مصاحبه موفقیت با برایان تریسی
3
(5)

ژان بقوسیان:

سلام آقای برایان تریسی. خیلی خوشحالم که این امکان را دارم که با شما صحبت کنم و تشکر از وقتی که در اختیارمان قرار دادید. همان‌طور که گفته بودم این مصاحبه در مجله موفقیت ایران چاپ خواهد شد.
اولین سوال این است که به نظر خودتان دلیل معروفیت شما در کشورهای مختلف از جمله ایران چیست؟

برایان تریسی:

در ابتدا باید بگویم بنابر تجربه شخصی‌ام، ایرانی‌ها از باهوش‌ترین و خوش‌برخوردترین افراد جهان هستند. من با مردان و زنان ایرانی زیادی در ایالات متحده، کانادا و کشورهای دیگر از جمله ایران کار کرده‌ام. همواره همکاری با آن‌ها لذت‌بخش بوده و از استعدادها و توانایی‌های آن‌ها متعجب شده‌ام.
شاید دلیل محبوبیت کتاب‌هایم کاربردی بودن و قابل‌ اجرا بودن آن‌ها است. مردم می‌توانند کتاب‌ها را بخوانند و بلافاصله ایده‌های گفته شده را به‌ کار گیرند تا فعالیت‌ها و کارشان بهبود یابد.
ایرانی‌ها و مخصوصا صاحبان کسب‌و‌کار ایرانی بسیار عمل‌گرا هستند و علاقه زیادی به یادگیری مطالبی دارند که نتایج کارشان را بهبود دهد. کتاب‌های من دقیقا برای این نوع افراد نوشته شده است.

 

ژان بقوسیان:

مطلع شدم که شما دچار سرطان حنجره شده‌اید، آیا این موضوع حقیقت دارد و وضع سلامتی کنونی شما چگونه است؟

برایان تریسی:

در ماه مارس 2010 پزشکان تشخیص دادند که سرطان حنجره دارم. این موضوع برایم واقعا تکان‌دهنده بود. باید زندگی‌ام را مجددا سازماندهی می‌کردم تا بتوانم تحت درمان قرار گیرم. در این صورت سرطان تحت کنترل درمی‌آید و در حالت ایده‌آل از بین می‌رود.
از آوریل تا اوت سال 2010، تحت شیمی درمانی، جراحی و پرتو درمانی قرار گرفتم. در پایان این دوره اثرات سرطان تقریبا ناپدید شده بود! هم‌اکنون تا 95 درصد درمان شده‌ام و سر کار می‌روم. مسافرت‌ها را مجددا آغاز کرده‌ام و در کشورهای مختلف سخنرانی می‌کنم و سمینار برگزار می‌کنم.
زمانی که تحت درمان بودم دو کتاب نوشتم! دوره‌های آموزشی زیادی ساختم و تقریبا هر روز کار می‌کردم. اکنون شرایط جسمانی من عالی است و هر روز ورزش می‌کنم.

 

ژان بقوسیان:

تاکنون به چند نفر از مردم جهان از جمله ایران آموزش داده‌اید؟

برایان تریسی:

در سی سال گذشته به صورت مستقیم به بیش از 5 میلیون نفر در 56 کشور مختلف آموزش داده‌ام. علاوه بر آن، مصاحبه‌های تلویزیونی من و دوره‌های صوتی و کتاب‌هایی که تهیه کرده‌ام توسط میلیون‌ها نفر دیگر در جهان استفاده شده است.

 

ژان بقوسیان:

تاکنون چند کتاب نوشته‌اید؟

برایان تریسی:

تاکنون که در سال 2011 بسر می‌بریم 52 کتاب نوشته‌ام. من به‌ طور متوسط هر سال چهار کتاب می‌نویسم و منتشر می‌کنم. همچنین دوره‌های صوتی و تصویری مختلفی در زمینه رهبری کسب‌و‌کار، مدیریت، فروش و موفقیت شخصی تولید می‌کنم که به زبان انگلیسی منتشر می‌شود و بسیاری از آن‌ها به زبان‌های دیگر نیز ترجمه می‌شود.

 

ژان بقوسیان:

لطفا یک روز کاری خود را تشریح کنید.

برایان تریسی:

روزهای کاری من متفاوت هستند. گاهی در حال مسافرت با هواپیما هستم. مواقع دیگر در خانه کار می‌کنم و گاهی به دفترم می‌روم که در سه کیلومتری خانه‌ام است و با کارمندانم کار می‌کنم.
هیچ روزی شبیه روزهای دیگر نیست. ولی در هر صورت، در ابتدای روز فهرستی از کارهای آن روز را تهیه می‌کنم. سپس از صبح تا شب بر کارهای آن فهرست متمرکز می‌شوم. اگر کاری به اتمام نرسید آن را به فهرست روز بعد منتقل می‌کنم. با این روش بهره‌وری بسیار بالایی دارم و در روز کارهای زیادی انجام می‌دهم.

 

ژان بقوسیان:

جدیدترین کتاب شما «ساخت کسب‌و‌کار فوق‌العاده!» کتاب بی‌نظیری است. مطالب آن را چگونه جمع‌آوری کرده‌اید؟

برایان تریسی:

در این سال‌ها من شخصا 22 کسب‌و‌کار مختلف راه‌اندازی کرده‌ام و مدیریت و توسعه آن‌ها به عهده من بوده است. همچنین به بیش‌ از 1000 شرکت بزرگ و معروف مشاوره داده‌ام و به کارکنان آن‌ها آموزش داده‌ام و با بیش از 10000 مالک و مدیر کسب‌و‌کارهای متوسط و کوچک در ارتباط بوده‌ام و با آن‌ها کار کرده‌ام.
شخصا هزاران کتاب و مقاله در زمینه کسب‌وکار مطالعه کرده‌ام و هزاران ساعت وقت به بررسی دوره‌های دانشگاهی در زمینه کسب‌و‌کار اختصاص داده‌ام. هزاران ساعت وقت اختصاص داده‌ام تا به دوره‌های صوتی گوش کنم و در سمینارهای بی‌شماری شرکت کرده‌ام که توسط افراد برجسته در کسب‌و‌کار برگزار می‌شد.
در نتیجه تمامی این تجربیات و تحقیقات، به ایده‌های روشن و مشخصی رسیده‌ام و دقیقا می‌دانم عوامل موفقیت در کسب‌و‌کار کدامند و چه چیزهایی باعث شکست یک کسب‌و‌کار می‌شوند.
سال گذشته با دوستم مارک تامسون وقت گذاشتیم و تمامی این تجربیات را در قالب یک کتاب با نام «ساخت کسب‌و‌کار فوق‌العاده!» درآوردیم که فکر می‌کنم حرفه‌ای‌ترین و مفیدترین کتاب دنیا در زمینه موفقیت در کسب‌و‌کار باشد.

 

ژان بقوسیان:

کتاب جدید شما چه وجه تمایزی با کتاب‌های دیگر دارد؟

برایان تریسی:

کتاب جدید من هزاران ساعت تجربه و تحقیق را در 7 اصل کلیدی خلاصه می‌کند که برای موفقیت در کسب‌و‌کار ضروری هستند. هر جا که کسب‌و‌کار موفقی می‌بینید مطمئن باشید که در آن کسب‌و‌کار این اصول رعایت می‌شوند. اگر با کسب‌و‌کاری برخورد می‌کنید که با مشکل مواجه شده است، مطمئن باشید که حداقل یکی از این اصول را رعایت نمی‌کنند.

 

ژان بقوسیان:

تاکنون چند نسخه از این کتاب به‌ فروش رسیده است، البته اگر جزء اصرار شماست می‌توانیم از این سوال بگذریم.

برایان تریسی:

این کتاب به‌ تازگی منتشر شده است. در هفته اول انتشار، عنوان دومین کتاب پرفروش وال‌استریت ژورنال را به خود اختصاص داد. همچنین در همان هفته به پرفروش‌ترین کتاب یو.اس.آ تودی تبدیل شد. این کتاب، پرفروش‌ترین کتاب آمازون در زمینه کارآفرینی شد.
هر هفته هزاران نسخه از ویرایش انگلیسی این کتاب به‌ فروش می‌رسد. همچنین این کتاب به زبان‌های زیادی از جمله فارسی ترجمه و چاپ شده است. در پایان سال 2011 می‌توان آمار دقیقی از میزان فروش این کتاب ارائه کرد.

 

ژان بقوسیان:

در شرایط بحران اقتصادی بهترین روش افزایش فروش کدام است؟

برایان تریسی:

بهترین روش‌های فروش هیچ‌گاه تغییر نمی‌کنند. شما باید شجاعانه و به‌ طور مصمم به بازاریابی محصولات و خدمات خود بپردازید و بر مزایای محصولات خود نسبت به رقیبان تاکید کنید. سپس با مشتریان تماس بگیرید و هر روز در حال فروش باشید.

 

ژان بقوسیان:

به نظر شما اصولی که در کتاب جدیدتان آورده‌اید در تمامی فرهنگ‌ها از جمله ایران کاربردی هستند؟

برایان تریسی:

تفاوت‌های فرهنگی تاثیر زیادی بر نحوه به کارگیری این اصول پایه‌ای دارند. ایران از هر کشور دیگری متفاوت است. ایده‌هایی که در کشوری اجرا می‌شوند برای استفاده در کشوری دیگر باید تصحیح شوند.
البته توجه کنید که اصول کسب‌و‌کار همواره و در تمامی نقاط جهان یکسان هستند. هدف هر کسب‌و‌کار ایجاد و حفظ مشتری است. معیار موفقیت در کسب‌و‌کار، میزان رضایت مشتری است. معیار رضایتمندی مشتری خریدهای مجدد او است. اصول پایه‌ای هیچگاه تغییر نمی‌کنند.

 

ژان بقوسیان:

همان‌طور که می‌دانید در ایران کارآفرینان جوان زیادی وجود دارند. اگر بخواهید تجربه 30 ساله خود را در چند جمله فشرده کنید، بهترین توصیه شما به این افراد که کار خود را به‌تازگی آغاز کرده‌اند چیست؟

برایان تریسی:

بهترین توصیه من آن است که هرچه زودتر دست‌ به‌ کار شوید و کاملا عمل‌گرا باشید. البته قبل از آغاز کسب‌و‌کار باید مشق خود را به‌ خوبی انجام دهید. طرح کسب‌و‌کار کاملی تهیه کنید و در آن تمامی جزئیات ممکن را لحاظ کنید. مطمئن شوید برای محصولات یا خدماتی که می‌خواهید ارائه کنید بازاری واقعی وجود دارد و محصولات شما با قیمتی مناسب فروخته خواهد شد.
از دیگران راهنمایی بخواهید، از افرادی که قبلا در این کسب‌و‌کار بوده‌اند و همچنین از مشتریان. آماده باشید تا هر تغییر لازم را بپذیرید. آمادگی انجام اشتباهات زیاد را داشته باشید و از آن‌ها درس بگیرید و پیش بروید.
مهم‌ترین توصیه آن است که هیچ‌گاه تسلیم نشوید. توانایی شما در ادامه راه با وجود مشکلات و مصائب، چیزی است که موفقیت شما را تضمین می‌کند.
امیدوارم این ایده‌ها برای شما مفید واقع شود. برای شما آرزوی بزرگ‌ترین موفقیت‌ها را دارم.

 

ژان بقوسیان:

خیلی ممنون از وقتی که اختصاص دادید و به سوالات با حوصله پاسخ دادید.

 

هدیه برایان تریسی به خوانندگان

برایان تریسی: در انتها باید بگویم که هدیه‌ای ویژه برای خوانندگان مجله موفقیت و تمامی فارسی زبانان دارم. من چکیده کتاب جدیدم را در 16 صفحه تهیه کرده‌ام و ژان آن را به زبان فارسی ترجمه کرده و در سایتش قرار داده است. علاقه‌مندان می‌توانند خلاصه کتاب «ساخت کسب‌و‌کار فوق‌العاده!» را از آدرس زیر به‌ صورت رایگان دانلود کنند.

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 5

نویسنده: ژان بقوسیان - مجله موفقیت 212 - نیمه اول خرداد

منبع: مدیر سبز
دانلود PDF

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
کتاب کسب‌وکار همین است!

کتاب کسب‌وکار همین است!

نگاهی ساده به اجزای کلیدی کسب‌وکار

80،000 تومان

فقط 56،000 تومان