مراحل راه‌اندازی کسب‌وکار جدید برای جوانان

2
(1)

برای شروع، از هفت مرحله زیر برای راه‌اندازی کسب‌وکار جدید استفاده نمایید. این‌ها مراحلی است که دوستان شما در اروپا و آمریکا به آن عمل می‌کنند و هرکدام برای خود کار پردرآمد و مستقلی دارند.

 

روز اول: برنامه‌ریزی

یک دفترچه برنامه‌ریزی کسب‌وکار تهیه کنید. در این بخش فهرستی از سرگرمی‌های موردعلاقه‌تان را بنویسید. بعد مهارت‌های مخصوص به خودتان را فهرست کنید.
سپس کارهای روزمره و مشاغلی را که با آن‌ها آشنا هستید یا سریع می‌توانید یاد بگیرید را یادداشت نمایید. به ۱۰ تا ۱۵ نفر از دوستان و آشنایان زنگ بزنید یا با آن‌ها دیدار داشته باشید تا بفهمید آن‌ها به چه نوع محصول یا خدماتی نیاز دارند. فهرستی از نیازهای جامعه را بنویسید. فهرست نیازهای جامعه را با فهرست سرگرمی‌ها، مهارت‌های خاص و کارهای روزمره قبلی‌تان مقایسه کنید. فهرستی از کسب‌وکارهای ممکنی را تهیه کنید که شما می‌توانید با استفاده از استعدادها و مهارت‌هایتان برای برطرف کردن نیازهای مشتری انجام دهید. سه ایده کسب‌وکاری بسیار خوب که شما از آن لذت می‌برید و از همه سودآورتر است را انتخاب کنید. دوباره به سراغ همان ۱۰ تا ۱۵ نفر بروید. ببینید هرکدام برای هر یک از کالاها و خدمات در سه کسب‌وکار مورد نظر شما چه پولی پرداخت خواهند کرد.

 

روز دوم: سرمایه‌گذاری

تحقیقتان را مورد مطالعه قرار دهید و بهترین کسب‌وکار را برای شروع انتخاب کنید. در مورد این کسب‌وکار با والدینتان مشورت کنید تا اطمینان حاصل نمایید آن‌ها با طرح‌های شما موافق هستند.
بخش بعدی دفترچه شما توصیف کسب‌وکار نام دارد.
در مورد دو تا سه اسم موردعلاقه‌تان با دوستان گفت‌وگو کنید تا ببینید کدام یک بیشتر مورد قبول قرار می‌گیرد. بهترین نام را برای کسب‌وکارتان انتخاب کنید.
در دفترچه‌تان، کالا یا خدماتی که قصد فروش آن رادارید شرح دهید و بگویید چطور هرکدام منحصربه‌فرد هستند.
فهرستی از وظایف و کارهایی که برای اداره موفق کسب‌وکارتان لازم است تهیه کنید. فهرستی از مشاورین باتجربه یا منابع ارائه نظر با کمک در مهارت‌ها یا دانشی که نیاز دارید تهیه کنید.
تصمیم بگیرید آیا شما می‌خواهید تنها صاحب آن کسب‌وکار باشید یا شرکایی خواهید داشت. فهرستی از وظایف و مسئولیت‌های هر فرد تهیه کنید.
با سالن اجتماعات شهر یا اتاق بازرگانی تماس بگیرید و ببینید که آیا برای کسب‌وکارتان مجوز یا پروانه‌ای لازم است اگر لازم است با یک وکیل درباره مالکیت قانونی کسب‌وکارتان صحبت کنید. اگر شما تصمیم گرفته‌اید، توافقنامه قانونی شرکت را امضا کنید.

 

روز سوم: استخدام کارکنان

فهرستی از تمامی اقلام و تجهیزاتی که برای تولید محصولتان به آن نیاز دارید را تهیه کنید. برای هر یک از اقلامی که باید بخرید دنبال کمترین قیمت باشید و هزینه‌ها را در دفترچه‌تان بنویسید.
نمونه‌ای از محصولتان را تهیه کنید و آن را نشان دهید.
فهرستی از هزینه‌های عملیاتی کسب‌وکارتان تهیه کنید مانند (اجاره، تلفن، آب و …) بخش بعدی دفترچه شما بازاریابی کسب‌وکار نام دارد.
فهرستی از رقبای بالقوه کسب‌وکارتان را مشخص کنید توضیح دهید چگونه کار شما به شیوه‌ای متفاوت نیازهای شماست.
فهرستی از مهم‌ترین شیوه‌ها برای شرح دادن کسب‌وکارتان به مشتری تهیه کنید. هزینه کل تبلیغات برای آغاز کسب‌وکار را برآورد کنید و در دفترچه خود آن را بعد از هزینه‌های اولیه بنویسید.
هزینه‌های اولیه را بازبینی کنید و برآوردی نهایی از مجموع هزینه‌های اولیه کسب‌وکار خود داشته باشید.

روز چهارم: قیمت‌گذاری

فهرستی از منابع ممکن پول برای راه‌اندازی کسب‌وکار تهیه کنید. با والدیتان در مورد طرح شغلی‌تان بحث کنید. مجوز پروانه‌های لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار را تهیه کنید.

 

روز پنجم: تبلیغات

برای راه‌اندازی کسب‌وکار جدید به دفتر ثبت شرکت‌ها بروید نام کسب‌وکارتان را ثبت کنید.
یک شعار تبلیغاتی بسازید که با آن مردم به یاد کسب‌وکار شما بیفتند.
قیمت کالا و خدمات خود را مشخص کنید.
آگهی‌های تبلیغاتی کارت‌های کسب‌وکاری و نشان‌هایی را طراحی کنید که کسب‌وکار شما را تبلیغ کند. بیشتر به شیوه‌هایی توجه کنید که کالاهای شما در زمان، پول، یا کار مشتری‌ها صرفه‌جویی کند. مواد لازم برای ساختن محصولاتتان و تجهیزات اصلی برای راه‌اندازی کسب‌وکارتان را جمع‌آوری کنید.

 

 روز ششم: مدیریت زمان

برای مراسم افتتاحیه دوستان و فامیل را دعوت کنید و از آن‌ها بخواهید کسانی که ممکن است به محصول شما نیاز داشته باشند را به شما معرفی کنند و یک قرعه‌کشی ترتیب دهید و به برخی از حضار هدایایی بدهید. برگه‌های سفارش و رسیدهای مشتریان را آماده کنید. یک سیستم برای ثبت اطلاعات جهت پیگیری همه هزینه‌ها و درآمدهایتان فراهم کنید.

 

روز هفتم: ثبت کردن

جایی برای مهمان‌هایی که برای قرعه‌کشی ثبت‌نام خواهند کرد قرار دهید.
یک سخنرانی ۱۵ ثانیه را تمرین کنید تا در آن نام، نام کسب‌وکار و محصول اصلی‌تان را به مشتری‌ها بگویید. یک نمایش ۲ دقیقه‌ای از فروش را تمرین کنید تا شرح دهید چگونه محصولات شما عمل می‌کند و چگونه نیازهای مشتری‌ها را برطرف می‌کند.

از اعضای خانواده خود بخواهید تا سوالاتی که ممکن است مشتری‌ها از شما بپرسند را مطرح نمایند و شما تمرین کنید چگونه به این سوال‌ها جواب مناسب دهید. از مراسم افتتاحیه خود لذت ببرید. دوستانه برخورد کنید و به شیوه‌های مختلف به مردم کمک کنید. فهرستی از کارهایی که لازم است، سفارش‌هایی که در افتتاحیه درخواست شده است را ترتیب اثر دهید و اهداف بیشتری را برای دو هفته بعد مشخص کنید سپس به خودتان تبریک بگویید، شما یک رئیس هستید.

نویسنده: آمنه صالحی - روزنامه مردم سالاری
منبع: مدیر سبز

دانلود PDF این مقاله

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد آرا: 1

۹ دیدگاه برای “مراحل راه‌اندازی کسب‌وکار جدید برای جوانان

 1. AHMADI گفته:

  با سلام خسته نباشید .
  خیلی ممنون از شما که اینگونه کار ها را برای جامعه ایران انجام میدهید این کار ها بسیار مفید بوده و باعث ایجاد کثب کار می شود .
  بازم بسیار ممنون اینها که خیلی به من کمک کردن امید وار هستم که بدرد بقیه هم بخورد انشالله ….

 2. سجاد گفته:

  سلام دوستان عزیز
  تقریبا اکثر کامنت ها رو خوندم.مشکلاتی که دوستان برای کارهای مختلف میشمردند روتوی کارای جدیدی که چند ماهی هست شروع کردم و ازش راضی ام نمیبینم.خواستم از اونجایی که منم چند مدت پیش با جمعی از دوستانم سخت دنبال شروع ی کسب و کار مدرن و اشباع نشده میگشتم این کار جدیدم رو به شما دوستان با انگیزه معرفی کنم.
  خب این کار یک طرح تجاری هست که با نام بازاریابی شبکه ای چند سطحی ۵۹ سال در کشورهای اروپایی و حدود پنج سالی هم با تایید وزارت صنعت و معدن زیر نظر دولت مشغول به فعالیت است.
  که مزایایی مانند:
  ۱-ازادی مکان
  ۲-ازادی زمان
  ۳-صاحب و مالک کسب کاری هستی که شروع کردی
  ۴-شروع بدون سرمایه اولیه
  ۵-سود متناسب با میزان فعالیت
  ۶-شغل مناسب دانشجوها و افراد خانه دار و طرفداران دو شغله بودن
  در صورت تمایل برای اشنایی با این شغل و رفع هر گونه ابهام در این رابطه توسط ایمیلم با من در ارتباط باشید
  خوشحال میشم کمکتون کنم
  موفق باشید
  sajjadfathi6974@gmail.com

  • میثم گفته:

   با سلام
   دوستان توجه داشته باشید که بازاریابی شبکه ای یک دروغ بزرگ و فریب محضه.بیشتر شبیه داستان های تخیلی هست. از بیکاری و فقر مردم سوء استفاده میکنن بعدم با القای توهم مخ مردمو میزنن تا جیب خودشون رو پر کنن.
   همه میان چند ماه به امید سود های کلان جنس های گرون رو میخرن بعدشک که میفهمن گول خوردن کارو ول میکنن. ولی اون اجناس گرون که خریدن روی دستشون میمونه و سودشم که قبلا شرکتا کردن.
   پیروز باشید

 3. ستاره گفته:

  سلام و عرض احترام. ممنون بخاطر همه راهنمایی های مفید و جذابتون. سپاسگزارم از وقتی که برام گذاشتید. راستش چند سالی هست که ذهنم درگیر کسب و کار اینترنتی شده. حقیقت اینه که آشنایی کافی در مورد برخی خدمات دارم، از جمله (تایپ، ویراستاری، ترجمه، صفحه آرایی، حسابداری، عکاسی، تصویرگری، طراحی، پژوهش، مشاوره حقوقی، مشاوره پرستاری) ولی یک کتابخانه هم دارم که بالغ بر ۳۰۰ جلد کتابه. میخواستم بدونم چطوری میتونم از طریق اسکن این کتابها یه سایت کسب درآمد تاسیس کنم؟ اصلا امکانش هست؟ ممنون میشم در این خصوص راهنمایی بفرمایید. باز هم از وقتی که برام گذاشتید سپاسگزارم.

 4. سارا حلم زاده گفته:

  فکر نمی کنید یه مرحله مهم رو جا انداختید؟! ساخت محصول!!! چی رو بفروشیم؟!
  همش به حواشی پرداختید و آدم ها یادشون میره که ساخت محصولی که واقعا کار کنه خودش یه معضله!
  مهمه که چطور یه چیزی که به خوبی کار کنه و بشه بهش اعتماد کرد رو بسازیم. این مرحله کجای فرآیند شماست؟
  آفتابه لگن ۷ دست، شام و نهار هیچی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *