4.6
(26)

تا به حال 8 کتاب تالیف کرده‌ام و بیش از 20 کتاب را ترجمه کرده‌ام. برخی از این کتاب‌ها به چاپ‌ دهم رسیده است. تاکنون بیش از 150000 نسخه از کتاب‌هایم فروخته شده است. نکته جالب آن است که تقریبا هیچ‌کدام از این کتاب‌ها در فروشگاه‌های کتاب فروخته نشده است! روش‌های بسیار بهتری برای بازاریابی و فروش کتاب وجود دارد. این مقاله بخشی از دوره «کارخانه تولید اطلاعات» است. اگر ناشر یا نویسنده هستید و به نحوی با بازاریابی کتاب سروکار دارید با نکات کاربردی این مقاله، فروش کتاب‌های خود را افزایش دهید. البته نکات گفته شده بیشتر برای کتاب‌های تخصصی و آموزشی قابل استفاده است.

من معتقدم که بدترین جا برای فروش کتاب، کتاب‌فروشی است. در کتاب‌فروشی‌ها کتاب شما کنار صدها یا هزاران کتاب دیگر قرار می‌گیرد و به چشم نمی‌آید. همچنین احتمال پیدا شدن آن توسط علاقه‌مندان واقعی بسیار کم است. بهترین راه افزایش فروش کتاب، بازاریابی مستقیم است. برای بازاریابی مستقیم از ایده اسلایس رایگان پیتزا استفاده کنید!

 

ایده اسلایس رایگان پیتزا!

یکی از مهم‌ترین اصول در بازاریابی کتاب آن است که اغلب یک نکته جالب در کتاب باعث می‌شود مخاطب آن را بخرد. کسانی که به صورت حضوری کتاب می‌خرند کتاب را ورق می‌زنند. اگر اتفاقا به یک نکته جالب و جذاب برسند که توجهشان را جلب کند، کتاب را تهیه می‌کنند.

فروش کتاب و کلا محصولات آموزشی را به فروش پیتزا تشبیه می‌کنم. یکی از راحت‌ترین راه‌های فروش پیتزا آن است که با دادن یک قطعه رایگان پیتزا، افراد را علاقه‌مند کنیم، اشتهای آن‌ها را بیشتر کنیم تا جایی که حاضر شوند یک پیتزای کامل از ما بخرند. شما هم به عنوان نویسنده کتاب باید اسلایس‌هایی از پیتزا تهیه کنید و آن را به صورت رایگان در اینترنت و به صورت آفلاین منتشر کنید.

افراد بسیار کمی این فرصت را خواهند داشت تا به کتاب‌فروشی بروند و اتفاقا کتاب شما را ببیند، آن را ورق بزنند و اتفاقا به نکته جالب برخورد کنند و کتاب را بخرند! راه بسیار ساده‌تر آن است که خودتان کتاب‌های الکترونیکی کوچکی تهیه کنید و آن‌ها را در اینترنت به صورت رایگان منتشر کنید. همچنین می‌توانیم ویدیوها یا فایل‌های صوتی درست کنید و از آن‌ها برای بازاریابی کتاب استفاده کنید.

 

از ایده‌های زیر استفاده کنید

1. یک فصل کتاب را به کتاب الکترونیکی تبدیل کنید و در صفحه آخر آن فصل، اطلاعات کتاب کامل را اضافه کنید. بهتر است فصل اول کتاب را منتشر نکنید! فصل اول اغلب کتاب‌ها به نوعی مقدمه است و حاوی مطالب جذاب نیست؛ بنابراین به اندازه کافی اثرگذار نخواهد بود. بهترین فصل کتاب را منتشر کنید و به صورت رایگان در اختیار همه قرار بدهید. با توجه به تجربه شخصی‌ام، بهتر است جلد کتاب الکترونیکی جلد اصلی کتاب نباشد تا ابهام ایجاد نکند. یک جلد متفاوت طراحی کنید.

 

2. گزینه دیگر آن است که خلاصه کتاب را به صورت الکترونیکی منتشر کنید و در اختیار همه قرار دهید. بسیاری از نویسندگان نگران هستند که با ارائه رایگان بخش‌هایی از کتاب یا خلاصه کتاب، فروش کتاب کاهش خواهد یافت؛ ولی تجربه نشان داده که معمولا عکس این موضوع اتفاق می‌افتد. یعنی افراد موقع خرید کتاب وقتی احساس می‌کنند با کتاب و مطالب آن آشنا هستند، راحت‌تر آن را می‌خرند. یادتان نرود در انتهای این خلاصه کتاب، روش تهیه کتاب کامل را توضیح دهید. روش تهیه کتاب می‌تواند مراجعه به سایت شما یا ارسال عددی خاص به سامانه پیامکی‌تان باشد.

 

3. روش خلاقانه‌تر تهیه مطالب مکمل برای خوانندگان کتاب است. فرض کنید کتابی درباره آشپزی نوشته‌اید. در این روش یک کتاب الکترونیکی تهیه می‌کنید که چند دستور غذای دیگر در آن موجود است و ابتدای کتاب الکترونیکی می‌نویسید که این کتاب برای خوانندگان کتاب آشپزی من تهیه شده است. پس از خواندن آن کتاب، چند نکته مکمل را در این کتاب الکترونیکی یاد بگیرید. اگر مطالب این ایبوک جذاب باشد، شما خودتان را به خوبی به عنوان نویسنده کتاب معرفی کرده‌اید. بخشی از علاقه‌مندان سراغ کتاب اصلی شما می‌روند.

 

4. روش بعدی تهیه فیلم برای خریداران کتاب است! شما یک یا چند فیلم 5 دقیقه‌ای تهیه می‌کنید و آن‌ها را در سایت‌های ویدیویی منتشر می‌کنید. در این فیلم هیچ تبلیغی از کتاب خود نمی‌کنید! بلکه روی صحبتتان با خوانندگان کتاب است؛ مثلا می‌گویید: «سلام. ژان بقوسیان هستم. نویسنده کتاب شکستن مرزهای فروش. تشکر می‌کنم که کتاب مرا تهیه کرده و خوانده‌اید. می‌خواهم برای شما خواننده گرامی کتاب، نکات مهم را دوره کنم.» چنین فیلم‌هایی هم رضایت خریداران کتاب را بیشتر می‌کند و هم افراد جدید را ترغیب می‌کند سراغ کتاب شما بروند و آن را تهیه کنند، حتی می‌توانید روی جلد کتاب لینک این فیلم را بنویسید تا کسانی که کتاب را نمی‌خرند هم بتوانند فیلم را دانلود کنند.

 

5. اگر کتاب شما آموزشی است، می‌توانید یک پاورپوینت درست کنید که حاوی نکات مهم کتاب است و آن را در سایت‌های به اشتراگ گذاری پاورپوینت منتشر کنید.

 

6. روش دیگر تهیه یک فایل صوتی است که مطالب مفید کوتاهی از کتاب را توضیح می‌دهد. فایل‌هایی که مستقیما توسط نویسنده کتاب ضبط می‌شود مورد توجه بسیار بیشتری قرار می‌گیرد و باعث می‌شود مخاطبان به آن گوش فرا دهند و در صورت مناسب بودن محتوا به کتاب شما علاقه‌مند شوند.

 

این اسلایس‌های پیتزا را کجا منتشر کنیم؟

ساده‌ترین کار آن است که در گوگل عبارت «دانلود کتاب» را جست‌وجو کنید. وب‌سایت‌های زیادی را خواهید یافت که هزاران کتاب رایگان برای دانلود دارند. اغلب این سایت‌ها امکان آپلود کتاب را هم دارند. کتاب‌های الکترونیکی خود را در این سایت‌ها آپلود کنید. البته معمولا چند روز طول می‌کشد تا توسط مدیر وب‌سایت تایید شود و در سایت نمایش داده شود. اگر می‌خواهید کتاب الکترونیکی شما تایید شود تا جای ممکن تبلیغ نکنید. فقط در صفحه آخر در چند خط روش تهیه کتاب کامل را توضیح دهید.

تعداد صفحات کتاب الکترونیکی نباید خیلی زیاد باشد. اولین کتابی که نوشتم «شکستن مرزهای فروش» نام داشت. ابتدا یک کتاب الکترونیکی 30 صفحه‌ای تهیه و منتشر کردم و فروش کتاب را افزایش داد. بعد 92 صفحه را کتاب را به صورت رایگان در سایت گذاشتم و فروش کم‌تر شد! شما نباید آنقدر قطعات پیتزا ارائه کنید تا مخاطب کاملا سیر شود. مطالب کوتاه و جذاب که خواندنش کم‌تر از 10 دقیقه زمان بخواهد فروش را افزایش می‌دهد!

روش دیگر استفاده از رسانه‌های اجتماعی است. حتما می‌دانید که مدتی است که می‌توان در اینستاگرام فیلم‌های 60 ثانیه‌ای منتشر کرد. از این فرصت استفاده کنید و در بخش‌های یک دقیقه‌ای، درباره کتاب خود نکاتی را منتشر کنید. جملاتی از کتاب را به عنوان پست در اینستاگرام و تلگرام منتشر کنید. با کمک تلگرام پیام‌های صوتی ضبط کنید و برای دیگران ارسال کنید. کانال تلگرام درست کنید و مطالبی آموزشی درباره کتابتان منتشر کنید.

همچنین از رسانه‌های اجتماعی تخصصی‌تر مثل لینکدین استفاده کنید و با جست‌وجو افراد مرتبط را بیابید و مطالب مفید منتشر کنید.

نکته آخر اینکه به نظر من میزان فروش کتاب فقط به یک چیز بستگی دارد: انگیزه و تلاش نویسنده آن! هیچگاه به امید ناشر نباشید تا برایتان کاری انجام دهد. شما به تنهایی می‌توانید کاری کنید که کتاب شما پرفروش شود. هیچ‌گاه خودتان را فریب ندهید که چون مطالب کتاب خوب است دیر یا زود تمام دنیا خواهند فهمید. خودتان پیش‌قدم شوید و به تمام دنیا نشان دهید چه نویسنده توانمندی هستید و کتابتان چقدر ارزشمند است!

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 26

نویسنده: ژان بقوسیان - مجله موفقیت 327

منبع: مدیر سبز
دانلود PDF

19 دیدگاه برای “بازاریابی کتاب به روش اسلایس پیتزا

 1. کمال گفته:

  با سلام و احترام
  ممنون از مقاله خوب و مفید شما جناب بقوسیان . خدمت شما عارضم که
  استفاده از تلگرام و اینستاگرام که فرمودید را برای معرفی کتاب مناسب نمی بینم .
  با تشکر

 2. مهدی گفته:

  بسیار مطلب جالبی بود استاد . خیلی استفاده کردم. این روش به راستی می تواند فروش کتاب را به سطح بالایی برساند.
  با آرزوی موفقیت برای شما

 3. ماهان گفته:

  خیلی عالی بود. البته برای معرفی و فروش کتاب ها سوپر مارکت و هایپر مارکت ها بهترین مکان برای عرضه و فروش کتاب است. چون روز و شب تعداد خیلی زیادی از همه اقشار مردم به انجا مراجعه کرده و کتاب را می بینند.

 4. سعید گفته:

  با تشکر از مطالب عالی شما استاد بقوسیان عزیز. سوالی از شما دارم. به تازگی کتاب من چاپ و منتشر شده است. یکی از دوستان پیشنهاد داد که نسخه پی دی اف کتاب را در سایت خودم و سایتهایی مثل کتابراه برای فروش ارائه دهم البته امتیاز کامل کتاب متعلق به خودم است و از این نظر مشکلی وجود ندارد. آیا از نظر شما انجام اینکار درست است یا نه؟ در صورت انجام آیا تاثیری بر فروش کتاب اصلی خواهد داشت یا نه ؟ پیشاپیش از راهنمایی که می فرمایید سپاسگزارم

 5. حسن نخجوانی گفته:

  ژان شما از جمله افرادی است که به خوب توانسته ای میان موضوع و بکارگیری روشهای نوین آموزش مبتنی بر فناوری های ارتباطی بصورت عمومی به همراه رعایت اصول ارتباطی عمل کنی .
  برای شما بهترین ها را از خداوند خواهانم
  نخجوانی

 6. محمد گفته:

  من پیشنهاد می کنم کتاب های زیر رو بخونید
  ✅ دانلود کتاب نگاهی بر روش‌های بازاریابی – جلد اول

  ✅ لینک دانلود: https://www.ketabrah.ir/go/b46862/1315a0

  ✅ کتاب نگاهی بر روش‌های بازاریابی – جلد اول نوشته‌ی وحید استرابی و سید محمدحسین صدر طباطبایی، به شما مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ایده‌های بازاریابی را آموزش می‌دهد که منجر به تغییر تصور فرد نسبت به محصول و افزایش فروش شما خواهد شد.

  ✅ دانلود کتاب بازاریابی خیابانی – جلد اول

  ✅ لینک دانلود: https://www.ketabrah.ir/go/b46175/1315a0

  ✅ کتاب بازاریابی خیابانی – جلد اول نوشته‌ی سید محمدحسین صدر طباطبایی ، روش‌هایی موثر برای هدف قرار دادن مشتریان با کمترین هزینه برای پیاده‌سازی برنامه استراتژیک و خلاق بازاریابی یک شرکت یا بنگاه اقتصادی ارائه می‌دهد.

 7. محمد غلامی گفته:

  سلام و درود بر استاد بقوسیان گرامی،
  ممنونم از نکات و ایده های جالبی که برای فروش کتاب ارایه فرمودید. عالی بود.

 8. آتنا عباسی گفته:

  با عرض سلام
  ممنون بابت روش پیشنهادی اسلایس پیتزا. جسارتا من چند ساله که رمانی رو چاپ کردم ولی هنوز موفق به فروشش نشدم. رمان من کلا 3 فصله و اگه بخوام فصل اول رو رایگان منتشر کنم تقریبا معادل نصف کتابه. با این شرایط آیا توصیه می کنید که فصل اول رو رایگان منتشر کنم؟
  با تشکر

  • مدیر سبز گفته:

   سلام
   مطالب این مقاله بیشتر برای کتاب‌های آموزشی است. اگر کتاب شما رمان است شاید بهتر باشد مدام مطالبی حاشیه‌ای درباره رمان منتشر کنید.
   خاطراتی از زمان نوشتن رمان، دلیل انتخاب شخصیت‌ها، دلیل نام‌گذاری‌ها، مشکلات چاپ و …

   موفق باشید

 9. پویان حیدریان گفته:

  با درود
  وقت بخیر
  خسته نباشید. خیلی خیلی ممنون. عالی بود و بسیار کاربردی و فنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
کتاب مدرس مرجع

کتاب مدرس مرجع

چگونه بهترین مدرس حوزه خود باشیم و زندگی دیگران را متحول کنیم؟

20 درصد تخفیف

فقط 39،000 تومان