ده نکته مهــم بـــرای موفقیت در مدیــریت

۱. همگــام بودن با تکنولــوژی

تاثیر پیشرفت سریع تکنولوژی همه ابعاد زندگی، به خوبی قابل مشاهده است؛ ولی هیچ ترسی نداشته باشید. لزومی ندارد که شما در هر رشته و زمینه‌ای متخصص باشید. فقط باید پیگیر این مسئله باشید که چه تکنولوژی جدیدی وارد بازار شده است و از آن برای افزایش توانایی‌های شخصی خود استفاده کنید.

 

۲. مدیـــریت اطلاعات

داشتن اطلاعات، منبع بسیار با ارزشی برای هر مدیر محسوب می‌شود. سعی کنید که اطلاعات خود را در همه زمینه‌ها گسترش دهید. حافظه خود را تقویت کنید تا اطلاعات کسب کرده را فراموش نکنید و از آن‌ها بتوانید در همه‌ جا استفاده کنید. همچنین ضروری است که اطلاعات جمع‌آوری شده را در جایی ثبت کنید تا در صورت فراموش کردن بتوانید دوباره به آن‌ها دست پیدا کنید.

 

۳. تعــادل احساســات

تقریبا استرس در طول روز همراه انسان است؛ بنابراین، برقراری تعادل میان کارهای شخصی و شغلی به کنترل استرس کمک می کند. داشتن تعادل در احساسات، نشانگر دستیابی شما به چشم‌انداز مورد نظرتان است.

 

۴. مدیــریت ارتباطات بــر ارتباطات

بر ارتباطات خود مدیریت کنید، نه بر کارمندانتان. نکته مهم این است که بتوانید بدون بیان مشکلات در یک محیط کاری پر تحرک از نحوه ارتباط کارمندان تمام‌وقت، پاره‌وقت، قراردادی و آموزش‌دیده به ضعف‌های موجود در سیستم پی ببرید و از توانایی‌های درونی آن‌ها برای رسیدن به اهداف سازمان سود ببرید.

 

۵. توانایـــی سازگــار شدن با محیط

در دنیای به شدت متحول کار باید یاد بگیرید که خود را با شرایط محیطی پر تحرک تطبیق دهید. یک مدیر موفق باید بتواند در ظرف یک دقیقه نقش خود را از سیاست‌گذار به حامی یا هدایت‌کننده گروه تغییر دهد.

 

۶. مدیـــریت منابع

همواره میزان بودجه تخصیص یافته، کم است؛ بنابراین، استفاده بهینه از منابع تحت اختیار توسط مدیر ضروری است. تجربه و دانش کارمندان اهمیت فراوانی دارد و می‌توان از آن به عنوان یک عامل پیش‌برنده برای شرکت استفاده کرد. کار مهم مدیر، آموزش کارمندان، ایجاد انگیزه همراهی در آن‌ها و همچنین ایجاد زمینه‌های پیشرفت چشمگیر در سازمان است.

 

۷. اخلاق خـــوب

مهارت‌های رفتاری، برای سازمان، در حکم یک فیلتر است. اخلاق خوب یک مدیر به تمام کارمندان منتقل می‌شود. با اخلاق خوب می‌توانید صداقت، وفاداری و همدلی را در کارمندان خود ایجاد کنید. تقویت این عامل شخص را به سوی موفقیت‌های اقتصادی هدایت می‌کند.

 

۸. تنــوع

امروزه مدیــران با قشرهای مختلفی از مردم کار می‌کنند. از این رو، آشنایی با رفتارها و دیدگاه‌های آنان امری کاملا ضـــروری است.

 

۹. هدایت نه مدیـــریت

مدیر باید همانند یک رهبر، خلاق بوده، به دنبال هدف‌های بلندمدت باشد و کارکنان خود را مورد توجه قرار دهد. ایجاد اعتماد و تحرک از ویژگی‌های یک رهبر موفق است.

 

10. رویاهای شغلــی

رویاهای شغلی شما نباید یک هدف مقطعی یا شخصی باشد. امروزه، مدیرانی موفق هستند که بتوانند میزان پتانسیل کاری موجود در سازمان خود را پیش‌بینی کنند و تشخیص دهند که اهداف شغلی‌شان تا چه میزان تحقق پیدا می‌کنند.

نویسنده: برگرفته از سایت vista.ir - مرجع: وبلاگ مدیریت و عرفان
منبع: مدیر سبز

دانلود PDF این مقاله

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

۱ دیدگاه برای “ده نکته مهــم بـــرای موفقیت در مدیــریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *