روش‌های ساخت وب‌سایت

1. واگذاری پروژه به برنامه‌نویس یا شرکت طراحی سایت

یکی از اولین راهکارهایی که به ذهن هر کسی می‌رسد آن است که یک برنامه‌نویس یا شرکت طراحی سایت بیابیم و کل پروژه طراحی سایت را واگذار کنیم.

مشکلی که در این روش وجود دارد آن است که کارتان به شدت به برنامه‌نویس وابسته است! توسعه سایت کاری است که پایان ندارد. شما همواره به برنامه‌نویس سایت نیاز دارید و به او وابسته هستید. دنیای وب مدام تغییر می‌کند و شما مجبورید سایت را با این تغییرات همگام سازید. مشکلی که برای خودم پیش آمد آن بود که طراح سایت از ایران رفت و ادامه کار با مشکل مواجه شد.

اغلب برنامه‌نویس‌ها پس از طراحی سایت شما، کد (برنامه نوشته شده) را در اختیارتان قرار نمی‌دهند و برای ایجاد هر گونه تغییر به طراح سایت وابسته هستید حتی اگر کد سایت را هم داشته باشید، سر در آوردن از هزاران خط برنامه و ایجاد تغییرات کار آسانی نیست. البته برنامه‌نویسان روش‌هایی دارند که کد را کاملا مستند کنند و توضیحاتی اضافه کنند تا بعدها ایجاد تغییر ساده باشد؛ ولی بسیاری از آن‌ها این نکات را رعایت نمی‌کنند. گاهی ایجاد تغییر برای خود برنامه‌نویس هم کار سختی است زیرا جزئیات کار به فراموشی سپرده شده است.

نکته دیگر آن است که یک برنامه‌نویس یا شرکت کوچک به سختی می‌تواند خودش را به تغییرات دنیای وب برساند. در دنیای وب تغییرات آنقدر سریع است که شاید یک برنامه‌نویس تمام‌وقت هم نتواند کارهای لازم برای به روز نگه داشتن کد سایت را انجام دهد.

یک دیدگاه اشتباه دیگر آن است که برنامه‌نویسی یاد بگیریم و سایت را خودمان طراحی کنیم. تله‌ای که افراد باهوش گرفتارش می‌شوند آن است که خودم به اندازه کافی باهوش هستم و هر کاری را می‌توانم انجام دهم. پس خودم برنامه‌نویسی سایت یاد بگیرم و تمام کار را خودم انجام دهم. این راهکار هم در کسب درآمد اینترنتی اشتباه است. برای کسب درآمد قابل‌ توجه از اینترنت بهتر است خودتان را درگیر جزییات فنی نکنید و وقت خود را بیشتر بر مدیریت و بازاریابی اختصاص دهید.

 

2. خرید نرم‌افزارهای سایت‌ساز

برای ساختن سایت برنامه‌هایی وجود دارند که CMS نامیده می‌شود که مخفف Content Management System است. CMSها برنامه‌های طراحی سایتی هستند که قبلا نوشته شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد و شما بدون داشتن دانش برنامه‌نویسی می‌توانید آن را سفارشی کنید و با ایجاد تغییرات لازم سایت دلخواه خود را درست کنید. به این برنامه‌ها در بازار اصطلاحا «سایت‌ساز» گفته می‌شود.

مزیت این روش نسبت به روش قبل آن است که تقریبا به محض خرید سایت‌ساز و نصب آن روی هاست، سایتتان آماده است. البته با سلیقه شما متناسب نیست و با تغییر تنظیمات آن می‌توانید سایت دلخواه خود را بسازید. البته این سایت‌سازها محدودیت‌هایی دارند و شاید امکانات خاصی که مد نظر شما است را برآورده نسازد.

شرکت‌های ایرانی زیادی سایت‌سازهای مختلفی را با قیمت‌های مختلف وارد بازار کرده‌اند. البته اغلب آن‌ها در واقع از سایت‌سازهای رایگان معروف استفاده می‌کنند و با ایجاد تغییراتی در آن‌ها، نرم‌افزار را به نام خودشان ارائه می‌دهند! اگر خواستید از این سایت‌سازها استفاده کنید حتما به سابقه شرکت تولید‌کننده توجه کنید. همچنین دقت کنید که آن «سایت‌ساز» هر چند وقت یک بار آپدیت می‌شود و آخرین آپدیت کی بوده است.

7 نکته برای کمپین‌های ایمیلی موفق

اگر یک سایت‌ساز بخرید و بعد از مثلا یک سال شرکت تولید‌کننده از آن پشتیبانی نکند یا حتی شرکت بسته شود با مشکلاتی جدی مواجه خواهید شد.

 

3. استفاده از CMS‌های رایگان

سایت‌سازهای رایگان شاید خیلی جذاب به نظر نرسند چون رایگان هستند و شاید فکر کنیم برای کارهای جدی نمی‌توانند مناسب باشند؛ ولی به نظر من بهترین گزینه برای ساخت سایت استفاده از همین سایت‌سازهای رایگان است. البته ساخت هیچ سایتی کاملا رایگان تمام نمی‌شود. با اینکه خود سایت‌ساز رایگان است ولی هیچ سایت‌سازی تمام امکانات مورد نیاز شما را ندارد و لازم است امکاناتی به آن اضافه شود. این امکانات خودشان برنامه‌های آماده کوچکی هستند که بر نرم‌افزار سایت‌ساز نصب می‌شوند و معمولا باید آن‌ها را بخرید. این برنامه‌های کوچک اغلب ماژول، پلاگین یا افزونه نامیده می‌شوند.

مثلا فرض کنید می‌خواهید در سایت خود امکان پرداخت آنلاین از طریق بانک پارسیان را داشته باشید. چنین امکانی در سایت‌ساز وجود ندارد ولی با خرید یک افزونه و نصب آن این امکان به راحتی به سایتتان اضافه می‌شود.

برخی از دوستان حرفه‌ای‌تر شاید بگویند CMSهای رایگان امنیتشان پایین است و ممکن است هک شوند؛ ولی اگر از هاست خوب استفاده کنید این احتمال خیلی کم‌تر می‌شود. در ضمن خوب است بدانید بسیاری از سایت‌های برندهای بزرگ دنیا با همین سایت‌سازهای رایگان ساخته شده است. در ایران هم حتی برخی از سایت‌های سازمان‌های دولتی و خصوصی با همین سایت‌سازها ساخته شده است.

سایت‌سازهای معروف و مطرحی که با زبان PHP نوشته شده‌اند WordPress، Joomla، Xoops، Drupal و … هستند. همچنین شاید یکی از بهترین سایت‌سازهای رایگان ویندوزی، DotNetNuke باشد.

اگر بخواهید مثلا از سایت‌ساز وردپرس استفاده کنید باید هاست لینوکسی تهیه کنید. (امیدوارم این موضوع را از درس اول به خاطر داشته باشید!)

مزیت این سایت‌سازها آن است که خیلی زود به زود آپدیت می‌شوند و نگرانی شما برای به‌روز بودن از بین می‌رود. همچنین در دنیا میلیون‌ها نفر با این CMSها کار می‌کنند؛ بنابراین اگر با مشکلی مواجه شدید با یک جست‌وجوی ساده در گوگل می‌توانید راه‌حل مناسب را بیابید. همچنین هر کسی که با این سایت‌سازها آشنا است می‌تواند کار سایتتتان را ادامه دهد و مشکل وابستگی سایت به یک فرد یا شرکت خاص حل می‌شود.

نکته آخر اینکه اغلب هاست‌ها امکانی دارند که با کلیک یک دکمه CMS دلخواه بر هاست نصب می‌شود و این کار شاید کم‌تر از یک دقیقه طول بکشد! هنگام تهیه هاست می‌توانید به وجود این امکان توجه کنید.

دوستان درباره انتخاب CMS نظرات متفاوتی دارند؛ ولی نظر شخصی من آن است که اگر می‌خواهید یک سایت کسب درآمد راه بیندازید بهتر است از وردپرس استفاده کنید.

نویسنده: ژان بقوسیان - مجله موفقیت 292
منبع: مدیر سبز

دانلود PDF این مقاله
0/5 ( 0 نظر )

۳ دیدگاه برای “روش‌های ساخت وب‌سایت

 1. سید احمد سیدی حائری گفته:

  توضیح در خصوص متن و پیشنهاد ویرایش مقاله
  برخی از دوستان حرفه‌ای‌تر شاید بگویندCMS های رایگان امنیت‌شان پایین است و ممکن است هک شوند، ولی اگر
  – نکات زیر را رعایت کنید :
  ۱- همواره هسته نرم افزار به روز باشد.
  ۲- از افزونه های دزدی یا null شده یا هک شده استفاده نشود.
  ۳- از پشتیبانی مناسب و تخصصی استفاده شود.
  ۴- چک لیست های امنیتی هر نرم افزار رعایت شود.
  ۵- هاست مناسب
  ۶- افزونه های امنیتی موجود برای آن استفاده شود.

  این احتمال خیلی کمتر می‌شود. درضمن خوب است بدانید بسیاری از سایت‌های برندهای بزرگ دنیا با همین سایت‌سازهای رایگان ساخته شده است. در ایران هم حتی برخی از سایت‌های سازمان‌های دولتی و خصوصی با همین سایت‌سازها ساخته شده است.

  در پایان جناب باقوسیان لطفا یک فضای مشارکتی برای جوملا فارسی هم در سایت ایجاد کنید که ما هم بتوانیم با هم همکاری داشته باشیم.

 2. حسین داعی گفته:

  با سلام چند وقت هست دارم روی مطالعه زدن سایت به تحقیق و مطالعه می پردازم ، به نظر من اکثرا استفاده از CMS ها را پیشنهاد دادند من خودم می خوام وردپرس کار کنم ، از مطالب سایت جناب ژان بقوسیان استفاده کردم.پیروز باشید. حسین داعی (Mr.Ocean)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود
close-link

دانلود
close-link