۱۰ دلیل ورشکستگی کسب‌وکارهای کوچک

شاهد ورشکستگی و پایان تجارت یک شرکت بودن، بسیار سخت است. ۱۰ دلیل اصلی ورشکستگی در کسب‌وکارهای کوچک به شرح زیر است:

 

۱. فقدان سرمایه کافی

پول می‌تواند علت اصلی تمام ورشکستگی‌ها در تجارت باشد. صاحبان کسب‌وکارهای کوچک باید تخمین بزنند که به چه مقدار پول نیاز دارند تا بتوانند کار خود را راه‌اندازی کنند، آن را خوب اداره کنند و سپس در سطح خوبی نگه دارند و به عنوان یک شرکت بازرگانی موفق خود را مطرح سازند.
نورمن اسکاربورو استاد تجارت در کالج Presbyterian در کارولینای جنوبی می‌گوید:
«زمانی که سرمایه کافی ندارید و با فقدان سرمایه روبه‌رو می‌شوید، این موضوع می‌تواند خود شروع یک حرکت مارپیچی نزولی باشد که شما نمی‌توانید از آن جلوگیری کنید.»

 

۲. به جریان انداختن ضعیف نقدینگی

هنگامی که نقدینگی نتواند هزینه‌ها و دیگر مخارج را جبران کند، حتی مشاغلی که مراحل نخستین رشد خود را طی کرده‌اند، نیز سقوط می‌کنند.
مراقب نرخ سوخته (rate burn) باشید. این اصطلاح را شرکت‌های دات کام ابداع کرده‌اند برای آگاهی از اینکه چه مقدار از نقدینگی به هدر رفته یا به اصطلاح سوخت شده است، اسکاربورو می‌گوید: «نقدینگی تنها چیزی است که واقعا ارزش دارد.»

 

۳. برنامه‌ریزی نامناسب و ناکافی

عدم برنامه‌ریزی صحیح در واقع، علت مشکلاتی از قبیل فقدان سرمایه کافی و جریان انداختن ضعیف نقدینگی است.
باید یک برنامه کاری منسجم را با در نظر گرفتن تمام امور مالی، بازاریابی، رشد و دیگر موارد خاص در نظر بگیرید. می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد، زیرا یک برنامه‌ریزی صحیح و مناسب هفته‌ها یا ماه‌ها تلاش نیاز دارد. عقاید و نظرات شما زمانی کارساز خواهد بود که با برنامه‌ریزی صحیح جلو بروید. در غیر این صورت در آخر کار، سرمایه شما به هدر خواهد رفت.

 

۴. در نظر نگرفتن رقابت

نظرات منحصربه‌فرد را به ندرت می‌توان یافت. بسیار مهم است که بتوانید بهره‌برداری لازم را از کار خود بنمایید.
اسکاربورو می‌گوید: «بسیاری از صاحبان تجارت، کسب‌وکار خود را مشابه و همانند دیگران انجام می‌دهند. اطمینان حاصل کنید که در کار شما چیزی منحصربه‌فرد و متفاوت از دیگر رقبا وجود دارد.»

 

۵. بازاریابی ضعیف

آیا مشتریان شما از فعالیت‌ها و کیفیت کالای شما رضایت لازم را دارند؟ ضروری است که استراتژی بازاریابی خود را توسعه دهید تا دریابید که چه کسانی و به چه علتی مشتریان شما هستند. اطمینان حاصل کنید که استراتژی بازاریابی شما، مشتریان بیشتری را به سوی شما جذب می‌کند و به این ترتیب، شما را از دیگر رقبا متمایز خواهد کرد.

 

۶. نداشتن انعطاف‌پذیری لازم

صاحبان کسب‌وکارهای کوچک می‌دانند که یک رقیب بزرگ‌تر با میزان نقدینگی بالاتر و تعداد کارمندان بیشتر، می‌تواند رقیبی بسیار جدی برای آن‌ها باشد. هرگز فراموش نکنید که انعطاف‌پذیر باشید. کالا، روند فعالیت و بازاریابی خود را به گونه‌ای تطبیق دهید که بتوانید با رقبای بزرگ رقابت کنید.

 

۷. نادیده گرفتن قدم بعدی

اجازه ندهید روند حرکت کاری شما کند و آهسته شود مطمئن شوید که شما و کارمندانتان بر روی حمایت و دادن خدمات به مشتری، تاکید لازم را می‌کنید.

 

۸. سعی در انجام دادن تمام امور به طور کامل و بی‌عیب و نقص

اکثر بازرگانان از ذکاوت لازم برای کار و تجارت برخوردارند؛ اما اداره کردن یک کسب‌وکار کوچک، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. سعی نکنید که همه کارها را خودتان انجام دهید و بخواهید که تمام کارها کامل و بدون نقص انجام شود. اگر می‌خواهید دانش و آگاهی خود را در مورد کارتان افزایش دهید، کتاب‌های تخصصی در این زمینه را بخوانید و حتما با یک کتابدار خوب مشورت کنید.
هنگام پیش آمدن مشکلات حقوقی، به جای تکیه بر دانش شخصی خود، سعی کنید از یک وکیل مجرب کمک بگیرید. توصیه می‌شود یک وکیل وارد به امور تجارت و بازرگانی برای امور حقوقی شرکت خود داشته باشید.

شکست نام‌های تجاری: مک دانلدز

 

۹. رئیس در حد عالی، کارمندان در حد معمولی

نمونه‌هایی از ورشکستگی برخی از شرکت‌ها حاکی از این است که چگونه یک کسب‌وکار موفق و منسجم که صاحب آن بسیار آگاه و علاقه‌مند به شغل خود است و معلومات وی در زمینه کاری‌اش در سطح عالی است، با داشتن کارکنانی بی‌تجربه و بی‌انگیزه می‌تواند سقوط کند و دچار ورشکستگی شود. اطمینان حاصل کنید که حتما کارکنان شما هم از دانش و مهارت‌های لازم برخوردار هستند.

 

۱۰. رشد کنترل‌نشده

یک تجارت کوچک که خیلی ساده و سریع رشد می‌کند، می‌تواند موجبات ورشکستگی خود را فراهم آورد.
اگر تولید کالای شما همگام با تقاضای لازم در بازار نباشد، رشدی که شما به عنوان صاحب تجارت توقع دارید و از آن خشنود هستید، می‌تواند موجودیت تجارت و سرمایه شما را تهدید کند. سعی کنید به رشد مورد نظر و پیش‌بینی شده در برنامه‌های خود برسید. اطمینان حاصل کنید که هرگز کنترل رشد تجارت و کسب‌وکارتان از دستتان خارج نشود.

نویسنده: مجله پیام فردا
منبع: مدیر سبز

دانلود PDF این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *