4.6
(18)

در هر حوزه‌ای مدرسان مرجعی وجود دارند که چندین برابر از دیگران موفق‌تر هستند. مدرس مرجع کسی است که در حوزه فعالیت خودش جزو تراز اول‌ترین‌ها است. حال چگونه می‌توانید تشخیص دهید که شما به یک مدرس مرجع تبدیل‌شده‌اید یا خیر.

اگر شما مدرس مرجع باشید اغلب مدرس‌های دیگر سعی می‌کنند از اطلاعات شما استفاده کنند. یعنی خودشان مدرس هستند ولی برای به‌روز نگه‌داشتن خودشان به شما مراجعه می‌کنند.

 

 

مدرس مرجع فردی است که حداقل هزاران هوادار و طرفدار دارد و اگر شما مدرس مرجع شوید می‌توانم این خبر خوب را به شما بدهم که دیگر به‌هیچ‌وجه نگرانی مالی نخواهید داشت. زیرا هر محصولی که در سایت‌تان منتشر می‌کنید یا هر دوره‌ای که برگزار می‌کنید، هر کتابی که می‌نویسید و هر محتوایی که تولید می‌کنید پرفروش خواهد بود. پس بسیار مهم و باارزش است که تبدیل به مدرس مرجع شوید و خیالتان راحت باشد که هزاران نفر شما را پیگیری می‌کنند، مطالب جدید شما را می‌خوانند و سعی می‌کنند شبیه شما شوند، چون شما الگوی این افراد هستید.

پس ببینیم چگونه می‌توانید تبدیل به یک مدرس مرجع شوید. 3 نکته بسیار مهم و کلیدی وجود دارد:

 

1. شخصیت خودتان

اولین نکته شخصیت خودتان است. یعنی هرکسی نمی‌تواند تبدیل به یک مدرس مرجع شود چون باید خصوصیات یک راهبر و فرد بسیار قدرتمند را داشته باشد. وقتی فیلمی از چنین فردی نگاه می‌کنید کاملا مشخص است که به حرف‌هایش کاملا اعتقاد دارد. او همیشه با قطعیت صحبت می‌کند و هیچ‌وقت دودل و مردد نیست. اطرافیان خود را تشویق می‌کند که کار درست را انجام دهند و از کارهای اشتباه بر حذر نگه می‌دارد. شخصیت این فرد طوری است که احساس می‌کند همیشه باید در حال کمک و آموزش به دیگران باشد.

یک مدرس مرجع در مسافرت و استراحت هم اگر ایده‌ای به ذهنش برسد، شرایط را طوری فراهم می‌کند که یک فیلم آموزشی برای هوادارانش بفرستد، شاید یک صوت ضبط کند یا مقاله‌ای منتشر کند و با این کار به هوادارانش کمک می‌کند.

 

مدرس مرجع یک تحلیل‌گر حرفه‌ای است و همیشه در حال تحلیل اتفاقات مربوط به حوزه فعالیتش است. مثلا فرض کنیم شما در حوزه «فیلم‌برداری» یک مدرس مرجع هستید. وقتی یک فیلم سینمایی جدیدی را می‌بینید اگر ترفند جالبی در فیلم‌برداری ببینید نمی‌توانید صبر کنید تا بعدها آن را منتشر کنید. شاید فیلم را متوقف کنید و در کانال اینستاگرام، تلگرام یا در سایت‌تان یک مطلب منتشر ‌کنید. چون وقتی یک مطلب جدید مدرس را ذوق‌زده کرد نمی‌تواند منتظر بماند و باید این ترفند جذاب را بلافاصله به دیگران منتقل کند.

 

شادی یک مدرس مرجع بیشتر از اینکه کسب درآمد باشد روی این موضوع است که در اولین فرصت نکات جالب را با دیگران به اشتراک بگذارد و این اولین خصوصیت یک مدرس مرجع است. بنابراین اگر می‌خواهید در این سطح برسید باید روی شخصیت خودتان کار کنید و ببینید آیا به موضوع آموزشتان آن‌قدر علاقه دارید که حتی در مسافرت و استراحت به فکر هوادارانتان باشید.

 

یک مدرس سطح پایین صرفا برایش درآمد مهم است و یک محتوای آموزشی در حد قابل‌قبول. یک مدرس معمولی شاید برای ساخت محصولی گران‌قیمت شوق‌وذوق‌ داشته باشد ولی برای ساخت یک محصول آموزشی رایگان خیلی شوق‌وذوق‌ ندارد. اگر هدفتان از آموزش صرفا کسب درآمد است هیچ‌وقت نمی‌توانید یک مدرس مرجع در حوزه فعالیت خودتان باشید.

 

2. محتوای آموزشی

دومین نکته که باعث می‌شود به یک مدرس مرجع تبدیل شوید محتوای آموزشی شما است. مدرس مرجع روی محتوای آموزشی خودش حساسیت زیادی دارد. بسیاری از دوستان مدرس وسواسشان فقط روی کیفیت فیلم یا صوت است. درست است که این موارد بسیار مهم هستند ولی یک فیلم ویدیویی عالی شما را تبدیل به یک مدرس مرجع نمی‌کند،‌ صوتی که در بهترین استودیوها ضبط شده نیز همینطور. حتی کتابی با بالاترین کیفیت چاپ و بهترین کاغذ شما را تبدیل به مدرس مرجع نمی‌کند. تمام این موارد خیلی خوب است، ولی وسواس بسیار زیاد شما بر محتوایی که ارائه می‌دهید، می‌تواند شما را تبدیل به یک مدرس مرجع کند.

 

منظور از وسواس روی محتوا این است که مثلا شما وسواس دارید که وقت شاگردها و دانشجویان شما به‌هیچ‌وجه تلف نشود و در آموزش‌هایتان هدفتان پر کردن وقت نیست. اگر یک ساعت آموزش می‌دهید تمام آن، محتوای خالص است و مثلا 5 دقیقه در مورد خودتان صحبت نمی‌کنید یا 10 دقیقه مطالب بدیهی را تکرار نمی‌کنید.

 

در هر محتوایی که ارائه می‌دهید نکات بسیار جذاب و جدید و متفاوتی دارید. هیچ‌وقت چیزهایی را آموزش نمی‌دهید که وقتی دیگران آن را می‌بینند احساس کنند که این مطالب در همه آموزش‌های مشابه وجود دارد.

یعنی شما باید به‌جایی برسید که افراد و شاگردانتان آن‌قدر به شما اطمینان کنند که هر محصول آموزشی جدیدی که منتشر کردید صرف‌نظر از اینکه موضوع آن چیست، بلافاصله توسط صدها و هزاران نفر خریداری شود، فقط به این خاطر که می‌دانند این آموزش توسط شما تولید شده و مطمئن هستند که فوق‌العاده است.

اگر بتوانید به این جایگاه برسید مسلما خیلی نیازی به فرآیند بازاریابی، تبلیغات خیلی زیاد و سروصدا ایجاد کردن ندارید چون مطمئن هستید که افراد زیادی با توجه به کارهای قبلی شما این محصول جدید را خریداری خواهند کرد.
یک مدرس مرجع هر چیزی که فکر می‌کند به نفع مخاطب است را با صراحت منتقل می‌کند و به‌هیچ‌وجه نگران این موضوع نیست که مطالبش تمام می‌شود و نگران محصول بعدی نیست.

 

شما همیشه موقع ضبط محصول به این موضوع فکر کنید که این محصول تنها محصول آموزشی است که قرار است در زندگی‌تان تولید کنید و کل پیشرفت دیگران وابسته به این تک‌محصول است. آیا با این محصول زندگی دیگران متحول خواهد شد؟ هدف شما این است که به دیگران کمک کنید، تغییر ایجاد کنید و اعتماد دیگران را 100 درصد به خودتان جلب کنید که هر چیزی را که در آن آموزش توضیح داده‌اید بروند و اجرا کنند.
اگر این دید را داشته باشید محتوای آموزشی شما در حدی است که می‌توانید تبدیل به یک مدرس مرجع شوید.

 

3. معرفی فرصت

سومین نکته برای تبدیل‌شدن به یک مدرس مرجع این است که در تمام آموزش‌هایتان چه رایگان و چه پولی، یک فرصت جدید معرفی کنید. آموزش‌های مدرسان معمولی اغلب خسته‌کننده است، نکته خاصی ندارد و درباره چیزهایی است که دیگران هم می‌دانستند.

 

مثلا هرکسی می‌داند که با کمتر غذا خوردن می‌تواند لاغرتر شود یا هرکسی می‌داند که با ورزش بیشتر می‌تواند لاغرتر شود، ولی یک مدرس مرجع دیدگاه متفاوتی دارد و شاید ساعت‌ها فکر می‌کند که چگونه نکته‌ای را پیدا کند که ما حتی با خوردن غذای کافی بتوانیم لاغر شویم. بنابراین شما همیشه دنبال معرفی فرصت‌ها باشید، اغلب مدرس‌ها فقط بهبودها را معرفی می‌کنند و آموزش می‌دهند که چگونه کمی بهتر شوید ولی مدرسان مرجع و فوق‌العاده کاری می‌کنند که شخص زندگی‌اش با دیدگاه‌ها و ایده‌های جدید متحول شود.

اگر معلم یا مدرس هستید سعی کنید تبدیل به یک مدرس مرجع شوید!

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 18

نویسنده: ژان بقوسیان - مجله خلاقیت

منبع: مدیر سبز
دانلود PDF

35 دیدگاه برای “چگونه برترین و معروف‌ترین مدرس مرجع در حوزه خودتان باشید؟

 1. امیر حسین فرجی گفته:

  سلام به استاد بقوسیان عزیز
  به نظر من در کنار این موارد توانایی محقق بودن و یافتن مطالب روز و مطالب عمیق در حوزه تخصصی خودمان هم بسیار مهم است. متاسفانه در بازار فروش محصولات آموزشی می بینیم که اکثرا فقط چند کتاب سطحی در یک زمینه می خوانند و ادعای استادی هم دارند. چیزی که من در شما هم دیدم همین تفکر عمیق در مورد مطالب است. امیدوارم همه مدرسین در هر زمینه ای این موضوع مهم را جدی بگیرند.
  موفق باشید
  امیرحسین فرجی

 2. مرتضی محمدی گفته:

  عالی
  مرجع شدن واقعا نیاز به تمرکز دارد . این پله و اون پله رفتن و یا در هر حوزه ای تدریس و سخنرانی کردن فرصت مرجع شدن را از شما میگیرد.

 3. رضا مازندرانی گفته:

  ممنون.نقشه راه خیلی خوب و کاملی دادید.
  آقای بقوسیان شما خودتون هم مدرس مرجع هستید و ازین بابت تحسینتون میکنم.

 4. صادق افشاری گفته:

  سلام،
  برای حقانیت صحبت هاتون، همین بس که شاگردانی در این دوره بوده اند که الان خود استادی تمام عیار هستند و هر روز هم در حال یادگیری مطلب جدید.
  موفق تر باشید

  • Mahsa گفته:

   سلام و خداقوت
   من تازه با سایت شما آشنا شدم، مطالب و همین طور ارسال ایمیل ها بسیار به جا و عالی هست، سپاس🌹🙏

 5. مینا گفته:

  سلام .شما انسان بزرگی هستین و یک الگوی عالی برای آغاز و پیمودن این راه. بی نهایت سپاسگزار از مهربانی و سخاوت و آموزش های ارزشمند شما.سلامت باشید استاد نازنین

 6. jahan گفته:

  بسیار عالی ، هدفمند و با اولویت بندی درست ارائه می کنیدمسلما شما یک مدرس مرجع هستید. خسته نباشید

 7. محسن گفته:

  سلام من محسن احمدی هستم.
  راههای آزموده شما برای پیداکردن یک مسیر موفق عالی است ولی از این بابت حسرت میخورم که چرا رقابتی وجود ندارد و در این راه بار سنگین آگاهی را یک تنه به دوش میکشید.امید وارم برای طی این مسیر در هر حالی پر از انرژی باشین و بدرخشین.

 8. لیدا مقدادیان گفته:

  شما بی نظیرید جناب آقای بقوسیان و علت آن این است که تمام ویژگی های یک مدرس مرجع را دارید.اصلی ترین نکته که به آن اشاره کردید یافتن و آموزش دادن جدید ترین اطلاعات است .برایتان آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

 9. عبدالرئوف اشنویی محمودزاده گفته:

  با سلام و عرض ادب و احترام خدمت جناب استاد بقوسیان
  هر بار که نوشته های شما رو خوندم یا به فیلم های آموزشی شما نگاه کردم، در ذهنم، به غیر از این جملات نیافتم.”واقعا عالی بود” “انصافا بی نظیر بود” “خداوکیلی بدون ریا بود” حتی در زبان بدن شما خدای نخواسته دروغ و ریا ندیده ام. امیدوارم موفق تر بدرخشید استاد.

 10. مصفی نژادغفار گفته:

  سلام.استاد مرجع باید خودش پیام خودش باشد.مثل استاد بقوسیان تمامممممم/منکه همیشه لذت میبرم از آموزشهای استاد./اما یادم هست درسفارش کتاب استاد مرجع نوشتم کتاب رو برام امضا کنید ولی بدون امضا به دستم رسید.امابازهم دوستتون دارم/مرسی از گروه مدیر سبز.///

 11. امیرحسین احمدی گفته:

  با سلام و احترام
  ضمن تشکر از شما استاد عزیز. مطالب بسیار مفید و کاربردی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
کتاب مدرس مرجع

کتاب مدرس مرجع

چگونه بهترین مدرس حوزه خود باشیم و زندگی دیگران را متحول کنیم؟

20 درصد تخفیف

فقط 39،000 تومان