۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان مدیرعامل شرکت اپل
10 رمز کارآفرینان از زبان مدیرعامل شرکت اپل|
5
(8)

در اکتبر ۲۰۱۱، استیو جابز مدیرعامل اجرایی ستودنی و یکی از بنیان‌گذاران اپل، درگذشت. با درگذشت وی، اپل شیوه جدیدی از رهبری را تجربه کرد، شیوه‌ای که رنگ و بویی متفاوت داشت. تیم کوک که مسئولیت بزرگی را پذیرفته و سكان اپل را در دست گرفته بود، سعی کرد تا با شیوه مدیریتی خود آینده پربار و درخشانی را برای این شرکت رقم بزند. وقتی بخواهید پا جا پای بزرگان بگذارید، یعنی همان کاری که تیم کوک (Tim Cook) کرد، مشکلاتتان به‌عنوان رهبر چندین برابر می‌شود. نه‌تنها به‌عنوان رهبر باید شرکت و سرمایه‌گذاران را به سمت موفقیت هدایت کنید، بلکه باید تمام مخالفان و افراد مردد را آرام نمایید. تیم کوک تا حدی موفق شد هردوی این کارها را انجام دهد و طبیعتا درس‌هایی در این موفقیت هست که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

اما رمز موفقیت تیم کوک مدیرعامل اجرایی اپل:

 

1. از سایه‌ها نترسید

زمانی که کوک جایگزین جابز شد، می‌دانست که وظیفه سنگینی را برعهده‌گرفته است و از شیوه رهبری جابز هم خبر داشت. تیم کوک سعی نکرد شیوه رهبری استیو جابز را کپی کند، شاید هم ‌فکر انجام این کار به ذهنش خطور کرده باشد. ولی کوک علیرغم سایه که از میراث جابز بر او افکنده شده بود، تصمیم گرفت فقط رهبری باشد که خودش شیوه آن را بلد بود. آیا کوک سعی کرد کارها را کمی شبیه جابز انجام دهد؟ بله. آیا کسی او را سرزنش کرد؟ خیر. آیا خوب است که تیم کوک سلیقه خود را وارد فرهنگ اپل کرده است؟ به‌طور حتم این‌طور است و اکثر سهامداران این شرکت با او موافق‌اند.

 

2. خطرپذیر باشید

زندگی یک رهبر آسان و راحت نیست. بعضی وقت‌ها رهبران باید تصمیم‌های دشواری اتخاذ کنند که می‌تواند زندگی اطرافیانشان را تحت تاثیر قرار دهد. گرچه دشوار است، اما باید بتوانید در هنگام پذیرش خطر به قابلیت‌هایتان اطمینان کنید. تیم کوک این موضوع را درک می‌کند که باید برای موفق شدن خطرپذیر باشد. او باور دارد که بدون خطر کردن که البته ممکن است گاهی اوقات با شکست همراه باشد، رسیدن به موفقیت غیرممکن است.

 

3. به اطرافیانتان اطمینان کنید

تیم کوک معروف است به آن‌که رهبری است که به نظر و رای گروه خود اطمینان دارد. او این شانس را دارد که اکثر مدیران اجرایی موفق و برجسته با او همکاری دارند و به او در تقسیم کارها کمک می‌کنند. او می‌داند این افراد، افراد موفق با ایده‌های عالی و نوآور هستند و اغلب به این مدیران اجرایی اجازه می‌دهد تا رهبری را به عهده بگیرند. یکی از اصول رهبری آن است که درک کنید که شما همه‌چیز را نمی‌دانید و سپردن بخشی از کار به دست گروه کاریتان می‌تواند به شما کمک کند تا رهبری موفق باشید.

 

4. فروتن باشید

هرگز فراموش نکنید از کجا آمده‌اید. تیم کوک وقت خود را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند تا بتواند سری به فروشگاه‌های اپل بزند و با مشتریانش ارتباط چهره به چهره برقرار کند یا این‌که ایمیل‌هایشان را بخواند. تیم کوک می‌گوید: «نباید بگذارید منزوی شوید این موضوع بسیار مهم است و به نظر من مهم‌ترین چیز برای یک مدیرعامل اجرایی است. تواضع و فروتنی موجب احترام کارمندانتان به شما می‌شود و البته یک اصل ضروری برای تبدیل کردن شما به یک رهبر کسب‌وکار فوق‌العاده است.»

 

5. شفافیت، یک اصل کلیدی

کوک می‌دانست که شفافیت یک اصل کلیدی است. با انتقادات شدیدی که در خصوص استانداردهای کارمندان جهانی اپل وجود داشت، کوک درها را گشود و جهان را به دیدن نحوه عملکرد اپل دعوت کرد. با این کار او نه‌تنها حسن نیت این شرکت را نشان داد، بلکه استاندارهای صنعتی را برای دیگر سازندگان تنظیم کرد. کوک می‌گوید ما می‌خواهیم به همان اندازه که در محصولاتمان نوآور هستیم در مسئولیت‌پذیری خودمان هم نوآور باشیم.

 

6. اشتباهاتتان را بپذیرید

توصیه کوک برای کارآفرینان و مدیران اجرایی، توصیه‌ای بسیار مفید برای تمامی افراد است. کوک می‌گوید: «اکثر آدم‌ها به‌خصوص مدیرهای اجرایی و مدیران رده‌بالا، آن‌قدر به ایده‌های قدیمی خود وابسته هستند که قدرت و جسارت اینکه بپذیرند اشتباه می‌کنند را ندارند. آن‌ها باید قدرت و جسارت تغییر ذهن خود را داشته باشند.»

 

7. آنچه را که انجام می‌دهید، خوب انجام دهید

اپل شرکتی است که بر اساس آنچه انجام می‌دهد و خوب هم انجام می‌دهد، ساخته‌ شده است. شاید تعجب کنید اگر بگوییم که اپل محصولات کمی را تولید می‌کند. تیم کوک تاکید می‌کند که این تمرکز روی کار، کلید موفقیت مداوم اپل است. اگر دقت کرده باشید این شرکت ۴ آی‌پاد دارد. دو آیفون اصلی. دو آی‌پد و چند تایی هم مک. در ضمن اپل روی بهبود زیرساخت خود و محصولاتی که مردم دوست دارند، تمرکز می‌کند.

 

8. مسیر خود را به‌تدریج عوض کنید

استیو جابز علاقه زیادی به تولید محصولات فوق‌العاده «آی» داشت، مثل آی‌مک، آیفون، آی‌پاد که همگی با «آي» شروع می‌شدند. حتی سرویس‌های متفاوت اپل با نام‌های آی‌کلاود یا آی‌مسیج بودند. حال ما اپل‌واچ را داریم، نه آی‌واچ، ما اپل‌پنسیل را داریم نه آی‌پنسیل و همچنین گزارش‌هایی در مورد اپل کار نه آی‌کار. هیچ تفاوتی بین این محصولات نیست، اما به‌راحتی متوجه می‌شوید که نه‌تنها در نحوه تفکر بلکه در رهبری شرکت هم تغییراتی صورت گرفته است.

 

9. قوانین خودتان را بنویسید

اگر حقیقتا می‌خواهید همانند یک رهبر عمل کنید، باید قوانین خودتان را بنویسید. اگر بخواهید بر اساس مرزبندی‌های کتاب‌های درسی رهبری کنید، برای یافتن موفقیت‌های مستمر باید دائم در تقلا باشید. به‌ندرت می‌توانید سناریوهای زندگی واقعی و مشکلات مربوط به آن‌ها را در کتاب‌های درسی پیدا کنید. اگر هر کاری را طبق فرمول موجود انجام دهید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به همان مقامی برسید که دیگران رسیده‌اند. این‌ یک درس مهم در رهبری است، این‌که بدانید چه زمانی از قوانین پیروی کنید و چه زمانی آن‌ها را دور بریزید.

 

10. تنوع مهم است

ایده پشت این فلسفه آن است که آدم‌ها تجربه‌های فراوان و متفاوتی دارند و شرکت‌هایی که بتوانند بیشترین تجربیات خلاق را مهار کنند، در مسیر کسب‌وکار خود بسیار ابتکاری و نوآور عمل خواهند کرد. تیم کوک این واقعیت را به‌خوبی تشخیص می‌دهد و تنوع را اساس فلسفه مدیریتی خود قرار داده است. او می‌گوید: «ما تنوع فکر می‌خواهیم. ما تنوع سبک می‌خواهیم ما می‌خواهیم مردم خودشان باشند. این ویژگی خارق‌العاده اپل است. وقتی اشتباهی می‌کنیم آن را می‌پذیریم و شهامت تغییر را داریم.»

 

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 8

کتاب کسب‌وکار همین است!

کتاب کسب‌وکار همین است!

نگاهی ساده به اجزای کلیدی کسب‌وکار

80،000 تومان

فقط 56،000 تومان