فهرست مقاله

4.6
(21)

یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای افزایش سریع فروش، استفاده از تبلیغاتی است که مخاطب را ترغیب می‌کند تا با شما تماس گرفته و محصولات یا خدمات شما را سفارش دهد. عنوان مهم‌ترین بخش یک تبلیغ چاپی و همین‌طور تبلیغات آنلاین در یک متن تبلیغات خلاقانه به‌ شمار می‌رود و برای موفقیت تبلیغ حیاتی است. 95 درصد افراد، فقط عنوان‌ها را می‌خوانند و اگر عنوان به اندازه کافی جذاب باشد، مطلب را می‌خوانند. وقتی روزنامه می‌خوانید، چه چیزی شما را به خواندن مقاله‌ای خاص ترغیب می‌کند؟ بله عنوان مقاله. در حقيقت خواندن روزنامه بررسی عناوین است و هرگاه به عنوان جالبی برسید، متن آن ‌را می‌خوانید.

هرگاه عنوانی به ذهنتان رسید با بررسی 10 معیار زیر می‌توانید تشخیص دهید که آیا عنوان مورد نظر مناسب است یا خیر. عنوان مناسب عنوانی است که حداقل چند مورد از ده مورد زیر در آن رعایت شده باشد.

ده معیار برای تشخیص مناسب بودن عنوان

1. آیا عنوان بزرگ‌ترین مشکل، نگرانی یا آرزوی مشتری را مورد هدف قرار داده است؟

عنوان نباید خسته‌کننده، کلیشه‌ای، گیج‌کننده یا خود‌محور باشد. یکی از نامناسب‌ترین عناوین، نوشتن نام شرکت یا کسب‌و‌کار به‌ جای عنوان است. به‌ یاد داشته باشید که هدف اصلی عنوان ایجاد جلب‌ توجه است تا مخاطب را به خواندن ادامه تبلیغ ترغیب کند. اغلب افراد در طراحی آگهی‌های مجله‌ها یا در نوشتن متن تبلیغاتی تراکت، نام کسب‌و‌کار خود را در محل عنوان قرار می‌دهند و درصد بالایی از خوانندگان را از دست می‌دهند.

در بررسی که بر 300 آگهی مجله‌های ایرانی انجام دادم، مشخص شد که در 71 درصد آگهی‌های مجله‌های ایرانی، به‌ جای عنوان نام کسب‌و‌کار نوشته شده است.

2. آیا از عناوین ابهام‌برانگیز، خنده‌دار و بامزه استفاده می‌کنید؟

اگر این‌طور است، عنوان را عوض کنید. بسیاری از مردم فکر مي‌کنند تبلیغات خلاقانه و خوب باید مردم را بخنداند یا هوشمندی طراح آن ‌را به نمایش بگذارد. تبلیغات رادیویی عملا به لطیفه‌های بی‌مزه تبدیل شده‌اند. عناوینی مانند «زنگ‌ها چه کسی را صدا مي‌کنند؟» شاید جالب باشد اما باعث فروش بیشتر نمی‌شود. عنوانی باعث فروش می‌شود که احساسات افراد را برانگیزاند و در آن‌ها انتظار دستیابی به محصول را ایجاد کند. یادتان نرود، هدف از تبلیغات فروش بیشتر است. عنوانی مانند «گامی دیگر در ارتقای صنعت» از عناوین نامناسب و مبهم است.

3. آیا عنوان از واژه‌های قدرتمند استفاده می‌کند؟

واژه‌های قدرتمند باعث افزایش فروش می‌شوند. سعی کنید حداقل یک واژه قدرتمند در عنوان خود استفاده کنید. واژه‌های قدرتمند باعث جلب‌ توجه می‌شوند و احتمال خوانده شدن آگهی و همچنین فروش را افزایش می‌دهند. یکی از راه‌های نوشتن جملات تاثیرگذار در تبلیغات خلاقانه استفاده از واژه‌های قدرتمند است.

4. آیا عنوان مشتری را مخاطب ساخته است یا بسیار کلی است؟

سعی کنید با عنوان، بازار هدف مورد نظر خود را جدا کنید. همان‌طور که در یک جمعیت با صدا زدن دوست خود، او را از دیگران جدا می‌کنید، در خواننده این احساس را ایجاد کنید که تبلیغ دقیقا برای او نوشته شده است.
به‌ عنوان مثال: چگونه هر مرد 50 تا 65 ساله می‌تواند از این روش جدید برای بهبود کمردرد خود استفاده کند؟
عنوانی مانند «یک فرصت استثنایی» بسیار کلی است و گروه خاصی را مورد هدف قرار نمی‌دهد.

بنابراین در نوشتن متن تبلیغات خلاقانه برای جذب مشتری می‌توانید روی گروه خاصی تمرکز کنید.

5. آیا شکل‌بندی عنوان مناسب است؟

منظور از شکل‌بندی همان ظاهر گرافیکی عنوان است. از فونت‌های بزرگ استفاده کنید و سعی کنید عنوان یک خط را پر کند. از رنگ‌های معکوس استفاده نکنید. متن سفید را بر زمینه مشکی قرار ندهید. البته، بسیاری از سازندگان تبلیغات برای جلب‌ توجه این‌ کار را انجام می‌دهند؛ اما سال‌ها بررسی نشان داده که این‌ کار میزان پاسخ به آگهی را کم‌تر می‌کند.

6. آیا عنوان، علایق شخصی خواننده را تحریک می‌کند؟

تمام چیزی که خواننده به آن فکر می‌کند آن است که آگهی چه سودی برایش دارد. خوانندگان به سابقه کاری، نام شرکت شما و چیزهای دیگر اهمیت نمی‌دهند، مگر آنکه احساس کنند در تبلیغ شما سودی برای آن‌ها وجود دارد. آن‌ها می‌خواهند بدانند که اگر محصول شما را بخرند چه چیزی را به‌ دست می‌آورند. مردم به‌ دنبال علایق، عشق، غرور، تحسین و زیبایی هستند. یکی از این موارد را مورد هدف قرار دهید.

7. آیا عنوان کاملا واضح و شفاف است؟

اگر از عناوین گیج‌کننده و ابهام‌برانگیز استفاده کنید، بخشی از خوانندگان را از دست خواهید داد. عنوان باید به ‌سادگی و به ‌راحتی خواننده را به ادامه آگهی هدایت کند و جای حدس و گمان باقی نگذارد؛ به‌ عنوان مثال، عنوان «یک لحظه استثنایی» مشخص نمی‌کند آگهی در مورد چیست. این آگهی یک عطر بود که در مجله‌ای چاپ شده بود. البته هدف این تبلیغ افزایش فروش نبود، بلکه برندسازی مورد نظر سازنده بود.

8. آیا عنوان ویژه و دقیق است؟

دقیق بودن عنوان باعث اعتبار آن می‌شود. مردم آنقدر دروغ شنیده‌اند که به تبلیغات کاملا بدبین هستند و ادعایی جدید را به‌ سختی باور می‌کنند.

فردی به‌ نام ست گادین کتابی با نام «تمامی بازاریابان دروغ‌گو هستند» نوشته است و در آن توضیح می‌دهد که پیش‌فرض بسیاری از خریداران آن است که فروشنده دروغ‌گو است. اگر به کلی‌گویی و ادعاهای بزرگ بپردازیم، به خریدار کمک می‌کنیم تا از خرید منصرف شود.

9. آیا برای تهیه عنوان وقت کافی اختصاص داده‌اید؟

معمولا انتخاب عنوان به وقت زیادی نیاز دارد و به اندازه تمامی بخش‌های دیگر آگهی اهمیت دارد. بسیاری از سازندگان تبلیغات خود را مقید می‌سازند که مثلا حداقل 100 عنوان بنویسند و سپس یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. یادتان باشد اگر عنوان مناسب نباشد، فرقی نمی‌کند بقیه آگهی چگونه باشد.

10. آیا عنوان باورکردنی است؟

ادعاهایی که خواننده را عصبی می‌کند، باعث از بین رفتن فروش می‌شود. شخصی ادعا داشت می‌تواند درآمد هر حسابدار را در مدت سی روز سه برابر کند. این ادعا باورکردنی نیست. اگر ادعاهایی این چنین دارید، آن ‌را در عنوان جای ندهید، بلکه در بخش نظرات مشتریان بنویسید.

16 راه برای ساخت عناوین جذاب در متن تبلیغات خلاقانه

1. سرعت دستیابی به نتیجه را با آمار و ارقام بیان کنید

برای مردم سرعت اهمیت زیادی دارد، در خریدهای پستی مردم ترجیح می‌دهند از فردی خرید کنند که کالا را زودتر به‌دستشان می‌رساند. همچنین دوست دارند با استفاده از محصول، در کم‌ترین زمان به نتیجه مورد نظر برسند. اگر بهترین قرص‌های لاغری را بفروشید اما زمان تاثیر آن‌ها یک سال باشد، به احتمال زیاد شکست خواهید خورد. مثالی از عنوان مناسب: «ببینید چگونه دکتر فرضی، ترس از ارتفاع شما را در پانزده دقیقه درمان می‌کند.»

2. میزان نتایج را با عدد بیان کنید

در عنوان، از مقادیر نامفهوم مانند خیلی، به مقدار قابل‌ توجه، سریع و … استفاده نکنید مگر آنکه آن‌ها را با مقداری واقعی همراه سازید.
مثال: روشی برای لاغری سریع، در شش هفته گذشته، هشت کیلو وزن کم کردم.

۳. نتایج خود را با نتایج رقبا مقایسه کنید

مثال: یک سایت معمولی در ماه به‌ طور متوسط 48 هزار تومان درآمد کسب می‌کند. درآمد اعضای سایت ما، 230 هزار تومان در ماه است. آیا می‌خواهید دلیل آن‌ را بدانید؟

4. به‌ تصویر کشیدن نتیجه

مثال: من روش‌های بازاریابی مختلفی را امتحان کردم و نتیجه‌ای نگرفتم تا سرانجام این روش را امتحان کردم، در هفته اول 820 هزار تومان سود کردم.

5. نتایج را با افراد آشنا و سرشناس مرتبط سازید

تاثیر جمع و افراد سرشناس بر تصمیم‌گیری‌های خرید غیرقابل‌ انکار است. شما اگر بدانید تمامی دوستان شما از ژل موی خاصی استفاده می‌کنند، ترغیب می‌شوید همان خرید را انجام  دهید؛ بنابراین یکی از راه‌های نوشتن جملات تاثیرگذار در تبلیغات خلاقانه استفاده از اثر جمع است.

مثال: وقتی دریافتم هنرپیشه معروف از ژل موی … استفاده می‌کند، نظرم کاملا عوض شد.

6. نتیجه را به سوال تبدیل کنید

مثال: آیا می‌خواهید در سه ماه به مکالمه با افراد انگلیسی زبان بپردازید؟

7. اطلاعات مفیدی را برای دستیابی به نتایج بیان کنید

دادن اطلاعات رایگان و با ارزش، از بهترین روش‌ها برای جذب مخاطب است. مثال: دانلود کتاب الکترونیکی رایگان هفت قدم برای رسیدن به وزن ایده‌آل.

8. داستانی از موفقیت شخصی بگویید

مغز انسان اغلب اطلاعات را به صورت تصویر و داستان ذخیره می‌کند. برای همین است که مردم علاقه فراوانی به داستان دارند و بسیاری از مطالب آموزشی در قالب داستان ارائه می‌شود.

مثال: چگونه توانستم در کم‌تر از یک ماه هزار جلد از کتابم را بفروشم.

9. نتیجه را به‌ صورت قبل از… و بعد از… بیان کنید

مثال: قبل از استفاده از دستگاه بدن‌سازی انواع رژیم‌ها را امتحان کردم؛ اما بعد از آن با تلاشی کم‌تر به وزن مناسب رسیدم و توانستم در یک ماه 5 کیلو وزن کم کنم.

10. بر جدید بودن تاکید کنید

مردم به‌ دنبال چیزهای قدیمی و تکراری نیستند. آن‌ها به‌ دنبال موارد جدید هستند. برای واضح‌تر شدن مطلب لطفا این دو عنوان را با هم مقایسه کنید:

1. روشی برای افزایش حافظه در 3 روز

2. روشی کاملا جدید برای افزایش حافظه در 3 روز

تاثیر عنوان دوم بسیار بیشتر از عنوان اول است؛ زیرا در عنوان دوم بر جدید بودن تاکید شده است.

11. بر پیشنهاد فروش منحصر‌به‌فردتان تاکید کنید

مثال: دوره آموزش شنا، در سه هفته با فیلم آموزشی رایگان

12. مشتری را به مبارزه بطلبید

مثال: من با روش‌های قانونی توانستم مالیات خود را به نصف کاهش دهم، شما چطور؟

13. طرز فکر مشتری را زیر سوال ببرید

البته این روش همیشه کارساز نیست و باید با احتیاط استفاده شود؛ زیرا مردم معمولا علاقه‌ای به تغییر دیدگاه خود درباره یک محصول ندارند.

مثال: مشکل بسیاری از کارآفرینان نداشتن سرمایه نیست؛ بلکه نداشتن پشتکار کافی است.

14. به خواننده هشدار دهید

خانم مایا بوردو در پنجمین کنفرانس بازاریابی سخنرانی داشتند و در تحقیقاتی که بر تبلیغات عدم استفاده از دخانیات انجام داده بودند مشخص شده بود که هشدار تاثیر بسیار قوی‌تری نسبت به ترغیب و تشویق دارد؛ ولی این‌گونه تبلیغات معمولا اثرگذاری کوتاه‌مدتی دارند و خیلی زود برای مخاطبان عادی می‌شوند. مثال: با تبلیغات نادرست، پول خود را دور نریزید.

15. واقعیتی حیرت‌آور ذکر کنید و آن‌ را به سود تبدیل کنید

مثال1: یک عروسک هزار تومانی با قیمت هفتاد هزار تومان به‌ فروش رسید.

مثال 2: میز کارم را مرتب کردم، روزی 45 دقیقه وقت بیشتر داشتم!

16. یک سوال چندگزینه‌ای مطرح کنید

مردم علاقه فراوانی به سوالات چندگزینه‌ای و حل مساله، جدول و موارد مشابه دارند؛ بنابراین اگر در عنوان از این موارد استفاده کنید معمولا جذابیت تبلیغ بیشتر می‌شود و توجه را به‌ خود جلب می‌کند.

مثال: آیا شما هم در خرید خانه این اشتباهات را تکرار می‌کنید؟

 

برای آموزش بیشتر در زمینه تبلیغات خلاقانه لطفا به صفحه زیر بروید.

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 21

نویسنده: ژان بقوسیان - مجله موفقیت 267

منبع: مدیر سبز
دانلود PDF

20 دیدگاه برای “نوشتن عنوان‌های جذاب برای تبلیغات

 1. [email protected] گفته:

  با سلام خدمت شما

  ابتدا می خوام از سایت خوبتون تشکر کنم ، با اجازتون چند مورد مطلب بود گفتم با شما نیز در میان بزارمشون
  اول در متونی که می خوندم متاسفانه اشتباهات تایپی کمی زیاد به چشم می خورد
  دوم اینکه ای کاش هر مطلبی که منتشر می کنید بصورت منظم و دوره ای باشد بطوریکه خواننده در مراجعات بعدی بتواند براحتی ادامه مطالب را پیگیری کند
  سوم لطفا در مطالبتون از مثال بیشتر استفاده کنید
  در آخر نیز از دوست عزیزم آقای یاسین اسفندیار تشکر می کنم که من رو با این سایت مفید آشنا کردن

 2. آرمین گفته:

  درود بر ژان بقوسیان عزیز و تیم مدیر سبز … مثل همیشه مقاله ها، فایل ها و محصولات عالی هستند.

  کسب و کارهای زیادی با کمک محصولات شما رشد کردند و مصداق عملی تمام مطالبی که مطرح میکنید در سایت خودتون به وضوح قابل مشاهده است.

  از اینکه اینقدر حرفه ای تلاش میکنید و اینقدر سخاوتمندانه منتشر میکنید سپاسگزارم.

  امیدوارم به لطف خدا هر روز موفق تر باشید…

 3. [email protected] گفته:

  جناب آقای بقوسیان گرانقدر از لطف شما و تیم مدیر سبز برای ارائه ی این مطالب بسیار ممنونم. موفقیت هاتون روز افزون

 4. وحید ابوترابی گفته:

  با سلام خدمت جناب ژان بقوسیان و همکاران محترمشان .
  قبل از هر چیز از سایت بسیار مفیدتون تشکر میکنم و برایتان آرزوی موفقیت روزافزون دارم .
  مطلبی برای من عجیب و سوال برانگیز شده ؛ من محصول ” بازاریابی با اینستاگرام ” رو خریداری کردم و بر روی آیپدم نصب کردم ولی برای نصب روی لپ تاپ باید دوباره برنامه را دانلود کنم ؛ اما برخلاف سایتهای دیگه سیستم شما این اجازه را به من که با نام کاربری خودم وارد شدم و یکبار پول آنرا پرداخت کردم ؛ نمیده و مجدد مرا به صفحه پرداخت هدایت میکنه !
  لطفا” رسیدگی فرمایید .
  با آرزوی بهترینها برای شما .

  • مدیر سبز گفته:

   سلام
   شما کافی است در منوی بالای صفحه حساب کاربری و سپس سفارشات من را انتخاب کنید تا محصول خریداری شده را مجددا دانلود کنید.

   موفق باشید

 5. حسین حیاتی گفته:

  اگر توصیه ها صریح تر باشند تصمیم کیری و عملکرد میتواند قاطعانه تر انجام بگیرد از قبیل__مشتریان بدنبال سابقه کاری و نام شرکت شما نیستند بلکه بدنبال علاقمندیهای خود _عشق خود _ زیبایی و تحسین و پرستیژ اجتمایی خود هستند و…….

 6. Edy گفته:

  با تشکر عالی بود
  لطفا از متن های تبلیغاتی به صورت نمونه قرار بدید وتحلیل کنید

 7. علیرضا ابراهیمیان گفته:

  مرسی از مدیر سبز و اقای بقوسیان استفاده کردیم
  ممنونم

 8. حسین سلیمانی گفته:

  سلام و درود،
  با تشکر از مقاله مفدیتان

  در پناه حق

  با احترام / سلیمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
کتاب بازاریابی عصبی

کتاب بازاریابی عصبی

23 ترفند جدید برای افزایش فروش با شناخت عملکرد مغز

20 درصد تخفیف

فقط 39،000 تومان