7 روش برای کاهش رتبه الکسا
کاهش رتبه الکسا
4.3
(83)

چگونه رتبه الکسا را کاهش بدهیم؟

اگر وب‌سایت دارید، خیلی مهم است که از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید. با این وجود، اعتبار مفهومی مبهم است، مخصوصا اگر به‌تازگی به صحنه بلاگ‌نویسی وارد شده باشید. معمولا، وب‌سایت‌هایی که ترافیک زیاد، ‌پایگاه داده طرفداران، لینک‌های پشتیبانی در سایت‌های دیگر و سئوی قوی دارند، معتبرتر از سایر سایت‌ها هستند. رتبه شما در الکسا نشانگر عملکرد خوب سایت شما در مقایسه با سایر سایت‌های دنیا، مخصوصا سایت‌های رقبا است.

رتبه الکسا معیار مهمی برای وب‌سایت‌ها است و به نحوی میزان محبوبیت سایت را نشان می‌دهد. سایت alexa.com به تمام وب‌سایت‌ها عددی را اختصاص داده که اصطلاحا رتبه الکسا نام گرفته است. اگر تبلیغ‌کننده‌ای بخواهد در سایت شما تبلیغ کند یا حتی بازدیدکننده‌ای که می‌خواهد از سایت شما خریدی انجام دهد احتمالا رتبه الکسای سایت شما را چک می‌کند؛ پس بهبود این رتبه می‌تواند تاثیر مثبتی بر موفقیت و درآمد سایت داشته باشد.

 

رتبه آلکسا چیست؟

رتبه آلکسا یا Alexa rank عددی است که میزان محبوبیت نسبی سایت شما را نسبت به سایت‌های دیگر نشان می‌دهد. با توجه به این تعریف متوجه می‌شویم که رتبه آلکسا نه تنها به میزان ترافیک سایت خودمان بستگی دارد، بلکه تغییراتی در ترافیک سایت‌های دیگر می‌تواند بر رتبه آلکسای سایت ما تاثیر بگذارد.

الکسا توسط یک شرکت زیرمجموعه آمازون راه‌اندازی شده و با استفاده از آمار ترافیک وب به بررسی فعالیت‌های آنلاین مردم می‌پردازد.

در واقع رتبه هر سایت نتیجه مجموعه‌ای از محاسبات است و اطلاعاتی از قبیل تعداد دفعات بازدید از یک سایت در سه ماه گذشته و این که چه تعداد بازدید توسط افراد جدید بوده را نشان می‌دهد. این داده‌ها از طریق مرورگرهای کروم، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر جمع‌آوری می‌شود.

الگوریتم الکسا داده‌های سایت شما را با همه سایت‌های دیگر مقایسه می‌کند، بیشتر بر سه ماه اخیر تاکید دارد و به این ترتیب یک مقایسه نسبی برای تعیین اعتبار سایت‌تان انجام می‌دهد. سایتی که کمترین رتبه را دارد حدودا در جایگاه 30 میلیون و سایتی که بهترین رتبه را دارد در جایگاه 1 قرار می‌گیرد.

اما سایت‌هایی که بازدیدکننده ندارند، اصلا در فهرست رتبه‌بندی الکسا گنجانده نمی‌شوند. همچنین، شاید سایت‌های تازه‌کار هم در این فهرست نباشند تا زمانی که الکسا بتواند داد‌های‌شان را جمع‌آوری کند.

هرچه این عدد کوچک‌تر باشد سایت ما موفق‌تر و محبوبتر است. پس منظور از بهبود رتبه الکسا در واقع کاهش رتبه الکسا است. اگر رتبه آلکسای سایتی 1000 است، یعنی 999 سایت دیگر وجود دارند که مخاطبان بیشتری دارند. البته در سایت آلکسا، هم می‌توانیم رتبه جهانی سایت را ببینیم و هم رتبه الکسا ایران. اگر رتبه سایت ما در ایران 350 است، یعنی 349 سایت دیگر وجود دارند که در ایران محبوب‌تر هستند. هدف ما کاهش رتبه الکسا ایران است. میزان محبوبیت نیز بر حسب تعداد بازدیدکننده‌ها در روز و همین‌طور میانگین تعداد صفحات بازدیدشده محاسبه می‌شود. پس ممکن است دو سایت در روز دقیقا 1000 بازدیدکننده داشته باشند، ولی رتبه آلکسای بسیار متفاوتی داشته باشند، چون در یکی از سایت‌ها هر بازدیدکننده فقط 2 صفحه سایت را مشاهده می‌کند و در سایت دیگر هر بازدیدکننده 10 صفحه را مشاهده می‌کند.

نکته دیگر آن است که رتبه آلکسا با توجه به میانگین رتبه سه ماه اخیر نمایش داده می‌شود. پس اگر یک روز ترافیک خیلی زیادی را روانه سایت کردید توقع نداشته باشید بلافاصله تاثیر بزرگی بر رتبه آلکسای سایت داشته باشد.

 

چگونه بفهمیم رتبه آلکسای سایت ما چند است؟

یکی از ساده‌ترین راه‌ها نصب «تولبار آلکسا» است. این افزونه بر کروم، فایرفاکس یا اینترنت اکسپلورر نصب می‌شود و در نوار بالای مرورگر دکمه‌ای را اضافه می‌کند که با کلیک بر دکمه، می‌توان بلافاصله رتبه سایت در حال بازدید و مشخصات مهم دیگر آن را دید. برای نصب این ابزار رایگان آلکسا کافی است در گوگل عبارت Alexa toolbar را جستجو کنید و آن را بر مرورگر خود نصب کنید.

در این قسمت علاوه بر رتبه سایت‌تان می‌توانید اطلاعات مفید دیگری را هم ببینید. مثلا، ماتریس‌های دیگری مربوط به نرخ بازدید از فقط یک صفحه سایت‌تان، تعداد بازدیدهای روزانه، زمانی که هر کاربر در سایت بوده است، تعداد بازدیدها از سایت پس از جستجوی نام شما در اینترنت و اطلاعات جمعیت‌شناختی خوانندگان را در این قسمت می‌بینید. همچنین می‌توانید فهرست وب‌سایت‌هایی را ببینید که لینک پشتیبان سایت شما را در سایت خودشان قرار داده‌اند. حتی زمان لازم برای باز شدن سایت‌تان هم در این قسمت مشخص شده است.

راه دیگر آن است که به این آدرس بروید و نام سایت مورد نظر را وارد کنید تا رتبه آلکسای سایت را ببینید. https://www.alexa.com/siteinfo

 

کاهش رتبه الکسا

 

 

چرا رتبه‌تان در الکسا مهم است؟

رتبه الکسا نشانه جایگاه سایت شما در مقایسه با سایر سایت‌ها است. این رتبه جایگاه‌تان در رقابت را نشان می‌دهد، پس بسیار ارزشمند است.

همچنین،‌ به شما نشان می‌دهد که آیا امکان ارتقای سایت‌تان وجود دارد یا خیر. اگر رتبه بالایی ندارید و رقبا از شما پیشی گرفته‌اند، باید یک استراتژی جدید برای بهبود سایت‌تان طراحی کنید.

رتبه پائین‌تر در الکسا به معنی از دست دادن فرصت‌های درآمدزایی از سایت است. خیلی از تبلیغ‌‌دهندگان، سرمایه‌گذاران و شرکای احتمالی دوست دارند با سایت‌هایی کار کنند که ترافیک زیادی دارند تا با دسترسی به انبوه مخاطبان، بیشترین بهره را از پول و سرمایه‌شان ببرند.

 

7 روش برای کاهش رتبه الکسا

1. تولید محتوای داغ

از آنجاکه بخش مهمی از کسب رتبه بالا در الکسا به تعداد بازدیدها از سایت و زمان صرف‌شده هر کاربر در سایت بستگی دارد، تهیه محتوای جذاب بسیار مهم است. همچنین باید مطمئن شوید اطلاعات‌تان مخاطبان اصلی را هدف می‌گیرد، زیرا داشتن پایگاهی از طرفداران وفادار تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

به‌علاوه، محتوای قوی به شما کمک می‌کند تا بک‌لینک‌های زیادی در سایت‌‌‌های دیگر به‌دست آورید. وقتی سایر وب‌سایت‌ها لینک سایت شما را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند، اعتبار سایت‌تان نزد مردم افزایش می‌یابد. همچنین، خوانندگان جدید به‌دست می‌آورید، تعداد بازدید از سایت‌تان بالا می‌رود و در نتیجه معیارهای عددی مهم سایت‌تان هم بهبود می‌یابد.

بسیاری از وب‌مسترها برای سایت محتوا تولید می‌کنند، ولی قبل از تولید محتوا به اندازه کافی تحقیق نمی‌کنند که چه موضوع‌هایی داغ هستند و برای بازدیدکنندگان سایت جذاب‌تر خواهند بود. محتوای جذاب باعث می‌شود بازدیدکننده تصمیم بگیرد چند بار در هفته به سایت سر بزند و همین موضوع رتبه آلکسای سایت شما را بهبود می‌دهد.

به اشتراک گذاشتن مطالب به‌صورت مداوم و منظم هم تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. اگر بازدیدکنندگان دائمی سایت بدانند که مثلا دوشنبه‌ها، آخر هفته‌ها یا در هر زمان مناسب دیگر پست می‌گذارید، آن‌وقت می‌دانند کی باید برای خواندن محتوای جدید به سایت‌تان سر بزنند. این برنامه باعث می‌شود که سر زدن به سایت‌تان به عادت آن‌ها تبدیل شود و بیشترین ترافیک را از سوی خوانندگان وفادار داشته باشید.

 

2. هدایت افراد از رسانه‌های اجتماعی

از هر فرصت کوچکی برای افزایش ترافیک سایت استفاده کنید؛ مثلا هرگاه مطلب جدیدی در سایت منتشر می‌کنید این موضوع را در رسانه‌های اجتماعی اعلام کنید.

یکی از بهترین روش‌های هدایت افراد به سایت، استفاده از استوری‌های اینستاگرام است. البته زمانی می‌توانید در استوری اینستاگرام خود لینک اضافه کنید که حداقل 10 هزار فالوئر داشته باشید. هر مقاله جدیدی که در سایت منتشر می‌کنید را به‌صورت استوری اطلاع‌رسانی کنید.

همچنین خوب است کانال تلگرام درست کنید و مدام افراد را از کانال به سایت هدایت کنید.

از Linkedin هم حتما استفاده کنید. در این رسانه اجتماعی به‌راحتی می‌توانید تخصص خاصی را جستجو کنید و افراد دارای آن تخصص را بیابید و به آن‌ها connect شوید.

 

کاهش رتبه الکسا

 

3. ایمیل مارکتینگ

هر هفته می‌توانید به اعضا و خریداران سایت که ایمیل‌شان را در اختیار شما گذاشته‌اند، ایمیل بفرستید و افراد را تشویق کنید از سایت بازدید کنند. از سایت‌هایی مثل میلرلایت برای ارسال ایمیل استفاده کنید.

 

4. تبلیغات پولی

حتی گاهی لازم است برای بهبود رتبه آلکسای سایت، پول خرج کنید و در سایت‌های دیگر تبلیغ کنید تا بازدیدکننده‌ها بیشتر شوند.

تبلیغات کلیکی شاید مناسب‌ترین گزینه باشد. البته برای این روش باید بودجه نسبتا زیادی اختصاص بدهید. شاید بهتر باشد اوائل کار تمرکز را بر این روش نگذارید و با تولید محتوای خوب و مفید کار را پیش ببرید.

 

کاهش رتبه الکسا

 

5. افزایش تعداد صفحات مشاهده شده توسط هر بازدیدکننده

یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌ها برای بهبود رتبه الکسا آن است که کاری کنیم هر بازدیدکننده صفحات بیشتری از سایت را مشاهده کند؛ در این صورت با همان ترافیک همیشگی، می‌توان رتبه بهتری کسب کرد.

داشتن لینک‌های داخلی (لینک‌هایی که بازدیدکننده را به صفحات دیگر سایت‌تان راهنمایی کند) هم بسیار مفید است. با این لینک‌ها بازدیدکنندگان را به منابع دیگری از اطلاعات هدایت می‌کنید که برای‌شان ارزشمند است و گشت‌وگذارشان را در سایت شما راحت‌تر می‌کند.

برای این کار می‌توان از پلاگین‌ها و ابزارهایی استفاده کرد که مثلا بین محتوای مقالات، پیشنهاد خواندن مقالات مرتبط دیگر را می‌دهد. همچنین می‌توانیم در متن مقالات و محصولات لینک‌هایی به صفحه‌های دیگر سایت بدهیم. پلاگین Inline Related Posts یکی از ابزارهای وردپرس است که می‌تواند بر بهبود رتبه آلکسا تاثیر مثبتی بگذارد.

 

6. نصب Alexa Toolbar

سایت آلکسا نمی‌تواند ترافیک سایت‌ها را با دقت تخمین بزند. اگر بر مرورگر شما تولبار آلکسا نصب باشد و از همان مرورگر سایت خودتان را مشاهده می‌کنید، همین موضوع باعث می‌شود اطلاعات بازدید سایت شما از کامپیوتر خودتان برای آلکسا ارسال شود و تاثیر مثبتی بر بهبود رتبه سایت شما خواهد گذاشت. پس همین الان Alexa Toolbar را نصب کنید.

اگر بتوانید از بازدیدکنندگان سایت بخواهید آن‌ها هم Alexa Toolbar را نصب کنند، رتبه آلکسای ایران شما خیلی سریع‌تر بهبود خواهد یافت؛ دلیل آن است که الکسا می‌تواند تشخیص دهد چند نفر با IP ایران وارد سایت شما شده‌اند.

 

کاهش رتبه الکسا

 

7. بهبود سئو سایت

اگر بر بهبود سئو سایت و افزایش رتبه سایت در گوگل کار کنیم، ترافیک رایگان بیشتری از طریق گوگل به سایت ما سرازیر می‌شود. همین موضوع باعث کاهش رتبه الکسا سایت می‌شود. البته این راهکار نیاز به زمان دارد و نمی‌توان توقع کاهش سریع رتبه الکسا را داشت، ولی راهکاری پایدار و ارزشمند است که در درازمدت تاثیر خودش را نشان خواهد داد.

با اینکه رتبه الکسا ارتباط مستقیمی با بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) ندارد، اما نشانه بی‌اهمیت بودن آن نیست. وقتی سایت‌تان به‌خاطر داشتن یک موضوع خاص رتبه بالایی در گوگل دارد، احتمال اینکه بازدیدکنندگان احتمالی هنگام جستجو درباره آن موضوع سایت شما را هم پیدا کنند، زیاد است که منجر به جذب خوانندگان بیشتر می‌شود.

از آن‌جا که رتبه‌های الکسا بر اساس تعداد بازدید از سایت تعیین می‌شود،‌ معمولا تعداد بیشتر بازدیدکنندگان معادل با کسب رتبه بهتر است.

جستجوی چند کلیدواژه در سایت رقبا هم کاری هوشمندانه است. ببینید چه کلیدواژه‌هایی باعث ایجاد ترافیک در سایت آ‌ن‌ها می‌شود و آن‌وقت راهکاری مشابه برای خودتان پیدا کنید. همچنین استراتژی بازاریابی‌شان را بررسی کنید، راهکار موثر آن‌ها را پیدا کنید و خودتان هم امتحانش کنید.

خوب است بدانید که هدفتان نباید کسب رتبه 1 باشد. معمولا رتبه‌های بالا مخصوص سایت‌‌هایی است که ترافیک فوق‌العاده زیادی دارند؛ مثلا، سه جایگاه برتر به گوگل،‌ یوتیوب و فیس‌بوک تعلق دارد.

 

کاهش رتبه الکسا

 

کسب رتبه بهتر در الکسا چقدر دشوار است؟

وقتی نوبت به ارتقای رتبه الکسا می‌رسد، میزان سختی این کار با توجه به جایگاه فعلی‌‌تان و بازاری که در آن مشغول هستید، فرق می‌کند.

هرچه رتبه فعلی‌تان بدتر باشد، پیشرفت راحت‌تر است. مثلا اگر رتبه‌‌تان در الکسا 23 میلیون است، حتی جذب 100 بازدید‌کننده بیشتر در ماه می‌تواند تفاوت زیادی در کارتان ایجاد کند و احتمالا می‌‌توانید در عرض یک تا دو ماه رتبه‌‌تان را 500 هزار مورد ارتقا دهید.

اما اگر رتبه‌ فعلی‌تان 100 است، اضافه شدن 100 بازدید‌‌کننده جدید اثر چندانی در رتبه‌تان ندارد. چرا؟ زیرا سایت‌های اول فهرست هزاران بازدید‌کننده دارند.

بازار تخصصی که در آن فعالیت می‌کنید هم نقش مهمی در سرعت پیشرفت‌تان دارد. اطلاعاتی که در سایت‌تان ارائه می‌کنید، تعیین‌کننده تعداد مخاطبان است. اگر موضوعی را انتخاب کنید که به‌طور طبیعی بازدیدکنندگان کمتری را جذب می‌کند، یافتن بازدید‌کنندگان جدید سخت‌تر می‌شود. برعکس، وقتی حجم انبوهی از مخاطبان دارید، جذب مخاطبان جدید ساده‌تر است.

از آنجا که رتبه‌بندی در الکسا بازار تخصصی سایت‌ها را در نظر نمی‌گیرد، باید با سایت‌هایی معروف مانند گوگل و آمازون رقابت کنید،‌ اما معنی‌اش این نیست که نباید بلندپرواز باشید. اگر سعی کنید از رقبا پیشی بگیرید، سایت‌تان برای تبلیغ‌گران و سایر افراد جذاب‌تر می‌شود و آن‌ها به درآمدزایی سایت‌تان کمک می‌کنند. به‌علاوه، اگر به‌عنوان منبع معتبر آن موضوع شناخته شوید، شاید بیشتر از شما دعوت کنند که درباره این حوزه تخصصی بنویسید و بحث کنید. به این ترتیب، جریان‌های درآمدی بیشتری برای خود ایجاد کنید.

 

چطور با کسب رتبه بالا در الکسا سایت‌‌تان را به درآمدزایی برسانید؟

همزمان با افزایش رتبه سایت‌تان در الکسا، گزینه‌های جدیدی برای پول‌سازی به‌دست می‌آورید. از آنجا که تبلیغ‌دهندگان، سرمایه‌گذاران و شرکا برای ارزیابی کسب‌وکار شما به رتبه‌تان در الکسا توجه می‌‌کنند، داشتن رتبه بالا به‌معنی درآمدزایی بیشتر از سایت است. مثلا شاید شما را به‌عنوان یک شریک احتمالی سودمند ببینند و همین موضوع به کسب درآمد بیشتر شما از سایت‌تان کمک می‌کند.

همزمان با افزایش رتبه الکسا می‌بینید که جذب پول‌های حاصل از تبلیغات مستقیم هم راحت‌تر می‌شود و فرصت‌های دیگری برای پول‌سازی و درآمدزایی به‌دست می‌آورید. در ضمن، می‌توانید مطالب خود را به‌عنوان پست مهمان در سایت‌های دیگران منتشر کنید و در ازای این کار مبلغی دریافت کنید.

همچنین شاید سایر سایت‌ها تمایل داشته باشند، مطالب‌شان را به‌عنوان پست مهمان در سایت شما منتشر کنند و می‌توانید در ازای این کار هم پول بگیرید. کسب درآمد از بحث و بررسی درباره یک محصول یا خدمت خاص هم بخش دیگری از این روند درآمدزایی است.

در نهایت این‌که رتبه الکسای شما در سال 2020 می‌تواند درآمدزایی سایت‌تان را ساده‌تر و بیشتر کند. در مجموع، وقتی مردم علاقه دارند که پول‌شان را در سایت‌های دیگران خرج کنند، باید مطمئن شوند که از صرف پول‌شان بیشترین بهره را می‌برند. پس اعتبار شما و سایت‌تان تفاوت زیادی در این روند ایجاد می‌کند.

 

مسلما بهبود رتبه الکسا مهم‌ترین نگرانی یک وب‌مستر نیست، ولی خوب است به‌ عنوان یکی از معیارهای کلیدی سنجش وضعیت سایت، این عدد را هم مد نظر قرار بدهیم و در جهت بهبود آن بکوشیم.

 

 

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 83

نویسنده: ژان بقوسیان - مدیرسبز

منبع: مدیر سبز
دانلود PDF

17 دیدگاه برای “7 روش برای کاهش رتبه الکسا

 1. نقیب الله جمشیدی گفته:

  با وجودیکه قبلا ایمیلم‌ ثبت سایت شده بود و همیشه ایمیل دریافت میکردم اما امشب خواستم ایمیلم‌ را از لیست حذف کنم، هنگامیکه وارد سایت شدم تا یکبار این مقاله را بخوانم و بعدا اگر مصمم شدم خودم را از لیست ایمیلهای ارسالی بکشم ولی با خواندن مقاله اول، هر چهار مقاله را کامل خواندم و عاشق سایت تان شدم.
  متشکرم که خیلی درست کار میکنید.

 2. nemati ehsan گفته:

  سلام و عرض ادب
  امیدوارم حالتون خوب باشه

  یک سوال داشتم و جایی پیدا نکردم
  پایین تولبار الکسا سرعت سایت رو میزنه، من دیدم سایت هایی که واقعا سرعت خوبی دارن، در اون قسمت سرعت بهتری براشون نمایش داده میشه.

  مثلا سایت شما زده very slowو در 3.957 ثانیه لود میشه
  دقیقا سایت ما به همین شکل هست.

  چطور میشه این مورد را بهبود ببخشیم؟
  اگر آموزشی دارید در این مورد ممنون میشم معرفی کنید حتی پولی

  متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
کتاب بازاریابی عصبی

کتاب بازاریابی عصبی

23 ترفند جدید برای افزایش فروش با شناخت عملکرد مغز

80.000 تومان

فقط 56،000 تومان