چگونه عملکرد خودتان را افزایش دهید؟

اگر می‌خواهید استعدادهای پنهان خودتان را شکوفا کنید و در نتیجه عملکرد و توانمندی‌های خودتان را افزایش دهید؛ نخست باید تغییری سازنده را در اندیشه‌هایتان به وجود آورید. به‌ هر حال، اگر فقط بکوشید اندیشه‌های خودتان را تغییر دهید و از تغییر دادن عملکردتان غافل شوید؛ پس، بی‌تردید درزمینه‌ شکوفاسازی استعدادها و توانایی‌های واقعی وجودتان کوتاهی خواهید کرد. برای افزایش دادن کارایی خودتان، بهتر است این سه اقدام مهم را انجام دهید:

 

1. خودتان را فقط به انجام دادن کارهایی محدود نکنید که در گذشته انجامشان داده‌اید؛ بکوشید انجام‌  دادن کارهایی را شروع کنید که می‌توانید یا بهتر است آن‌ها را انجام دهید.

نخستین گام به‌ سوی موفقیت این است: بکوشید هر چه بیشتر در انجام‌ دادن همان کاری مهارت یابید که می‌دانید آن را چگونه انجام دهید. هر چه بیشتر بکوشید همان کاری را انجام دهید که در انجام‌ دادن آن مهارت دارید؛ بیشتر و بیشتر به کارهایی ارزشمند پی می‌برید که می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد؛ شما می‌توانید در این‌باره تصمیم‌گیری کنید. آیا به انجام‌ دادن همان کاری ادامه می‌دهید که همیشه انجامش داده‌اید یا می‌کوشید پرشی انجام دهید و کارهای جدید را بیازمایید؟ انجام‌ دادن کارهایی جدید به نوآوری و کشف‌هایی جدید منجر می‌شود. در میان این اکتشافات به کارهایی پی می‌برید که بهتر است آن‌ها را طبق برنامه‌ای منظم انجام دهید؛ به رشد کردن و شکوفاسازی هر چه بیشتر توانایی‌های واقعی و راستین‌تان ادامه خواهید داد. اگر این کارها را انجام ندهید؛ پس همچنان درجا می‌زنید و ثابت باقی می‌مانید.

 

2. خودتان را فقط به انجام دادن وظایفتان محدود نکنید؛ بکوشید از انجام‌ دادن وظایفتان فراتر روید.

بسیاری از ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به‌ سادگی برای به‌ موقع حاضر شدن انسان‌ها در محیط کارشان، بی‌توجه به میزان همکاری آنان، به آنان حقوق و پاداش پرداخت می‌شود. درست به همین دلیل، بسیاری از انسان‌ها فکر می‌کنند، فقط با انجام دادن وظایفشان، عملکردی خوب و موثر دارند.

چنین شیوه‌ای به شکوفاسازی توانایی‌های پنهان انسان‌ها یا گسترش یافتن توانمندی آنان نمی‌انجامد. هر انسانی برای این منظور باید بسیار فراتر از وظایفش عمل کند.

جک ولش، مدیرعامل پیشین شرکت جنرال الکتریک، می‌گوید که باید در نقطه‌ اوج قرار بگیریم. اگر می‌خواهید خودتان را متمایز کنید، در کانون توجه و تمرکز قرار بگیرید و از نظر شغلی پیشرفت کنید؛ باید کارهایی را فراتر از وظایفتان انجام دهید و به انسانی بهتر و شایسته‌تر از حد معمول و انتظار دیگران تبدیل شوید. شما باید در کل از سطح معمول فراتر روید. برای این منظور باید بیش از آنچه دیگران از شما تقاضا می‌کنند، خودتان از خودتان تقاضا کنید؛ بیش از آنچه دیگران از شما انتظار دارند، خودتان از خودتان انتظار داشته باشید؛ بیش از آنچه دیگران باورتان دارند، خودتان بکوشید خودتان را باور کنید؛ در مقایسه با آنچه دیگران تصور می‌کنند باید انجام دهید، کارهایی بیشتر و بهتر را به ثمر برسانید؛ در مقایسه با آنچه دیگران تصور می‌کنند باید ببخشید، بخشش‌هایی بیشتر و ارزنده‌تر را در کارنامه‌ زندگی‌تان ثبت کنید؛ در مقایسه با آنچه دیگران تصور می‌کنند باید در زمینه‌ یاری‌رساندن به هم‌نوعانتان گام بردارید، تلاش‌هایی بیشتر را در این زمینه به‌ ثمر برسانید.

قوانین جهانی موفقیت - بخش دوم

انجام‌ دادن کارهایی فراتر از انتظار دیگران، علاوه بر اینکه شما را از همکارانتان متمایز می‌کند، مزیت‌هایی دیگر را نیز برایتان به ارمغان می‌آورد زیرا سبب می‌شود شهرتی بی‌نظیر را به دلیل عملکرد خوب و موثرتان به‌ دست آورید. این ویژگی در واقع سبب می‌شود به متمایز بودن عادت کنید. این تمایزها با گذشت زمان بیشتر و بیشتر می‌شوند. متمایز بودن مداوم سبب می‌شود توانایی‌های وجودتان هر چه بیشتر شکوفا شوند و توانمندی‌تان هر چه بیشتر افزایش یابد.

 

3. کارهای مهم و ارزشمند را فقط به‌ صورت گاه‌ و بی‌گاه انجام ندهید؛ انجام‌ دادن هر روزه‌ این کارها را شروع کنید.

شاید تاکنون این جمله را شنیده باشید: «زندگی همچون یک بوم بزرگ نقاشی است و شما باید، تا می‌توانید، همه‌ رنگ‌ها را روی آن بپاشید.» من معنی و مفهوم این جمله و روحیه‌بخشی آن را دوست دارم؛ اما فکر نمی‌کنم چنین توصیه‌ای به راستی توصیه‌ای خوب و مناسب باشد، مگر اینکه خواستار به وجود آوردن آشفتگی و بی‌نظمی باشید. اندیشه‌ بهتر این است که بکوشید از زندگی‌تان یک شاهکار بیافرینید. در این صورت وقتی می‌خواهید رنگی را روی بوم نقاشی‌تان به کار ببرید باید اندیشمندانه عمل کنید، هدفی شفاف را در نظر داشته باشید و رنگتان را آگاهانه و سنجیده انتخاب کنید. شاید چنین سوالی برای شما مطرح شود: چگونه می‌توانم چنین کاری را انجام دهم؟ برای این منظور، کافی است بکوشید هر روز کارهایی مهم و ارزشمند را انجام دهید.

 

هنری دیوید ثورو، نویسنده و فیلسوف، چنین نوشت:

«اگر انسان با اطمینان در مسیر رویاهای ارزشمندش پیشروی کند و بکوشد به‌گونه‌ای زندگی کند که آن را در تصورش پرورانده است با موفقیتی غیرمنتظره روبه‌رو خواهد شد که دستیابی به آن به‌ طور معمول، در طی آن دوره‌ زمانی، کمابیش غیرممکن به نظر می‌رسد. او از حد و مرزهایی ناپدید عبور خواهد کرد. قانون‌هایی جدید، جهانی و شگفت‌انگیزتر در وجود او و در محیط پیرامونش به جریان می‌افتند و او مجوزی را برای رفتن به حیطه‌‌ای والاتر از هستی به دست می‌آورد.»

نویسنده: جان سی. مکسول تهیه مطلب: تیم مدیرسبز
منبع: مدیر سبز

دانلود PDF این مقاله
5/5 ( 4 نظر )

۲ دیدگاه برای “چگونه عملکرد خودتان را افزایش دهید؟

 1. محمد سیف آبادی
  محمد سیف آبادی گفته:

  با سلام خدمت استاد عزیز و گرامی
  خدارو صدهزار بار شکرگزارم که با شما استاد گرانقدر آشنا شدم و از مطالب و مفید و ارزشمندتون بهره مند میشم .
  ممنون از این سه رهکار زیبا پیرامون افزایش عملکرد
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود
close-link

دانلود
close-link