گوگل دیسکاور
4.4
(64)

چطور می‌توانید ترافیک سایتتان را از گوگل افزایش دهید؟‌

شاید سئو سایت خود را ارتقا دهید یا برای تبلیغات پول بدهید.

اما اگر راه بهتری برای جذب ترافیک از گوگل وجود داشته باشد چه؟ روشی که به اندازه سئو زمان‌بر و به اندازه تبلیغات گران نباشد؟ نه… منظورم گوگل نیوز نیست. راه خیلی ساده‌تری برایتان دارم. با این روش در سه ماه گذشته بیش از 18800 بازدیدکننده را به سایتم کشانده‌ام. نتیجه را در عکس زیر می‌بینید.

گوگل دیسکاور

این روش چیست؟ Google Discover

 

گوگل دیسکاور

آیا می‌دانستید گوگل هم مثل فیس‌بوک، اینستاگرام و توئیتر، feed دارد؟‌

اسم این feed گوگل دیسکاور است.

شاید وقتی با لپ‌تاپ یا کامپیوتر از گوگل استفاده می‌کنید، این فید را ندیده باشید؛ اما اگر اپلیکیشن گوگل یا کروم را روی موبایل داشته باشید، قطعا این فید را دیده‌اید.

این فید گوگل در گوشی‌های آیفون به شکل زیر است:

روش کار این است که گوگل نتایج را پیدا می‌کند و صفحات وب را به شکل خلاصه و کارتی زیر کادر جستجوی گوگل (در اَپ‌های موبایل گوگل و کروم) نمایش می‌دهد. درست همان‌طور که فیدهای روزانه را اسکرول می‌کنید، می‌توانید فهرست این کارت‌ها را هم اسکرول کنید.

کلیک روی هر یک از این کارت‌ها، شما را مستقیم به صفحه مربوطه هدایت می‌کند.

اگر برایتان عجیب است که چرا کارت‌های خاصی را می‌بینید که دیگران نمی‌بینند، دلیلش این است که گوگل این کارت‌ها را بر اساس سوابق جستجوی شما، نوع استفاده‌تان از محصولات گوگل و وب‌سایت‌هایی که به‌طور مستقیم در گوگل دیسکاور دیده و فالو کرده‌اید، پیشنهاد می‌دهد.

اما موضوع از این هم جالب‌تر است…

گوگل دیسکاور همه‌جا هست، فقط شما از حضورش اطلاع ندارید.

نتایج دیسکاور برای بعضی موضوع‌ها در میان نتایج موتور جستجو هم دیده می‌شود و برچسب «یافته‌های جالب یا interesting finds» دارد.

 

اگر روی یکی از این داستان‌ها کلیک کنید، فورا به صفحه موردنظر هدایت می‌شوید یا اگر روی دکمه more stories کلیک کنید، به یک صفحه جدید در گوگل دیسکاور هدایت می‌شوید و می‌توانید آن موضوع و موضوع‌های مشابه را دنبال کنید. همچنین می‌توانید فهرست موضوعات مشابه موجود در دیسکاور را ببینید.

 

فرق Google Discover با Google News

خوب شاید از خودتان بپرسید فرق گوگل دیسکاور با گوگل نیوز چیست؟‌ گوگل نیوز یک بخش top stories دارد که مثل فید است.

دیسکاور برخلاف top stories، رتبه اول را به داستان‌هایی نمی‌‌دهد که اخیرا منتشر شده‌اند.

اگر گوگل متوجه شود که داستان‌های قبلی و قدیمی‌ برای کاربر جالب‌تر است، احتمال دارد که دیسکاور دوباره آن‌ها را به کاربر نشان دهد. همچنین دیسکاور ویدیوها، مسابقات ورزشی، سرگرمی‌های جدید مثل فیلم‌های روز، قیمت‌های بورس، اطلاعات فستیوال‌‌های موسیقی و مواردی از این دست را هم نشان می‌دهد.

دیسکاورِ گوگل درست مانند فیدِ فیس‌بوک یک منبع اصلی خواندن محتوا درباره موارد موردعلاقه‌تان است.

به‌عبارت دیگر، دیسکاور گوگل همان feed فیس‌بوک‌تان را نشان می‌دهد.

همان‌طوری که در اینستاگرام هشتگی را فالو می‌کنید، می‌توانید موضوع موردعلاقه‌تان در دیسکاور را هم فالو کنید. همچنین، برای دیدن محتوای موردعلاقه‌تان لازم نیست حتما صفحات خاصی را فالو کنید. این ویژگی دقیقا مثل اکسپلور اینستاگرام است. هدف دیسکاور این است که پیش از آن‌که خودتان بفهمید چیزی را می‌خواهید، محتوای موردعلاقه‌تان را به شما نشان دهد. عبارت کلیدی این است «پیش از آن‌که خودتان بدانید». فیس‌بوک و اینستاگرام هم همین کار را انجام می‌دهند.

پس چرا باید برای گوگل دیسکاور ارزش ویژه قائل شوید؟ زیرا می‌تواند ترافیک عظیمی را به سایتتان بکشاند.

حالا ترافیک سایت یکی از مشتریانم که از دیسکاور جذب کرده را ببینید.

در 28 روز گذشته 3.64 میلیون نفر داستان آن‌ها را دیده‌اند و 79 هزار نفر با کلیک روی داستان به سایتشان وارد شده‌اند. این ترافیک خیلی زیادی است و به برندسازی‌شان هم کمک می‌کند.

شاید در حال حاضر به برندسازی اهمیت ندهید؛ اما هرچه برند بزرگ‌تری داشته باشید، رتبه‌تان در گوگل بالاتر می‌رود. میزان جستجوی برندتان خیلی بیشتر از لینک‌ها یا دامین خاص در رتبه گوگلتان تاثیر دارد. به گفته اریک اشمیت مدیرعامل سابق گوگل «برندها راه‌حل هستند، نه مشکل. با برندسازی در باتلاق اینترنت غرق نمی‌شوید».

همه بازدیدهایی که از دیسکاور می‌گیرید عالی هستند، زیرا باعث معرفی برندتان می‌شوند. قانون 7 هم به دیده شدن شما کمک می‌کند؛ یعنی اگر شخصی 7 بار با برند شما مواجه شود یا تعامل کند، به احتمال زیاد به مشتری وفادار تبدیل می‌شود.

حالا چطور می‌توانید با استفاده از دیسکاور ترافیک بیشتری را به سایتتان بکشانید؟‌

 

چطور گوگل دیسکاور را بهینه کنید؟

خوشبختانه دیسکاور اصلا به پیچیدگی سئو نیست و نتایجش زودتر مشخص می‌شود. با‌ اینکه این نتایج لحظه‌ای و سریع نیستند؛ اما با گذر زمان می‌بینید که ترافیک سایتتان از دیسکاور مدام افزایش می‌یابد.

به چهار نکته زیر توجه کنید:

1. از تصاویر باکیفیت استفاده کنید. تصاویر شما در همه نتایج دیسکاور دیده می‌شوند، بنابراین استفاده از تصاویر مرتبط و باکیفیت در متن بسیار مهم است. همچنین باید عنوان‌های جذاب و تصاویری انتخاب کنید که احتمال کلیک روی آن‌ها بیشتر باشد. تصاویر تکان‌دهنده یا کنجکاوی برانگیز نتیجه بهتری دارند.

2. محتوا بسیار مهم است؛ اما اگر درباره موضوعات مناسب ننویسید، در دیسکاور نشان داده نمی‌شوید. توجه کنید که گوگل و دیسکاور چه موضوعاتی را به شما پیشنهاد می‌دهند و ببینید آیا آن موضوعات با محتوای ‌سایتتان سازگار است یا خیر. اگر مطالب پیشنهادی گوگل و دیسکاور با محتوای سایتتان سازگار بود، از آن‌ها به‌عنوان راهنمایی برای شناخت علایق مردم استفاده کرده و محتوای مشابه تولید کنید. البته نباید کار دیگران را تقلید کنید، بلکه باید از آن‌ها فراتر روید و به رقیب شماره یک حوزه خودتان تبدیل شوید. برای این کار از تکنیک «آسمان‌خراش» برایان دین استفاده کنید.

3. خوشبختانه وقتی مشغول تهیه محتوای سایت‌ هستید، از قبل درباره حداکثر کردن محتوا فکر کرده‌اید. منظورم چیست؟ حداکثر کردن محتوا به این معنی است که وب‌سایتتان را یک مرکز پخش برای محتوا بدانید. بله محتوای شما باعث بقای سایت است؛ اما خوشبختانه شما که خالق آن هستید می‌دانید که می‌شود این محتوا را در حوزه‌های دیگر هم ارائه و تبلیغ کرد. به این ترتیب، می‌توانید لینک‌های پشتیبان داشته باشید و کانال‌های مرتبط را به مشارکت با خودتان ترغیب کنید. به همین دلیل باید بر موضوعاتی تمرکز کنید که قابلیت اشتراک‌گذاری دارند، ترند می‌شوند و علاقه مردم به آن‌ها مدام بیشتر می‌شود. همچنین باید بر افزایش نرخ کلیک‌ها و نوشتن عنوان‌ها و تیترهای جذاب تمرکز کنید. یادتان باشد که دیسکاور مثل یک فید اجتماعی است. اگر محتوا را فقط در سایتتان بگذارید و آن را به سایت محدود کنید، نمی‌توانید نهایت استفاده را از آن ببرید.

4. واژگان کلیدی درستی انتخاب کنید. آن واژگان کلیدی که ترافیک زیادی به سایتتان می‌آورند، احتمالا به جذب بیشترین ترافیک از دیسکاور هم کمک می‌کنند. پس قبل از شروع نگارش محتوا، فهرستی از واژگان کلیدی تهیه کنید تا راهنمایتان باشند. به کمک Ubersuggest می‌توانید میانگین جستجوی ماهانه واژگان کلیدی‌تان را ببینید و همچنین تغییرات دنباله‌داری را ببینید که مبنای جذب ترافیک بیشتر از دیسکاور هستند.

پس از این‌که نهایت تلاش خود را برای جذب ترافیک از دیسکاور کردید، حالا وقت ارزیابی نتایج است.

 

تحلیل ترافیک

شاید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید؛ اما اگر می‌خواهید عملکردتان را در دیسکاور ارزیابی کنید، بهتر است از گوگل سرچ کنسول استفاده کنید. در سرچ کنسول عضو شوید. حالا در قسمت چپ صفحه یک منو می‌بینید.

روی کلمه دیسکاور کلیک کنید (فقط وقتی این گزینه را می‌بینید که حداقل میزان ترافیک از دیسکاور را جذب کرده باشید).

حالا گزارشی شبیه تصویر زیر می‌بینید.

گوگل دیسکاور

نتیجه من در مقایسه با نتیجه مشتری‌ام خیلی ضعیف است و درواقع نتوانستم ترافیک خوبی از دیسکاور جذب کنم.

شاید بپرسید چرا؟

آیا در تصویر مربوط به سایت من، متوجه روند خاصی شدید؟‌ من عادت دارم محتوای جدید را سه‌شنبه‌ها منتشر کنم و این دقیقا همان روزی است که ترافیک سایتم از دیسکاور افزایش می‌یابد.

مثل سایر شبکه‌های اجتماعی (و برخلاف سئوی سنتی)، فقط وقتی محتوای جدیدی پست کنید، ترافیک پیدا می‌کنید؛ یعنی ترافیک بلندمدت ندارید، بلکه فقط با ترافیک‌های سنگین و کوتاه مواجه می‌شوید.

من فقط یک‌بار در هفته پست می‌گذارم؛ اما اگر همان روز چندین محتوا تولید کنم، ترافیک سایتم از دیسکاور به‌شدت افزایش می‌یابد.

 

نتیجه‌گیری

چه به دیسکاور علاقمند باشید و چه نباشید، باید آن را یک کانال ارتباطی جدید برای بازاریابی بدانید.

داده‌‌ها نشان می‌دهند که دیسکاور بسیار محبوب است و تا وقتی گوگل آن‌ را ارائه کند، مردم از آن استفاده می‌کنند.

پس چرا از آن به‌ نفع خود استفاده نمی‌کنید تا ترافیک بیشتری به سایتتان بکشانید و بیشتر بفروشید؟‌

به‌علاوه، هرگز نباید به ترافیک حاصل از یک کانال تکیه کنید، زیرا اگر الگوریتمش تغییر کند، می‌تواند ترافیکتان را به‌شدت کم کند. پس باید رویکرد چندکاناله داشته باشید و از هر کانال مرتبطی استفاده کنید.

حالا نظرتان درباره دیسکاور چیست؟ آیا در گوشی‌تان از آن استفاده می‌کنید؟ آیا روش استفاده از آن برای افزایش حجم ترافیک سایت را خوب یاد گرفتید؟‌

 

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 64

نویسنده: نیل پاتل - ترجمه: ژان بقوسیان، بنفشه عطرسائی

منبع: مدیر سبز

18 دیدگاه برای “چگونه بدون سئو یا تبلیغات، 18800 بازدیدکننده از گوگل داشتم!

 1. بهنام گفته:

  سلام .من تازه کار سایت خودمو شروع کردم .مطلب واسم سنگین بود.اگه کسی میتونه ساده تر توضیح بده ممنون میشم.

 2. سید محمد حسین هاشمی گفته:

  سلام
  ممنون از استاد بقوسیان و خانم عطرسائی
  برخی مقالات شما مرا متعجب می‌کند. هر یک از این مقالات می‌تواند تبدیل به یک محصول شده و به فروش برسد.
  ولی شما عادت کرده‌اید سخاوتمندانه اطلاعات ارزشمند را در اختیار عموم قرار دهید.
  هر روز برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم و آرزو می‌کنم همیشه در اوج باشید!
  از این مقاله واقعاً استفاه کردم.

 3. مهدی گفته:

  سلام
  اقا یعنی خود گوگل ما رو در بخش دیسکاور نشون میده. مثل گوگل ادز نیاز نیست چیزی رو تایید یا عضو بشیم؟ از جانب ما نیازی نیست کاری انجام بشه؟

  • مدیر سبز گفته:

   سلام
   خیر نیازی نیست.
   فقط گوگل باید تشخیص بدهد مقالات و مطالب شما جدید و مفید است.

   موفق باشید

 4. بهار صفاهانی گفته:

  سلام وقت بخیر من هنوز متوجه نشدم چطور میشه برای سایتم این مزیت رو فعال کنم و و چطوری محتوای سایتمو ببرم تو گوگل دیسکاور

  • مدیر سبز گفته:

   سلام
   شما خودتان نمی‌توانید کار خاصی انجام بدهید. تنها کار لازم داشتن اکانت Google Webmasters و انتشار مطالب جدید و داغ است.
   خود گوگل تشخیص می‌دهد که سایت شما را در گوگل دیسکاور نمایش بدهد یا خیر.

   موفق باشید

 5. سید محمد حسین هاشمی گفته:

  سلام استاد
  من به یک مورد نادر برخورد کردم. سایت من در سرچ گوگل دوم است. یعنی وقتی نام سایت را سرچ می‌کنم، تعدادی تصاویر به عنوان نتیجه اول نمایش داده می‌شود!
  لطفاً راهنمایی کنید چون هر چه در گوگل دنبال حل این مشکل گشتم چیزی نیافتم.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد