و اگر به نتیجه نهایی فکر کنیم انگیزه‌مان افزایش می‌یابد. اگر واقعا به این نتیجه برسید که ذهن انسان لذت را بیش از درد می‌خواهد، انگیزه عمل بیشتری پیدا می‌کنید.

 

4. تصویر ذهنی خود را تغییر دهید

تصویر ذهنی شما تحت‌تاثیر هدف‌ها، مقصودها، باورها و نیز حوادث زندگی شما و موفقیت‌هایی که به دست می‌آورید تغییر می‌کنند. تصویر ذهنی تحت‌تاثیر شرایط محیطی نیز تغییر می‌کند. تصویر ذهنی ما با تغییر رفتار ذهن هشیار یا نیمه هشیار هم تغییر می‌کند.

 

5. هدف‌گذاری کنید

برای رسیدن به انگیزه بیشتر باید هدفمند باشید.

 

6. با اشخاص باانگیزه معاشرت کنید

با کسانی معاشرت کنید که از انگیزه کافی برخوردار باشند. بی‌انگیزه‌ها روحیه شما را از بین می‌برند. انگیزه می‌تواند واگیردار باشد، ‌به‌خصوص اگر در محیط مناسبی قرار داشته باشیم. هر چه با اشخاص با انگیزه‌ بیشتر معاشرت کنیم، انگیزه بیشتری پیدا می‌کنیم.

 

7. از تصدیق‌های مثبت استفاده کنید

چرا از عباراتی مانند «نمی‌توانم»، «می‌ترسم» استفاده کنیم؟ می‌توانیم از عبارات خلاف این‌ها استفاده کنیم. گاه برای همرنگ شدن با دیگران بیش از حد فروتن می‌شویم؛ اما در اعماق وجود خود می‌دانیم که هر چه از تصدیق‌های مثبت بیشتر استفاده کنیم به نتایج مثبت‌تری دست می‌یابیم.

 

8. برای رسیدن به انگیزه متعهد شوید

تصمیم بگیرید که به انگیزه لازم دست پیدا کنید. امروز و همه روز به این مهم متعهد گردید. به تنها چیزی که احتیاج دارید تصمیم‌گیری است.

 

9. پیشرفت خود را ارزیابی کنید

توجه به پیشرفت‌های خود به شما انگیزه می‌دهد. اکثر افراد در شروع سال هدف‌هایی را برای خود در نظر می‌گیرند. در شروع سال خیلی‌ها به موقعیت در 12 ماهی که گذشته است نگاه می‌کنند. اگر موفق نبوده‌اند، کاملا قابل درک است که انگیزه چندانی نداشته باشند؛ اما اگر دوازده ماه گذشته موفقیت‌انگیز بوده است، کاملا قابل‌درک است که از انگیزه بیشتری برخوردار باشند.

 

10. چالش‌های واقع‌بینانه‌ای در نظر بگیرید

اگر هدف و چالشی را برای خود در نظر بگیرید؛ اما در اعماق وجود خود بدانید که نمی‌توانید به آن دست یابید، انگیزه لازم را پیدا نمی‌کنید.

این شرایط را در بسیاری از موسسات و سازمان‌های اقتصادی، به‌خصوص در بخش فروش مشاهده کرده‌ام. مدیر فروش میزان فروش را برای فروشندگان خود در نظر می‌گیرد که آن‌ها می‌دانند هرگز به آن نمی‌رسند. به همین دلیل از انگیزه کافی بی‌بهره می‌شوند. این‌گونه نه‌تنها انگیزه از دست می‌رود، بلکه جای آن را فقدان انگیزه پر می‌کند.

 

11. به دیگران انگیزه بدهید

سعی کنید هر روز به دیگران انگیزه بدهید. هر چه از خود بیشتر مایه بگذارید بیشتر نصیب می‌برید.

 

12. به آموختن توجه داشته باشید

انگیزه در اثر فراگرفتن نقطه‌نظرهای جدید افزایش می‌یابد. عادت کنید که به طور مرتب کتاب و نوارهای آموزشی تهیه کنید. برای خود کتابخانه‌ای بسازید. اتومبیل خود را به محلی برای آموختن تبدیل کنید. توجه داشته باشید که شنیدن و فراگرفتن نقطه‌نظرهای جدید به ما انگیزه بیشتری می‌دهد.

 

13. به سلامتی و آمادگی جسمانی خود توجه کنید

از آغاز فعالیت سخنرانی چند دقیقه‌ای به اتاق خلوتی می‌رفتم و نرمش می‌کردم. در تمام زندگی خود به این نتیجه رسیده‌ام که هرقدر آمادگی جسمانی بیشتری داشته باشم ذهنم آماده‌تر و سرحال‌تر می‌شود.

به‌ندرت به اشخاص پرانگیزه‌ای بر می‌خورید که در برابر آمادگی جسمانی خود احساس مسئولیت نکنند، اغلب صاحبان انگیزه به برنامه غذایی و آمادگی جسمانی خود بها می‌دهند.

 

14. انگیزه بخشیدن را متوقف نکنید

انگیزه نوسان می‌کند. مدیران به این نتیجه رسیده‌اند که انگیزه کارکنان برای همیشه دوام نمی‌آورد. ایجاد انگیزه فرایندی ادامه‌دار است و به همین دلیل وظیفه من و شما است که به این مهم رسیدگی کنیم.

 

15. برنامه‌های بهسازی و رشد شخصی را رعایت کنید

نکته مهمی است که باید به آن توجه داشت. در شرایطی که کتاب‌ها، نوارها و مقالات متعددی درباره ایجاد انگیزه منتشر می‌شوند، تعداد فزاینده‌ای از مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند.

در اغلب سمینارها به کسانی برمی‌خورم که از جایشان بر می‌خیزند، حرف می‌زنند و سوالات مختلفی مطرح می‌سازند؛ اما باید توجه داشت که در این زمینه مهم این است که از علم و اطلاع خود استفاده کنید. کافی نیست که کتاب پشت کتاب بخوانید و در سمینارهای مختلف شرکت کنید.

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد آرا: 8

این 3 کتاب بهترین کتاب‌های بهبود فردی است!

فیلم دوره سیستم سازی با 60 درصد تخفیف ویژه - فقط تا امشب