گام‌های عملی برای دست‌یابی به رویاهایتان
4.5
(4)

رویای شما چیست؟ آیا توانسته‌اید به آن تحقق بخشید؟ آیا برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید؟ آیا برای تحقق رویایتان، روش خاصی را در نظر گرفته‌اید؟ آیا هنوز هم دنبال روش مناسبی می‌گردید؟ شاید هم منتظر هستید دیگران روشی را پیش پایتان بگذارند؟
خیلی از افراد برای خودشان رویایی دارند. بعضی از این افراد، رویاهایشان را با عشق و علاقه توصیف می‌کنند؛ اما عده‌ای دوست ندارند درباره‌ آن‌ حرف بزنند. ظاهرا این افراد از بیان رویاهایشان خجالت می‌کشند. آن‌ها می‌ترسند مبادا دیگران حرف‌هایشان را مسخره کنند.
انسان‌ها وقتی رویایی ندارند، غمگین و ناراحت هستند. آن‌هایی هم که باوجود داشتن رویا، روشی برای تحقق آن ندارند، چنین احساسی دارند. رویاها هیچ‌گونه قدرت جادویی ندارند. نباید منتظر باشید که رویایتان خودبه‌خود تحقق یابد. باید برای تحقق آن تلاش کنید و روشی را برگزینید که راه درست را به شما نشان دهد و شما را به مقصد نهایی برساند.

تمام موقعیت‌های خود را مشخص کنید

فرایند تلاش برای تحقق یک رویا مانند این است که بخواهید به کمک GPS به یک مقصد برسید. اگر این دستگاه بداند کجا هستید و می‌خواهید به کدام نقطه برسید، از موقعیت شما و مقصدتان نقشه‌ای ارائه می‌دهد. مارک تواین می‌گوید: «برای رسیدن به هدف باید شروع کرد. برای شروع کردن باید کارهای پیچیده و دشوار را به چند کار آسان و کوچک تبدیل کرد. آنگاه برای انجام اولین کار آماده شد.»
هنگامی‌که می‌خواهیم برای تحقق رویایمان برنامه‌ریزی کنیم، ابتدا باید چند موقعیت را مشخص کنیم:

 

1. موقعیتتان در حال حاضر

ابتدا از خود بپرسید در حال حاضر کجا هستید؟ (نه اینکه دوست داشتید کجا باشید یا دوست دارید به کجا برسید). باید در تعیین این موقعیت صادق باشید. اگر نسبت به موقعیت فعلی واقع‌بین نباشیم موفقیت غیرممکن است.

 

 2. موقعیتتان در آینده

در مرحله بعد مقصدتان را مشخص کنید. برای تعیین مقصد، این سوال را از خود بپرسید: هنگامی‌که رویایم تحقق یابد، چه می‌شود؟ موقعیت آینده مسیر درست را نشان می‌دهد و در ما انگیزه ایجاد می‌کند.

 

3. موقعیت‌هایی که بین حال و آینده قرار دارند

سپس این سوال را از خود بپرسید: برای آنکه از موقعیت فعلی به موقعیت آینده‌ام برسم، چه مراحلی را باید طی کنم؟ برای این کار باید مجموعه‌ای از اهداف کوچک را در نظر بگیرید. اهداف مشخص و واقعی که در این مسیر برای خود تعیین می‌کنید، چگونگی رسیدن به مقصد نهایی را به شما نشان می‌دهند.
اما هنگامی‌که مراحل خاصی را برای رسیدن به مقصد تعیین کردید، انتظار نداشته باشید این مراحل به‌سرعت و آسانی طی شوند. برنامه شما واضح و قابل‌فهم است اما زندگی و دنبال کردن رویاها پیچیده است. داشتن رویا، دانستن موقعیت‌ها و برنامه‌ریزی دقیق مراحل رسیدن به هدف کافی نیست شما باید کارهای دیگری را هم انجام دهید.

 

در انجام کارها دقت کنید

تفاوت میان رویا و افکار پوچ، کارهایی است که روزانه و به‌‌طور منظم انجام می‌دهید. جان راسکین می‌گوید: «آنچه فکر می‌کنیم، می‌دانیم و باور داریم، نقش ناچیزی در تعیین نتیجه دارد. نتیجه اصلی را کارهایی که انجام می‌دهیم تعیین می‌کند.» برای آنکه به رویایتان تحقق بخشید، باید…

 

1. کاری انجام دهید

باید با انجام کاری این فرایند را آغاز کنید. همه انسان‌ها افکار، ایده‌ها و اهداف خوب و ارزشمندی دارند؛ اما عده کمی از آن‌ها می‌توانند این دارایی‌ها را در عمل نشان داده و به نمایش بگذارند.
در ابتدا فقط باید حرکت کنید. انجام کارهای مختلف را امتحان کنید. اگر هم نمی‌دانید دقیقا باید چه‌کاری انجام دهید، نباید دست روی دست بگذارید و هیچ‌کاری نکنید.

 

2. امروز کاری را در ارتباط با رویایتان انجام دهید

ما همیشه تظاهر به زندگی کردن می‌کنیم. ما منتظر هستیم شرایط تغییر کند، زمانمان بیشتر شود، کم‌تر خسته شویم و اوضاع بر وفق مرادمان پیش برود. اگر می‌خواهید به رویایتان تحقق ببخشید نباید این‌گونه باشید. باید همین امروز کاری را انجام دهید که شما را به رویایتان نزدیک‌تر می‌کند. اگر به ورزش خاصی علاقه دارید، به محل تمرین آن بروید. اگر به تجارت علاقه دارید در همین مسیر پیش بروید.
امروز با انجام چه‌کاری می‌توانید به رویایتان یک گام نزدیک‌تر شوید؟ شما نمی‌توانید به یک‌باره به رویایتان دست‌‌یابید. شما باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید و تنها زمانی که برای طی این مراحل در اختیار دارید، امروز است.

هر تردید و دودلی، تاخیر و تعلل‌های خاص خود را به دنبال دارد.
هر روز در حسرت روزهای ازدست‌رفته، بیهوده تلف می‌شود.
انجام هر کاری را که می‌توانید یا فکر می‌کنید که می‌توانید، شروع کنید.

 

3. هر روز کاری را در ارتباط با رویایتان انجام دهید

حتما خوانده یا شنیده‌اید افرادی که به موفقیت‌های بزرگی دست‌یافته‌اند یا معلولانی که مدال طلای المپیک را به گردن می‌آویزند. علت پیروزی این افراد این است که استقامت و پشتکار هدفمند دارند. رمز موفقیت شما در برنامه‌ریزی امروزتان نهفته است. اگر هر روز یک کار مثبت انجام دهید، زودتر می‌توانید به رویایتان برسید.

 

از تمامی امکانات استفاده کنید

هر چه در مسیر تحقق رویا‌، امکانات بیشتری وجود داشته باشد، شانس موفقیت بیشتر می‌شود. شاید رویای شما تالیف یک کتاب، مدال طلای المپیک با تاسیس یک شرکت بزرگ باشد. رویایتان هر چه که هست به امکانات نیاز دارید. چه امکاناتی در اختیار دارید؟ به چه مکان‌هایی دسترسی دارید؟ چه کسی می‌تواند به شما کمک کند؟ از این موارد فهرستی تهیه کنید. یکی از بهترین امکانات داشتن همراهان و یک گروه موفق است.

 

انجام کارهای غیرضروری را از برنامه روزانه خود حذف کنید

برای تحقق رویاهای بزرگ باید بهای زیادی را نیز پرداخت کرد. باید از انجام برخی از کارها دست بردارید. سخت‌ترین کار این نیست که از انجام کارهایی که به شما آسیب می‌رساند، دوری کنید، بلکه انجام ندادن کارهای درستی که آن‌ها را دوست دارید اما به شما کمکی نمی‌کند، دشوار است. حذف کارهای غیرضروری از برنامه روزانه کمی دشوار است، اما ارزش دارد.
علت ناکامی بیشتر افراد در تحقق رویایشان این نیست که مشکلی حل نشدنی بر سر راهشان قرار می‌گیرد، بلکه به این خاطر است که انرژی‌شان را در انجام بسیاری از کارهای دیگر صرف کرده‌اند. برای تحقق رویایتان باید انجام کارهایی را که به شما کمکی نمی‌کنند، متوقف کنید.

 

منتظر مشکلات باشید و آن‌ها را با آغوش باز بپذیرید

مسیر تحقق هر رویا پر از مشکلات و چالش است، پس انتظار آن‌ها را داشته باشید. برای رویارویی با آن‌ها آماده باشید. همه افراد دررسیدن به رویاهایشان، شکست را تجربه می‌کنند؛ اما برای دست‌یابی به موفقیت، باید بر مشکلات غلبه کنید. وقتی شکست می‌خورید آن را با آغوش باز بپذیرید، تمام ابعاد آن را بسنجید و از آن درس بیاموزید.
رویاها به‌آسانی و به‌سرعت به دست نمی‌آیند، بین حرف و عمل کفش‌های زیادی هست که باید پاره شود.

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 4

تهیه مطلب: آذر جوزی برگرفته از نوشته جان سی، مکسول

منبع: مدیر سبز
دانلود PDF

8 دیدگاه برای “گام‌های عملی برای دست‌یابی به رویاهایتان

 1. ياسين اسفنديار گفته:

  سلام
  مقاله تاثير گذاري بود و خيلي انرژي مثبت گرفتم از اين مقاله
  كتابهاي آقاي مكسول رو خوندم. از همين سايت هم خريداري كرده ام.
  اگر اين مقاله را از كتاب هاي ايشان برداشت كرده ايد . نام كتاب را ذكر كنيد

 2. حسن باقریان گفته:

  سلام
  امیدوارم این پیام را خود جناب بقوسیان هم بخوانند
  من حدود پنج سال است که با مدیر سبز آشنا هستم
  و بسیاری از ایده هایی که داشته و دارم همچنین کارهایی که انجام می دهم و داده ام
  الهام گرفته از آموزشهای جناب بقوسیان است.
  امیدوارم در تمامی مراحل زندگی و کاری عالی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
کتاب افزایش عملکرد

کتاب افزایش عملکرد

انجام کارهای یک هفته در یک روز با افزایش عملکرد شخصی

90.000 تومان

فقط 63،000 تومان