مقالات >  تبليغات

چگونه تبلیغات پرفروش بسازیم؟


خانه کارآفرینان - ژان بقوسیان

اشاره:
بسیاری از شرکتها ، برای معرفی خود و محصولاتشان از تبلیغات چاپی در مجلات و روزنامه ها استفاده می کنند. پس از مدتی مشاهده می کنند که فروش ، تفاوت چندانی نمی کند.

 

بسیاری از شرکتها ، برای معرفی خود و محصولاتشان از تبلیغات چاپی در مجلات و روزنامه ها استفاده می کنند. پس از مدتی مشاهده می کنند که فروش ، تفاوت چندانی نمی کند. سپس به این نتیجه می رسند که تبلیغات ، روش مناسبی برای افزایش فروش نیست. ولی مشکل اصلی ، نوع تبلیغی است که آنها استفاده می کنند. طراحی تبلیغات چاپی ، اصول مشخصی دارد که در صورت عدم رعایت آنها نمی توان انتظار فروش مناسبی را داشت.آگهی چاپی خود می تواند هدفهای متفاوتی داشته باشد مثلا معرفی محصول، معرفی شرکت ، یا فروش مستقیم کالا. فرض کنیم هدف آگهی ، فروش مستقیم کالا باشد. بیایید نگاهی کوتاه به اصول مهم برای ساخت اینگونه تبلیغات بیندازیم.

هر سازنده تبلیغات حرفه ای ، قبل از شروع  کار ،نیاز به انجام تحقیقات دارد. در این تحقیقات محصولات مشابهی را که توسط رقیبان ارائه می شوند ، بدقت بررسی کنید و مزایا و معایب آنها را مشخص کنید. سپس مزیت منحصر به فرد کالای خود را ، نسبت به رقیبان بیابید. این مزیت شاید واقعا منحصر بفرد نباشد ولی مهم آن است که شما

اولین نفری باشید که آنرا در تبلیغات خود ذکر می کنید. یک شرکت سازنده سس گوجه فرنگی در آمریکا ، در تبلیغات خود ذکر می کرد که در تهیه سس ، از گوجه هایی استفاده می کنند که پوست آنها کاملا جدا شده اند و بنابرین سس حاصل خوشرنگ تر و خوشمزه تر است. در همان زمان ، غالب سازندگان سس نیز همین کار را انجام می دادند ، ولی این شرکت با ذکر این مطلب در تبلیغات ، از رقیبان پیشی گرفت.

اولین و مهمترین بخش یک تبلیغ عنوان آن است. هدف عنوان آن است که توجه خواننده را بخود جلب کند و او را وادار به خواندن ادامه تبلیغ کند. متاسفانه بسیاری از آگهی های چاپ شده در مجلات ایرانی یا عنوان ندارند و یا طراح ، نام شرکت را با حروف بزرگ نوشته و آنرا بجای عنوان قرار داده است! برای ساخت عنوان از چندین روش می توانیم استفاده کنیم که هرکدام را بهمراه یک مثال ذکر می کنیم.

ذکر یک واقعیت: استفاده از بانکداری الکترونیکی در 12 ماه اخیر 57 درصد افزایش داشته است.
ایجاد محبوبیت: سونی می گوید 5 میلیون نفر پلی استیشن 3 را خواهند خرید حتی اگر بازی نداشته باشند.
برانگیختن بحث: افرادی که بعلت داروهای تجویز شده می میرند بیش ازکاربران داروهای غیرقانونی هستند. با این راهنما نیازی به داروساز بودن نیست تا زنده بمانید.
استفاده ازواژه چگونه: چگونه در بورس شرکت کنیم بدون آنکه حتی یک ریال از دست بدهیم؟ آیا 5 اخطار مهم برای فروش بورس را تشخیص می دهید؟
ساخت تصویر ذهنی: 4 چیز در خانه که از توالت شما کثیف تر و آلوده تر هستند.
خطاب مستقیم: با رزومه کاری خود، دیگران را در 30 ثانیه تحت تاثیر قرار دهید.
متعجب ساختن: 80 درصد نامه های هرز از طرف 10 نفر توزیع می شود.
پیشنهاد فروش منحصر به فرد: راهی برای فروشندگان تنبل تا بتوانند روزی 1000 بیننده جذب کنند.جرات استفاده از این روش انحصاری را داشته باشید.
استعاره: شیب لغزان روغن. غالب افراد روغن ماشین را زودتر از زمان لازم تعویض می کنند.
نقل داستان واقعی: پی پال حساب فردی را که 7 سال اکس باکس می فروخت بست.آیا شما 12 اشتباهی را که او انجام داد تکرار می کنید؟
طرح سوال:آیا شایعه ای که در مورد مردان راننده اتومبیلهای گرانقیمت گفته می شود حقیقت دارد؟
ایجاد نیاز: 14 خوراکی که هرکسی برای سلامتی به آنها نیاز دارد.
نقل قول: مایکرسافت می گوید دانش آموزان می توانند نرم افزار آفیس را بدزدند... ببینید چقدر راحت می توانید از تخفیفهای قانونی استفاده کنید.
ارائه تضمین: 3 ساعت به من فرصت بدهید تا 35 راه تضمینی برای افزایش کاربران سایت به شما نشان دهم.

پس از ساخت عنوان نوبت به نوشتن متن تبلیغ می رسد. بهترین گزینه برای متن نوشتن یک داستان کوتاه چند خطی است. این داستان می تواند از زبان یکی از مشتریانتان باشد که مشکلی داشت و با استفاده از محصول شما مشکلش رفع شد. مزیت نوشتن داستان آن است که اثر عمیقی دارد و در حافظه خواننده حک می شود. هدف شما از تبلیغات هم همین است! سعی کنید احساسات مشتری را در نظر بگیرید ، زیرا اکثریت خریدها بر اساس احساس انجام می شوند و سپس منطق سعی می کند توجیهی برای آن بیابد. مثلا اگر می خواهید در تبلیغ خود سیستم پاسخگوی تلفنی بفروشید ، از احساس خوبی صحبت کنید که خریدار با استفاده از آن بدست خواهد آورد. مثلا بگویید "اگر از پاسخگویی به تلفن ترس دارید و یا هنگام صرف ناهار زنگ تلفن شما را مضطرب می سازد ، سیستم پاسخگوی تلفنی نصب کنید و با آرامش غذای خود را صرف کنید" تاثیر این تبلیغ شاید دهها برابر بیش از نوشتن مشخصات تخصصی و بی روح در مورد دستگاه باشد.

پس از نوشتن متن مناسب ، نوبت به نوشتن مزایای کلیدی محصول می شود. بسیار مهم است که دریابید  بین مشخصات و مزایای محصول تفاوت عظیمی وجود دارد. بسیاری از سازندگان تبلیغ ، مشخصات محصول را نام می برند ، ولی اگر مزیت هر مشخصه بیان نشود ، خواننده محصول را نخواهد خرید. فرض کنید مدادی بادوام تر ، طولانی تر و ارزانتر از رقیبان تولید کرده اید و آنرا در بسته های دوازده تایی بفروش می رسانید. یکی از مشخصات کالای شما ، طول 19 سانتی متری مداد است. بیان این مشخصه فروش را افزایش نخواهد داد، حال مزیت این مشخصه چیست؟ "این مداد طولانی تر از مدادهای معمولی 17 سانتی است و بنابرین دیرتر تمام می شود و به صرفه تر است." ذکر مزیت آن مطمئنا ، باعث افزایش فروش خواهد شد. خوانندگان مانند تولیدکنندگان فکر نمی کنند ، آنها مدادهای موجود در بازار را اندازه گیری نکرده اند که با دانستن طول 19 سانتی مداد خوشحال شوند! مشخصه دیگر این کالا آن است که در بسته های 12 تایی بفروش می رسد. ولی مزیتی که باعث فروش می شود آن است که با یکبار خرید برای چندین ماه از خرید مجدد بی نیاز خواهید شد. ذکر نوع گرافیت بکار رفته در مغز مداد نیز تلف کردن فضای تبلیغ است ولی یادآوری این نکته که ، این ماده خاص باعث می شود مداد خیلی دیرتر تمام شود عاملی برانگیزاننده برای خرید کالا است.

به آخرین و سودآورترین بخش تبلیغ می رسیم که در بسیاری از آگهی ها اثری از آن دیده نمی شود! ارائه پیشنهاد فروش. فضای کافی از صفحه را برای ارائه پیشنهاد فروش خود اختصاص دهید و از مشتریان بخواهید کاری را انجام دهند. اینکار حتی می تواند فقط تقاضای تماس با شما و ثبت سفارش باشد. یک ساختار کاملا اشتباه و جا افتاده در تبلیغات آن است که کالای خود را معرفی کنیم و در پایین صفحه شماره تلفن خود را ذکر کنیم و فکر کنیم اگر مشتری به کالا علاقه مند باشد ، حتما تماس خواهد گرفت. واقعیت آن است که بسیاری از خوانندگان علاقه مند تماس نخواهند گرفت! بسیاری از مشتریان از صحبت با یک غریبه که می خواهد محصولی را بفروشد ترس دارند. شما باید از او بخواهید که تماس بگیرد و حتی برای کاستن ترس مراحل کار را بدقت بنویسید.

مثالی از پیشنهاد فروش:
"خواننده گرامی ، اگر به محصول ما علاقه مندید و برای خرید دچار تردید هستید ، کارشناسان بخش فروش با صبر و حوصله فراوان به سوالات شما پاسخ خواهند داد تا هرگونه ابهامی برطرف شود. سپس می توانید از منشی بخواهید تا شما را به بخش فروش مستقیم وصل کند. بخش فروش مستقیم ، آدرس شما را ثبت خواهد کرد و در هر زمانی که برای شما مناسب باشد ، کالا با پیک مخصوص شرکت ارسال خواهد شد و وجه آن دریافت خواهد شد. هزینه حمل و نقل به عهده ما می باشد. منتظر تماس شما هستیم"

این نوع توضیح جزء به جزء مراحل فروش ، باعث کم شدن ترس خریدار شده و با او آرامش بیشتری با شما تماس خواهد گرفت. این اصول را رعایت کنید ، تبلیغات پرفروش بسازید و منتظر تماس مشتریان باشید!


نظرات بازدیدکنندگان
خيلي خوب
ميانگين امتيازي که 74 نفر از خوانندگان به اين مطلب داده‌اند : 5.27 از 6


از: محمد جواد اميرآبادي
پیام: مثل هميشه : خوباز: zmahmoud
پیام: بسیار خوب و ساده نو شته شده است موفق باشیداز: NILA
پیام: باید لغات به لغات این مطالب را در اذهان مردم جای داد تا در شغل و حرفه خود موفق باشند و بتوانند حداقل سهم واقعی را در بازار برای خود کسب کنند.مردم باید به این باور برسند.که با بدست آوردن اطلاعات لازم می توانند به هر رویای که در ذهن دارند برسند.از: بهنام
پیام: واقعان مقالات محشره و جدا از هر چیز ترجمه روان و شیوایی داره در یک کلمه "آخرشه"از: عسل
پیام: خيلي عالي بود من به شخصه خيلي استفاده كردماز: علی محمدی
پیام: با اینکه موضوع به صورت اختصاصی نبود ولیکن تقریبا جامع بوداز: مهدی
پیام: بطور کامل و با حوصله و مثالهای زیبا بیان شده بوداز: محمود حیدری
پیام: من در تجارت الکترونیک چند سالی رو تحقیق کردم و تازه شروع به کار کردم، فروش روزانه من تو 3 روز اول فوق العاده بود و داره روز به روز بیشتر میشه. اول به این فکر می کردم چی می شد یه مشاوری مثل شما داشتم ولی دیدم با عمل کردن به مقالاتی که می نویسید و می گذارید هم به همان اندازه با کیفیتی پایین تر می تونم موفق بشم. تنها جمله ای که می تونم بگم اینه که از آقای بقوسیان فوق العاده متشکرم. اولین سایت ایرانی که مطالب کاملا دقیق،به جا،منطقی و جدید رو ارائه می ده این سایت هست و به تمام کسانی که می شناسم معرفی می کنم. این سایت یه شاهکار از نوع آموزشی،تبلیغاتی،مشاوره ای هست که نظیر نداره . با تشکر بسیار فراوان و امیدواری پیشرفت روز افزون برای شمااز: صمد نجف پور
پیام: سلام ممنونم عالي بوداز: اسماعيل راهگان
پیام: عالي است.نكات مطرح شده كاملا كاربردي استاز: محمد تفتي
پیام: بسيار سازنده و مفيد است. با سپاساز: آسیه دولت خواه
پیام: یکی از بهترین خصوصیات یک ایده قابل اجرا بودن آن است و تمامی نکات گفته شده کاملا قابل اجراست. پایدار و پیروز باشید.از: آزاد
پیام: به نوبه خودم از حوصله و وقتی که اختصاص دادید تا این مطالب بسیار مفید وکامل را به دیگران ارئه دهید از شما سپاس گزارم . من که بسایر آموختم . موفق باشیداز: میلاد یوسفی
پیام: به من یاد دادی و من از تو اموختم مثل همیشه خوب بودی متشکرم تو یک ایرانی اصیلی به تو افتخار میکنماز: amir
پیام: مطلب جامع و کاملی بود نکته که معمولا مورد توجه اغلب مدیران و طراحان قرار نمیگیره چون به نظر من از مشاور تبلیغاتی کمتر استفاده میشه الیته اغلب مشاوران تبلیغاتی ما هم تخصصی و علمی کار نمیکنند بهر ممنون از مطلب خوبتوناز: عباس فتاحی
پیام: خیلی عالی بود. من دانشجوی مدیریت هستم. و به شما نمره عالی می دهم. موفق باشید.از: saina
پیام: ساده و عالي بوداز: ایزدی
پیام: مطالب مفید و کاربردی بود.از: هیمن
پیام: من فوق لیسانس هستم و می خواهم رستوران باز کنم ممنون میشم در مورد تبلیغات برای رستوران کمکم کنیداز: محمدی
پیام: من خیاط هستم به من خیلی کمک کرداز: حسین
پیام: عالی عالی عالیاز: مهران دهقانی
پیام: بسیار عالی بود واقعا لذت بردم و آموختماز: بهنام رزاقي
پیام: بسيارعالي بود فقط اگر چندعنوان براي چند شغل مختلف به عنوان مثال ميگذاشتيد عاليترهم ميشداز: مرتضی
پیام: فوق العاده و مفید بود. سپاسگزارماز: سعید
پیام: بسیار عالی بود . ممنوناز: حجت
پیام: بسیار آموزنده است. ممنونم.از: رضا
پیام: سپاس مدیر سبزاز: مرضیه
پیام: سلام مقاله تون خیلی خوب بود من در یک نشریه اجتماعی مشغول به کارشدم میشه در رابطه با جذب اگهی و گرفتن اشـراک به صورـ تلفنی کمکم کنید اگه ممکنه واسم ایمیل کنیدباتشکراز: امین
پیام: خیلی خوب بود من می خواهم عمل کنم کمکم کنید تا موفق شماز: ABBAS HASANI
پیام: عالی بوداز: هادی موسوی
پیام: واقعا عالی بود مطالبی بود که همیشه دنبالشون میگشتم . موفق باشیداز: سید آقامیری
پیام: عالی و کاربردی بود ممنوناز: parastoo mohajer
پیام: تو سالهایی که با اینترنت کار کردم اولین باری هست که برای سایتی کامنت میذارم.راجع به مدیریت -بازاریابی و.... مطالعه گسترده ایی داشتم ولی بدون اغراق میتونم بگم مطالب این سایت رو تو هیچ کتاب و سایتی ندیدمو کاملا کاربردی و کلیدی هستند. و در رابطه با شغلم که مربوط به شرکت هواپیمایی است از این مطالب نهایت استفاده رو بردم.به امید دیدن مطالب جدید و نوین در این سایت.تشکراز: پرویزامیرحسینی
پیام: مختصر مفید کاربردیاز: سید رضا
پیام: ازمقالات ارزشمند و کاربردی شما سپاسگزارم. منم همکار شما هستم واز مقالات شما کاربردی استفاده میکنم ممنونم موفق باشید.از: سلطان
پیام: من دارم منوگرافمو درست ميكنم بايد بگم خيلي كمكم كردي تشكر "سبزم"به اين مطلب چه امتيازي مي‌دهيد؟ ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.
نام (اختیاری)
Email (اختیاری)
نظر (اختیاری و حداکثر 1000 کاراکتر)
پیام شما شامل 0 کاراکتر است
 
   

 دانلود گزارش جدید ژان بقوسیان
     سبدهای رها شده!

 با وارد کردن نام و ایمیل خود بلافاصله
    کتاب را دریافت کنید.


نام و نام خانوادگي : 
ایمیل : سبد خريد

تعداد اقلام: 0
مجموع به ريال: 0

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب این سایت برای شركت بازارسازان مدير سبز قرن محفوظ است
اين سايت در زمينه آموزش بازاریابی و مطابق با قوانين جمهوري اسلامي ايران فعاليت ميكند.