5 ترفند برای به‌خاطر آوردن نام افراد
5 ترفند برای به خاطر سپردن نام افراد
4.9
(7)

چه چیزی در یک نام وجود دارد؟ خیلی چیزها. به‌خصوص وقتی که نوبت به ایجاد روابط جدید در کسب‌وکار می رسد. وقتی نام کسی را حتی پس از یک ملاقات کوتاه به‌ خاطر می‌آورید، این پیام را به او می‌دهد که این ارتباط برایتان مهم است. شاید هیچ مهارت دیگری نتواند تا این حد در دیگران احساس ارزشمند بودن به وجود آورد یا درهای متعددی را برای روابط جدید باز کند.

درحالی‌که بعضی افراد از موهبت به یاد آوردن اسامی برخوردارند، سایرین باید این مهارت را بیاموزند. اما هر بار که شخص جدیدی به شما معرفی می‌شود فرصتی برای تمرین شناسایی چهره‌ها است. وقتی این مهارت خود را بهبود ببخشید، دیگران شما را رابطی ارزشمند در کسب‌وکار و زندگی به‌حساب می‌آورند.

از استراتژی‌های زیر برای تمرین این مهارت استفاده کنید و با آن توان شبکه‌سازی خود را به چالش بکشید. پیشنهاد من این است که آرام شروع کنید و سپس هرگاه شخص جدیدی به شما معرفی شد، مهارت خود را افزایش دهید.

 

1. اسامی را با تکرار به خاطر بسپارید

تکرار به مغز کمک می‌کند تا روابط لازم برای حفظ اطلاعات را شکل دهد. به‌محض اینکه کسی به شما معرفی شد، بگویید: «آقای رضایی از ملاقات با شما خوشوقتم.» هنگام احوالپرسی فرد را به نامش بخوانید و در قسمت‌های مختلف گفتگو آن را تکرار کنید.

 

2. روابط ذهنی ایجاد کنید

یک رابطه بصری میان اسم فرد و چیزی به‌یادماندنی در دنیای اطرافتان ایجاد کنید. هرچه این رابطه عجیب‌وغریب‌تر باشد، بهتر است. یک تصویر خنده‌دار نام و شغل او را در خاطرتان حک خواهد کرد.

 

3. اسامی را به شکل مکتوب بخوانید

از چشمان خود به‌اندازه گوش‌هایتان استفاده کنید. مثلا وقتی کسی کارتی به گردن دارد که نامش روی آن نوشته شده، هم به نام او و هم به صورتش نگاه کنید تا ارتباطی بین نام و چهره‌اش پیدا کنید. به‌محض اینکه کارت ویزیت کسی را دریافت کردید، نگاهی به اسم او بیندازید و بگویید: «متشکرم آقای مرادی»

 

4. معنی اسامی دشوار را بپرسیم

اگر یکی از آشنایان جدید نامی داشت که تلفظش سخت بود یا هنگام معرفی او مشکل‌ساز بود، از او بخواهید که آن را برایتان تلفظ کند. سپس دوباره آن را تکرار کنید تا از درستی تلفظ خود مطمئن شوید. این تلاش اضافه علاوه بر شفاف‌سازی نشان از توجه دقیق شما به جزئیات دارد.

 

5. اگر نامی را فراموش کردید، به‌صراحت بگویید

اگر مطلقا نمی‌توانید هیچ نامی را به خاطر آورید، سعی کنید هر اطلاعاتی که به یاد می‌آورید را ارائه کنید، مثل‌اینکه احتمالا کجا یکدیگر را ملاقات کرده‌‌اید. سپس، اگر دست دهید و خودتان را معرفی ‌کنید، احتمال زیادی وجود دارد که شخص مقابل شما را به خاطر آورد.
اگر فکر می‌کنید نام کسی را می‌دانید، اما مطمئن نیستید، حدس بزنید و بپرسید: «آقای صفایی، درسته؟» یا اینکه می‌توانید عذرخواهی کرده و بگویید: «متاسفم، انگار دچار فراموشی شده‌ام. می‌شود اسمتان را دوباره به من بگویید؟» نگران نباشید. این اتفاق برای هرکسی روی می‌دهد.

 

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد آرا: 7

نویسنده: مجله Entrepreneur - ترجمه تیم مدیرسبز

منبع: مدیر سبز
دانلود PDF

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
کتاب افزایش عملکرد

کتاب افزایش عملکرد

انجام کارهای یک هفته در یک روز با افزایش عملکرد شخصی

90.000 تومان

فقط 63،000 تومان