اسراری که دانشکده کسب‌وکار آموزش نمی‌دهد

ریچارد برانسون، رئیس گروه ویرجین (Virgin Group) است. در ابتدای کارش در سال ۱۹۷۰ وی یک فروشگاه کوچک به نام (virgin record) به راه انداخت. این در حالی بود که چند سال قبل از دبیرستان اخراج شده بود و تنها تجربه کسب‌وکار وی پیش از آن راه‌اندازی یک مجله شخصی بود.

سرمایه برانسون ۵٫۱ میلیارد دلار است و رئیس گروه ویرجینی است که متشکل از ۴۰۰ شرکت در سراسر جهان است. تنها هشت فقره از این شرکت‌ها بیش از یک میلیارد دلار در سال درآمد دارند.
در طول ۴۰ سال گذشته، برانسون تنها از طریق آزمون و خطا رموز کسب‌وکار را یاد گرفته است تا دریابد چگونه به ساخت یک امپراتوری از شرکت‌های نوآورانه باید ادامه دهد.

وی در کتاب ۲۰۱۲ خود  «مانند یک تازه‌کار: اسراری که در دانشکده کسب‌وکار به شما آموزش نمی‌دهند» پنج رمز موفقیت خود را برای شروع یک کسب‌وکار معرفی می‌کند.

 

1. اگر از کاری که انجام می‌دهید لذت نمی‌برید آن را رها کنید

زمانی که من شرکت خود را در زیرزمین در غرب لندن به راه انداختم، هیچ طرح بزرگ یا استراتژی وجود نداشت. من قصدی برای ساخت یک امپراتوری کسب‌وکار نداشتم. من خیلی ساده به دنبال چیزی بودم که مردم با استفاده از آن لذت ببرند و در پایان روز از اینکه عایدی به حد کافی برای پرداختن قبوض بود شکرگزار بودم.

 

2. خلاق باشید، چیزی متفاوت ایجاد کنید

از لحظه‌ای که تصمیم گرفت تا شرکت خود را در سال ۱۹۷۰ ثبت کند، برانسون همواره درصدد آن بوده که یک گام از همه جلوتر باشد. او می‌نویسد که ویرجین آتلانتیک را در سال ۱۹۸۴ به عنوان یک شرکت هواپیمایی ثبت کرد با این ایده خلاق که سرویس بسیار متفاوتی به مشتری بدهد. ایده‌ای که در آن زمان انقلابی بود. هم‌اکنون نیز وی به دنبال تاسیس ویرجین کهکشانی به عنوان اولین شرکت ارائه‌دهنده امکان سفر به فضا است.

 

3. غرور سازمانی اثر شگفت‌انگیزی دارد

وی می‌نویسد:‌ «برای من هیچ چیز غمناک‌تر از شنیدن این نیست که کسی از محیطی که در آن کار می‌کند شرمنده باشد».

صاحبان کسب‌وکار موفق باید تشخیص دهند که کارکنان آن‌ها با ارزش‌ترین دارایی آن‌ها هستند و مدیران باید قدردان آن‌ها باشند به گونه‌ای که کارمندان این موضوع را حس کنند. کارکنان در این شرایط نه تنها سخت‌تر کار می‌کنند، بلکه با جلوگیری از استخدام کارکنان بیشتر به شرکت کمک می‌‌کنند.

 

4. رهبری با گوش دادن

برانسون می‌گوید: مدیران بزرگ تشخیص می‌دهند که آن‌ها تمام پاسخ‌ها را ندارند و به ایجاد تیم‌هایی برای کمک به رشد شرکت مبادرت می‌کنند. «مطمئنا، شما باید موضع خود را لحاظ کنید؛ اما هیچ‌گاه نمی‌توان دیدگاه‌های خود را بدون بحث و درجه‌ای از اجماع به دیگران تحمیل کنید.» او همچنین می‌گوید که بهترین رهبران سریع به ستایش کار خوب می‌پردازند که ترغیب‌کننده کارکنان برای طرح بهترین ایده‌ها است.

 

5. در دسترس باشید

بنیان‌گذاران شرکت‌ها نباید خود را از آشنایی با کارکنان خود محروم کنند، چه آن‌ها که در حال اجرا و راه‌اندازی یک کسب‌وکار هستند یا آن‌ها که صاحب یک امپراتوری چند میلیارد دلاری شرکت‌های بزرگ هستند. آن‌ها باید کانال‌های ارتباطی خود با مدیران پایین‌دستی و همچنین کارکنان سطح پایین را باز نگهدارند.

سه اصل انگیزش کارکنان

برانسون می‌گوید او همواره یک نوت‌بوک کوچک را با خود حمل می‌کند و هر زمان که در تعامل با کارکنان ویرجین است یادداشت بر می‌دارد؛ همچنین هنگامی که در حال پرواز با هواپیمایی ویرجین است؛ دوست دارد از مسافران درخواست کند تا در مورد تجربه خود از خطوط هوایی وی بگویند.

نویسنده: eranico.com
منبع: مدیر سبز

دانلود PDF این مقاله
0/5 ( 0 نظر )

۲ دیدگاه برای “اسراری که دانشکده کسب‌وکار آموزش نمی‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود
close-link

دانلود
close-link